Luiza Dołęgowska, fronda.pl: W Sejmie w czasie głosowania dot. wniosku o wotum nieufności wobec ministra Antoniego Macierewicza, pan Paweł Kukiz zagłosował razem z opozycją, czyli opowiedział się przeciwko szefowi MON.  Stanowiska Pawła Kukiza stało się już jasne, bez niedomówień, Przypominają się też słowa, jakie wypowiadał o swoich doradcach i ich rodowodzie – czy zdziwiło Pana Posła głosowanie Kukiza przeciwko Antoniemu Macierewiczowi?

Stanisław Pięta, poseł Prawa i Sprawiedliwości: Muszę powiedzieć, że z prawdziwą przykrością przyjąłem tę informację o głosowaniu Pawła Kukiza. Ten gest oznacza przyłączenie się do Platformy Obywatelskiej w urządzaniu nagonki na pana Ministra Macierewicza. Nie wiem czym, jakimi przesłankami, jakimi motywacjami kieruje się pan Paweł Kukiz, jeżeli mają być wiarygodne jego wypowiedzi, jego twórczość artystyczna, jeżeli on ma być wiarygodny dla olbrzymiej części swojego elektoratu, bo przecież elektorat pana Pawła Kukiza jest elektoratem patriotycznym, jest elektoratem niezgody na obecny system.

Jest to elektorat – w mojej ocenie ­– akceptujący niepodległościowe imponderabilia.  Jeżeli pan Paweł Kukiz ubiera się w koszulkę z symbolami Żołnierzy Wyklętych, jeżeli wcześniej śpiewa o tym, jakie uczucia żywi do komunistów, a teraz przyłącza się do tego hejtu Platformy, popłuczyn WSI  wobec Antoniego Macierewicza, jeżeli staje razem z Platformą, Gazetą Wyborczą i byłymi ludźmi WSI w jednym szeregu głosując tak, jak oni sobie tego życzą – to jest to sytuacja, która zmusza człowieka myślącego do postawienia pytań.

Jakie pytania można by w tej sytuacji postawić?

Czy Polak, który uważa się za patriotę, ma prawo podnieść rękę na ministra Macierewicza, człowieka, który całym swoim życiem zaświadczył o swoich przekonaniach, o swoim charakterze, o dobrym rozumieniu niepodległościowych imponderabiliów? Głosować z Platformą przeciwko bohaterowi walki z komunistycznym reżimem, jakim w mojej ocenie jest pan Antoni Macierewicz, głosować przeciwko człowiekowi, który miał odwagę wystąpić już w latach '60 przeciwko komunistom i taką piękną postawę możemy tez obserwować w latach '70 i '80, a pamiętajmy też, że inni za to, co robił pan Antoni Macierewicz, zapłacili życiem. Apelowałbym więc o troszeczkę szacunku.

Czy minister Antonii Macierewicz dziś spełnia pokładane w nim nadzieje, Pana zdaniem?

Wiemy, w jakim stanie zostawiła armię polską Platforma Obywatelska, jeżeli wiemy, jak armia nasycona była ludźmi WSI, jak była osłabiona i ile dobrego zrobił pan minister Antoni Macierewicz jeśli chodzi o reorganizację armii, jeśli chodzi o współtworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, tworzenie polskiego przemysłu obronnego, zakup nowego wyposażenia, nowych broni to widzimy ogromne wzmocnienie. Plan budowy polskiej armii rozłożony na lata, założenia, że poslka armia ma liczyć 250 tysięcy ludzi, to pokazuje, przeciwko czemu tak naprawde ci ludzie występują. Głos przeciw szefowi MON dzisiaj to jest głos promoskiewski, to jest głos antypolski, jest to głos niemający żadnego zakotwiczenia w faktach i realnej ocenie tych faktów.

Czy naprawdę chcemy tego, aby polskimi służbami kontrwywiadowczymi kierowali ludzie, którzy sobie robią zdjęcia w czapkach z Aurory i wieszają emblematy FSB na ścianach swoich biur?

Każdy uczciwy człowiek i każdy normalny Polak może sobie odpowiedzieć na pytanie, jak powinien się zachowywać polityk, który uważa się za polityka niepodległościowego w głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności wobec pana Ministra Macierewicza.

Czy wielu wyborców Kukiz’15 mogło uważać, że Paweł Kukiz może w pewien sposób sprzyjać prawej stronie?

Nie chcę ani pouczać pana Pawła Kukiza, nie chce mu robić wymówek, ma swój polityczny rozsądek, ma swoją odpowiedzialność i swoich wyborców, więc niech sam się zastanowi nad niektórymi swoimi decyzjami. Chciałbym, żeby ludzie, którzy popierają Pawła Kukiza zechcieli wyciągnąć pewne wnioski. Jeżeli Paweł Kukiz uważa, że można zjeść ciastko i mieć ciastko, to tak nie jest.

Dziękuję za rozmowę.