Sprzedawał ,,lek na koronawirusa''. Grozi mu 8 lat odsiadki - zdjęcie
28.04.20, 11:45Fot. via Pixabay - fernandozhiminaicela / Ichigo121212

Sprzedawał ,,lek na koronawirusa''. Grozi mu 8 lat odsiadki

7

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 25 kwietnia 2020 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali 49-letniego Tomasza D. w związku z oszustwami przy oferowaniu na sprzedaż substancji mającej rzekomo zapobiegać oraz zwalczać wirusa SARS-CoV-2. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator skierował do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

Ustalenia śledztwa

Śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. W toku postępowania ustalono, że mężczyzna za pośrednictwem strony internetowej oraz portali społecznościowych oferował do sprzedaży preparat, który miał stanowić produkt leczniczy zapobiegający zakażeniu oraz zwalczający wirusa SARS-CoV-2.

Mężczyzna rozprowadzał preparat za pośrednictwem prowadzonej przez siebie fundacji. Cena najmniejszej oferowanej dawki preparatu wynosiła 350 zł. Wpłaty dokonywane były tytułem darowizny na cele statutowe fundacji. Mężczyzna nie posiadał pozwolenia na dopuszczenie produktu leczniczego do obrotu. Ponadto ustalono, że 49-letni mężczyzna oszukał co najmniej 6 osób i usiłował oszukać kolejną osobę oferując im preparat. Łączna kwota wpłat dokonanych przez pokrzywdzonych przekroczyła 11 tysięcy zł.

Podczas przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń funkcjonariusze Policji ujawnili znaczne ilości opakowań zawierających substancje w postaci kapsułek i płynów, etykiety samoprzylepne z treścią wskazującą na reklamę i ofertę produktów leczniczych mających służyć do leczenia szeregu ciężkich lub nieuleczanych schorzeń takich jak nowotwory, cukrzyca, autyzm, udar. Stan ujawnionych przedmiotów wskazywał na to, że mężczyzna posiadane substancje umieszczał w nowych opakowaniach, które opatrywał własnymi etykietami.

Usłyszał zarzuty

Prokurator zarzucił Tomaszowi D. popełnienie przestępstw z art. 286 par. 1 kk polegających na usiłowaniu i doprowadzeniu pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do rzeczywistej wartości rynkowej oraz właściwości leczniczych oferowanych odpłatnie preparatów.

Ponadto Tomasz D. usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z art. 124 Ustawy z dnia6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, tj. wprowadzenia do obrotu oraz przechowywania w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez wymaganego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Po wykonaniu czynności z podejrzanym prokurator skierował wniosek do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

pk.gov.pl

Komentarze (7):

ladychapel2020.04.28 22:45
Rydzyk sprzedaje CUDOWNE krzyże na walkę z koronawirusem. Cena? Złotówka za mniejszy format, 14 zł za obrazek do powieszenia na ścianie. „Obrazek z krzyżem będzie chronił twój dom, tak jak chronił przed wiekami domy narażonych na epidemię straszliwych chorób chrześcijan”
Marian2020.04.28 13:56
A moze Nobla powinien dostac.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.28 12:24
Napiszę tak jak zwykli odpowiadać frądlowi intelektualiści: Nikt NIE udowodnił, że lek p.Tomasza nie działa.
Andy Semicki Rabin2020.04.28 12:19
Tak właśnie niszczy się przedsiębiorczość w naszym kraju!!! "sprzedaż substancji mającej rzekomo zapobiegać oraz zwalczać wirusa SARS-CoV-2" - no i co z tego? Jaka epidemia, taki lek. Na pewno był tańszy niż ten, który będzie oferowany przez firmę szwagra, a skuteczność pewnie taka sama! :)
aspiring educationalist2020.04.28 12:04
A czarnuszka niezawodnie leczy raka: https://www.fronda.pl/a/czarnuszka-leczy-wszystko-oprocz-smierci,53409.html
BOGAnieMA2020.04.28 11:55
Idźmy za ciosem i wsadźmy kler do ciupy za sprzedawanie leku o nazwie opłatek. Oszustwo takie samo.
Ruda2020.04.28 23:19
O czym ty mówisz palancie? Jedno jest pewne i na takie mendy przyjdzie czas 👹