Sprzeciw wobec Hitlera miał fundamenty chrześcijańskie - zdjęcie
18.07.14, 19:30Niemcy pozdrawiający Adolfa Hitlera, fot. Flickr

Sprzeciw wobec Hitlera miał fundamenty chrześcijańskie

8

Przypomniał o tym w niemieckim Bundestagu dr Franz Josef Jung z CDU, rzecznik parlamentarnej frakcji ds. styku religii i polityki. Podkreślił, że wrogowie systemu nazistowskiego znajdowali siły do oporu niejednokrotnie właśnie w wartościach chrześcijańskich. Przesłanie Chrystusa stanowiło „kompas dla odważnych czynów i działań” – powiedział Jung. Jego wypowiedź ma związek z 70 rocznicą zamachu zorganizowanego na życie Adolfa Hitlera. Zamach ten został przeprowadzony przez osoby o różnych motywacjach; byli wśród nich także zwolennicy narodowego socjalizmu, jak słynny Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Jednak, jak ocenia dr Jung, ponad dwudziestu ze spiskowców kierowało się właśnie motywacjami chrześcijańskimi.

Według Junga ten chrześcijański fundament oporu względem hitleryzmu jest niezwykle ważny zwłaszcza dzisiaj, gdy z wielką nieufnością patrzy się na wszystko, co pochodzi od Kościoła i chrześcijaństwa w ogóle. Tymczasem należy dobrze przemyśleć, dlaczego to właśnie wartości Biblii stały się podstawą do oporu względem nazistowskich zbrodni.  

Warto w tym kontekście przypomnieć, że nie wszyscy niemieccy chrześcijanie zachowywali w stosunku do Hitlera jednorodne stanowisko. Istniała niezwykle silna i liczna grupa protestantów, która próbowała połączyć w wyjątkowo heretyckiej ideologii Ewangelię oraz idee narodowego socjalizmu. Gdy w 1932 roku odbyły się wybory do Reichstagu, to NSDAP poniosła największe klęskę w landach, w których dominowali katolicy. Można przypuszczać, że gdyby to właśnie wierni świętego Kościoła katolickiego stanowili w latach 30. ubiegłego wieku większość w Niemczech, to triumf Hitlera byłby o wiele trudniejszy. Protestanci, zarówno luteranie jak i ewangelicy, pozbawieni odpowiedniego kierownictwa, które katolicy mieli w osobie Ojca Świętego, dawali się uwieść neopogańskiemu totalitaryzmowi nazistów o wiele częściej.

Paweł Chmielewski

CZYTAJ TAKŻE: Jak protestanci wybrali Hitlera

Komentarze (8):

anonim2014.07.18 20:18
A tymczasem: Treblinka „polskim obozem śmierci” w TV w USA http://wolnemedia.net/media/treblinka-polskim-obozem-smierci-w-amerykanskiej-tv/
anonim2014.07.18 20:24
Dzisiejszy fragment wywiadu na Wp z Prof. Kieżuniem: " Ale teraz przegraliśmy proces, zbiorowy wniosek do prokuratora, żeby wystąpił przeciwko gazecie "Sueddeutsche Zeitung", która systematycznie, co 2 miesiące, pisze "polskie obozy koncentracyjne". Prokurator polski uznał, że "nie widzi chęci obrazy, a to określenie prawdopodobnie ma charakter geograficzny". W 1998 roku w Kanadzie zrobiłem ankietę wśród 102 swoich studentów: jakiej narodowości byli naziści? (bo nigdzie się nie pisze o zbrodniach niemieckich, tylko nazistowskich). Na 102 studentów 62 napisało - polskiej. Zapytałem: "dlaczego?" Odpowiedzieli: "Dlatego, że są polskie obozy koncentracyjne. A wiadomo, że obozy koncentracyjne były organizowane przez nazistów, żeby mordować Żydów. Wobec tego naziści to są Polacy". I w tej chwili cały świat tak uważa."
anonim2014.07.18 21:49
@Onufry1610.... Po rządzie, który jest pro-niemiecki, nie można się, niestety, spodziewać dbałości o poprawny wizerunek Polski i Polaków w świecie. Na przykład zamiast zaprotestować przeciwko nakręceniu filmu "Nasze matki, nasi ojcowie", który szkaluje Polaków, dopuścili do jego emisji i to w TVP1, najpowszechniej odbieranym w naszym kraju kanale telewizyjnym... Nie wiem, dlaczego PO tak bardzo nie lubi Polski i polskiej historii.
anonim2014.07.18 22:02
Hitler wybił zydów aszekazyjsich (chazarów, w VIII przyjeli judaizm, obecnie 90%), zydzi sefardyjscy (usa, francja,wlochy) miala tamtych w dup.... Hitler mogby co najwyzej puscic pierda bez pomocy koncernów z usa, które mialo fabryki w niemczech i których nie alianci nie bomardowali, ford nawet dostal odszkodawanie od usa ze zbomardowali jego fabryki. juz nawet wikipedia o tym pisze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Henry_Ford "Po wojnie Ford złożył roszczenie wobec rządu USA o odszkodowanie za zbombardowanie fabryki w Kolonii w czasie wojny i otrzymał 10 milionów dolarów rekompensaty." zgadnijcie kto finansował bolszewikow w rosji. moze znajdziecie jak rozwijala sie kolej transsyberyjska ile była tansza od transportu angielskimi statkami, jak rozwijal sie przemysl na poczatku XXw, cóz propaganda zydków robi swoje
anonim2014.07.19 1:47
@Hieronimus @Tasman Przeczytajcie artykuł jeszcze raz, a w szczególności ten fragment: "Zamach ten został przeprowadzony przez osoby o różnych motywacjach; byli wśród nich także zwolennicy narodowego socjalizmu, jak słynny Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Jednak, jak ocenia dr Jung, ponad dwudziestu ze spiskowców kierowało się właśnie motywacjami chrześcijańskimi." Test z czytania ze zrozumieniem: 1. Czy z zacytowanego wyżej fragmentu tekstu można wyciągnąć wniosek, iż von Stauffenberg był chrześcijaninem? 2. Czy z zacytowanego wyżej fragmentu tekstu wynika teza o bohaterstwie von Stauffenberga?
anonim2014.07.19 10:05
Rozumiem, że Świadkowie Jehowy są persona non grata. Ale to chyba chrześcijanie? Czytając pamiętniki Rudolfa Hossa (m.in. komendant Auschwitz-Birkenau) można przeczytać o ich oporze i odmowie wstąpienia do wojska. To tak dla dziennikarskiej rzetelności.
anonim2014.07.19 10:23
@Max49 Po raz kolejny wykazał Pan, swą rażącą nieznajomość historii... Zobaczy taki obrazek w TV i myśli sobie: "Eureka!!"
anonim2014.07.25 17:13
@Kotkameleon- Świadkowie Jehowy są sektą, a nie chrześcijanami.