Kaczyński miał rację. Niemcy: Z Rosją trzeba twardo - zdjęcie
03.07.15, 09:30Frank-Walter Steinmeier (fot. media)

Kaczyński miał rację. Niemcy: Z Rosją trzeba twardo

3

Przez ostatnie półtora roku nadużyto „wiele zaufania”, powiedział szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier na posiedzeniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE ) w Wiedniu. Jak zaznaczył niemiecki socjaldemokrata, powstało „ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy”.

Steinmeier wskazał, że „naruszająca prawo międzynarodowe aneksja Krymu złamała kluczową zasadę europejskiego ładu pokojowego – nienaruszalności granic” i tym samym „zostało zakwestionowane” bezpieczeństwo w Europie. Utracone zaufanie trzeba stopniowo odbudować, zaznaczył.

Prawdziwy dialog z Rosją

Minister spraw zagranicznych Niemiec zapowiedział prowadzenie po przejęciu przez Niemcy w 2016 roku przewodnictwa w OBWE, pogłębionego dialogu z Rosją. – Ale nie będzie to dialog polegający na wymianie grzeczności, lecz w dużym stopniu wymiana kontrowersyjnych poglądów. Steinmeier zaznaczył, że wszystkie strony tego dialogu będą musiały rozmawiać o różnicach w postrzeganiu rzeczywistości, o poczuciu zagrożenia i różnicach interesów.

W wystąpieniu na forum Stałej Rady OBWE szef niemieckiego MSZ podkreślił, że zakończenie wojny na Ukrainie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Europy. – Jeśli nie uda nam się znaleźć rozwiązań politycznych konfliktu ukraińskiego, to z trudem utorujemy drogę jednakowemu postrzeganiu przyszłości i zasadom naszego współistnienia – ostrzegł Steinmeier. W opinii ministra kontrola zbrojeń powinna stać się jednym z priorytetów OBWE. – Akurat teraz, kiedy ożywają w konflikcie ukraińskim refleksy zimnej wojny, jest to według mnie niezwykle ważne – oświadczył niemiecki minister spraw zagranicznych. W tym celu, dodał, istotne są systematyczne kontakty na płaszczyźnie militarnej jak również wymiana ekspertów z dziedziny polityki i wojskowości.

Steinmeier uważa też za wskazane włączenie do agendy OBWE walki z terroryzmem, działań zapobiegających radykalizacji, transgranicznej walki z handlarzami narkotyków i z cyberprzestępczością.

Szef niemieckiego MSZ uważa też, że wymiana gospodarcza mogłaby „długofalowo wzmocnić zaufanie”. Dlatego OBWE powinno w przyszłości „prowadzić intensywniejsze dyskusje o gospodarce i kwestiach bezpieczeństwa.

kad/Barbara Coellen - Deutsche Welle

Komentarze (3):

anonim2015.07.3 11:13
Ci durnie z SPD to lewacka hałastra. Do Berezy ich!
anonim2015.07.3 11:48
Rosja przeszkadza dwóm potęgom: Izraelowi (poprzez militarny pakt z Syrią i Iranem) i ponadnarodowej potędze finansjery z siedzibą na Wall Street (przez gospodarczy z kolei pakt z Chinami i Brazylią). Biorąc pod uwagę fakt scisłej współpracy owej ponadnarodowej finansjery z Izraelem - Rosja tak naprawdę stanęła kością w gardle JEDNEJ wszechświatowej potędze, której manifestacjami są zarówno Izrael, jak i finansjera działająca w MWF i Banku Swiatowym. Wobec groźby, jaką dla owej potęgi stwarza militarne zagrożenie ze strony Iranu oraz finansowe zagrożenie ze strony państw BRICS (utworzenie konkurencyjnego międzynarodowego banku i osłabienie pozycji dolara, który od dawna nie posiada zadnego realnego oparcia i jest walutą fiducjarną, opartą na - brutalnie mówiąc - fikcji) - Rosję Putina koniecznie trzeba zniszczyć. Idealnym rozwiązaniem byłyby "ruchy demokratyczne" w Rosji, którew zmiotłyby wrednego Putina - i na jego miejscu osadziły marionetkę, posłuszną tej globalnej, finansowej potędze.
anonim2015.07.4 7:15
No tak - Niemcy i Żydzi chcieliby wojny z Rosją, ale rękami Polski i Polaków.