"Kiedy Victor Orban ogranicza na Węgrzech prawa osób LGBTI, a Jarosław Kaczyński w Polsce prowadzi debatę o odbieraniu kobietom ich praw, musimy stanowczo reagować (...) Czas najwyższy na szersze kompetencje wspólnoty. Prawa kobiet i prawa osób LGBTI muszą stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Jeżeli nie załatwimy tych spraw, to Unia będzie nadal Unią różnych prędkości" - mówiła na forum Parlamentu Europejskiego europoseł Sylwia Spurek.

 

"Nadal musimy przypominać, że prawa człowieka są fundamentem naszej wspólnoty. Fundamentem, którego nie można podważać i niszczyć, szczególnie wtedy kiedy trwa pandemia i zaczyna się poważny kryzys gospodarczy. Ludzie chorują, umierają, tracą pracę i firmy. Pracownicy i pracowniczki służby zdrowia bohatersko walczą z pandemią, przy często ograniczonych środkach. A rządy niektórych państw korzystają z okazji korzystają z okazji do naruszania demokracji i naruszania fundamentalnych praw człowieka" - przekonywała.

"I kiedy Victor Orban ogranicza na Węgrzech prawa osób LGBTI, a Jarosław Kaczyński w Polsce prowadzi debatę o odbieraniu kobietom ich praw, musimy stanowczo reagować. Przypomnę, że kobiety w Polsce i tak mają utrudniony dostęp do aborcji, nie mają dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, w szkołach nie ma nowoczesnej edukacji seksualnej. To co dzieję się na Węgrzech i w Polsce pokazuje, że czas najwyższy na szersze kompetencje wspólnoty. Prawa kobiet i prawa osób LGBTI muszą stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Nie możemy dłużej uciekać od odpowiedzialności. Bo równość ludzi to nasze kluczowe wartości. (...) Jeżeli nie załatwimy tych spraw, to Unia będzie nadal Unią różnych prędkości" - twierdziła.

Abstrahując od lewicowej ideologii Sylwii Spurek - to co powiedziała nie jest prawdą. Jak zwrócił uwagę Sebastian Kaleta z PiS, ochroną życia dzieci nienarodzonych (co Spurek nazywa ograniczaniem praw kobiet) Sejm zajął się zobowiązany do tego prawnie, bo chodzi o inicjatywę obywatelską. Nie jest tajemnicą, że dla wielu posłów PiS zmiana prawa o ochronie życia nie jest priorytetem.

bsw/tysol, fronda