27.12.18, 18:32fot. Wikimedia Commons

Stan wojenny na Ukrainie zakończony, ale BYŁ POTRZEBNY

Wczoraj prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oficjalnie ogłosił zakończenie stanu wojennego obowiązującego przez prawie miesiąc w 10 nadgranicznych regionach Ukrainy. Wiceminister do spraw czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu Jurij Hrymczak tłumaczy, że ten czas wystarczył, by wzmocnić bezpieczeństwo Ukrainy.

Hrymczak zaznaczył, że nie może mówić wszystkiego, wiele spraw jest bowiem ściśle tajnych, bo dotyczą bezpieczeństwa narodowego. Ale ujawnił, że na przykład w czasie obowiązywania stanu wojennego Ukraina otrzymała od krajów NATO wsparcie technologiczne w dziedzinie komunikacji wojskowej albo przegrupowała zmotoryzowaną brygadę lądową, co bez stanu wojennego zajęłoby dużo więcej czasu. Poza tym, jak mówił Hrymczak, podjęto wiele innych kroków, o których jednak można mówić tylko za zamkniętymi drzwiami na posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Dowództwo operacji zjednoczonych sił w Donbasie poinformowało też, że dzięki stanowi wojennemu zgrupowane tam siły ukraińskie są w pełnej gotowości każdego dnia.

W Donbasie wciąż dochodzi do wymian ognia, ale dużo rzadziej niż jeszcze parę miesięcy temu, na przykład od środy rano do czwartku rano Rosjanie ostrzelali pozycje ukraińskie 7 razy.

Poroszenko przyznał, że stan wojenny nie został przedłużony, mimo że przecież sytuacja wokół Ukrainy nie zmieniła się znacząco. Powiedział jednak, że priorytetem jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich 31 marca.

RBiO Ukrainy zdecydowała jednak o utrzymaniu wprowadzonych przy okazji stanu wojennego restrykcji dotyczących wjazdu do Rosji obywateli Rosji w wieku lat 16 do 60.

RBiO zdecydowała też wczoraj o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji wpisując na listę nimi objętych osoby i instytucje zaangażowane w organizację niezgodnych z „porozumieniami mińskimi” „wyborów” w okupowanym Donbasie oraz atak na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Dzień wcześnie Rosja z kolei rozsrzerzyła swoje sankcje wobec Ukrainy wpisując na listę 7 firm z branży obronnej, energetycznej i finansowej.

Sankcje generalnie obejmują zamrożenie aktywów, jeżeli takie mają osoby objęte sankcjami w krajach, które je stosują, i zakaz robienia interesów i współpracy z osobami i instytucjami objętymi sankcjami.

Źródło: Kresy24.pl