Spowiedź przez telefon? Watykan zabiera głos - zdjęcie
07.12.20, 14:07Fot. via: Flickr

Spowiedź przez telefon? Watykan zabiera głos

5

Pandemia koronawirusa stała się czasem wielu absurdalnych pomysłów również w Kościele katolickim. Wobec społecznej izolacji powróciło m.in. pytanie o spowiedź przez telefon czy za pośrednictwem Internetu. Odpowiedział na nie na łamach „L'Osservatore Romano” Penitencjariusz Apostolski kard. Mauro Piacenza.

Hierarcha wyjaśnia, że ważnego rozgrzeszenia kapłan może udzielić wyłącznie przy rzeczywistej obecności penitenta, dlatego niemożliwe jest udzielenia go przez telefon. Duchowny podkreślił przy tym, że Kościół nie pozostawia osób, które szczerze pragną spowiedzi, zwłaszcza będąc w niebezpieczeństwie śmierci, ale w przypadku dramatycznych sytuacji, jak np. zamknięcie na oddziale zakaźnym, nie mogą do niej przystąpić.

- „Do biskupa diecezjalnego należy ustalenie na podległym mu obszarze i relatywnie do poziomu zakażeń, bardzo ciężkich przypadków, w których dozwolone jest udzielenie zbiorowego rozgrzeszenia; na przykład przy wejściu na oddziały szpitalne, gdzie znajdują się zakażeni wierni, którym grozi śmierć” – stwierdził kardynał.

Hierarcha zaznaczył też, że oglądana w telewizji Msza św. nie zastępuje realnej obecności w kościele.

- „Oczywiście, jeśli ktoś nie może z ważnego powodu uczestniczyć w liturgii i bierze udział w niej poprzez telewizję, dokonuje aktu pobożnego i duchowo pożytecznego” – dodał.

kak/PAP

Komentarze (5):

rebeliant2020.12.7 16:37
A później otumanieni ciela na niedziela będa płakać, że im ktoś konto wyczyścił. Swoją drogą jak ci wnuczkowie i policjanci mieli numery telefonów do wybranych emerytów... a no tak ludzie po prostu są nie świadomi jak łatwo ich dane może ktoś przechwycić - nawet dzieci w szkole mając wasz numer mogą wasz numer podać innemu podrostkowi, którego tatuś należy do szajki bandziorów. Biskupi powinni wystąpić z apelem, aby ludzie nie wchodzili w tą przestrzeń ze swoimi zwierzeniami, bo może to się skończyć płaczem.
kaka2020.12.7 16:27
watykan zabiera glos----- czyli kto? ci co wg slow Gadeckiego -CYNICZNIE OSZUKIWALI PAPIEZA?
Ani ty z narodu polskiego, ani ty katolik, pachu!2020.12.7 16:08
"Spowiedź będzie niebawem tylko wstydliwym wspomnieniem ciemnoty narodu polskiego."
MT (‿ˠ‿)2020.12.7 14:46
Spowiedź będzie niebawem tylko wstydliwym wspomnieniem ciemnoty narodu polskiego.
Polonia Semper Fidelis2020.12.7 14:15
Uwaga! Ten "Anonim" (ostatnio częściej AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się nasila. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na to nie ma rady – udają głuchych. Nie wchodźcie więc z żadne słowne przepychanki z nim, bo jemu właśnie o to chodzi. A w jego przypadku logika nie działa. Niech robi swój maniacki bełkot sam ze sobą. Żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam też zaciągnąć innych.