Spiskowe teorie o tworzeniu wirusów kolportowało już KGB   - zdjęcie
21.09.20, 14:54Fot. via: Flickr

Spiskowe teorie o tworzeniu wirusów kolportowało już KGB

13

Warto być sceptycznym wobec różnych sensacyjnych przekazów medialnych. Dziś Amerykanie oskarżają Chińczyków o stworzenie Covid, Chińczycy oskarżają Amerykanów. Kiedy pojawił się AIDS sowiecki wywiad KGB i podległa mu bezpieka z NRD Stasi kolportowały spiskową teorię o tym, że AIDS został stworzony przez Amerykanów.

Historię tej spiskowej teorii opisał Douglas Selvage w artykule „Spiskowa teoria AIDS. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego a kampania dezinformacyjna KGB na temat AIDS” opublikowanym na łamach książki „Propaganda w PRL i NRD. Tematy, instytucje, kampanie” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

W 1985 roku KGB stworzyła spiskową teorię, że AIDS/HIV to produkt laboratorium amerykańskiego wojska z Fort Detrick w Maryland. Teoria ta przez sowietów została zaprezentowana na łamach czasopisma „Literaturnaja Gazeta”.

Teoria o amerykańskich korzeniach AIDS była na całym świecie kolportowana przez NRD-owskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego – Ministerium für Staatssicherheit (MfS), czyli Stasi. Celem było wywołanie nastrojów antyamerykańskich i prowokowanie protestów przeciwko amerykańskim bazom.

KGB do stworzenia swojej spiskowej teorii wykorzystało amerykańską legendę miejską o AIDS jako produkcie laboratoriów wojskowych funkcjonująca wśród amerykańskich homoseksualistów, narkomanów, emigrantów z Haiti i murzynów. Od KGB pochodzi fragment mówiący o tym, że wirus konkretnie został wyprodukowany w Fort Detrick.

W RFN spiskową teorię KGB i Stasi kolportował biolog z sowieckim paszportem Jakob Segal (agent Stasi). Według niego w 1977 roku w Fort Detrick amerykańscy naukowcy stworzyli HIV z wirusów VISNA i HTLV-1. Wirus testowany był na więźniach, którym obiecano zwolnienie – tak się zresztą stało i testowani więźniowie zostali zwolnieni po 12 i 18 miesiącach. Armia amerykańska uznała wirus za nieefektywny, bo miał długi okres inkubacji. Więźniowie homoseksualiści zawlec mieli po zwolnieniu wirus do Nowego Jorku, z Nowego Jorku wirus rozprzestrzenił się na cały świat.

Dowody na to, że spiskowa teoria została stworzona przez KGB i była kolportowana przez Stasi, znaleziono podczas lustracji archiwów bułgarskiej bezpieki. Dowody znajdowały się w korespondencji bułgarskiej bezpieki ze Stasi i KGB. Stasi przyznała bułgarskiej bezpiece, że kolportuje tę spiskową teorię, by szerzyć nastroje antyamerykańskie.

Dodatkowo w NRD Stasi zakazała naukowcom negowania teorii Segala i finansowała druk bezpłatnych publikacji z teoriami Segala, by rozdawać je na wszelkich konferencjach naukowych na całym świecie. Stasi nieświadomie pomagali liczni pożyteczni idioci. Teoria Segala do dziś jest kolportowana.

Jan Bodakowski

Komentarze (13):

Konrad Józef Turzyński2020.09.22 10:39
KGB na pewno nie kolportowało, na pewno nie stworzyła. Ewentualnie kolportował i stworzył. (To takie proste, wystarczy chwilkę pomyśleć przed napisaniem...) To, że bolszewickie szpiegownie rozpowszechniały jakieś teorie, może świadczyć na niekorzyść tych teoryj, nawet z dużym prawdopodobieństwem. Ale to, że teorie są spiskowe, na ogół nijak nie wpływa na to, że są wiarygodne lub nie. Niektóre fakty tłumaczono tylko teoriami spiskowymi - np.: to, dlaczego rząd Sikorskiego nie mógł doliczyć się wielu jeńców w Sowietach - 1/ że uciekli do Mandżurii (wg Stalina), 2/ że wymordowali ich bolszewicy (wg Goebbelsa), 3/ że wymordowali ich naziści (wg sowieckiego prokuratora na procesie w Norymberdze); a żadna nie-spiskowa teoria tu nie nadawałaby się.
Anonim2020.09.21 21:05
W zasadzie wszystkie tzw teorie spiskowe, po latach okazują się być prawdą. Na przykład teoria spiskowa o wymordowaniu przez siepaczy Stalina polskich oficerów w Katyniu, albo teoria spiskowa o obozach zagłady w Dachau, Gusen i Auschwitz. Po prostu Władzom najłatwiej ukrywać swoje zbrodnie opluwając ludzi od "głosicieli teorii spiskowych".
Anonim2020.09.22 9:55
Albo o płaskiej Ziemi? Czy może o tym, że 5G przenosi koronawirusa? Jest tyle teorii spiskowych, że kilka samym fartem może być prawdziwych, tak jak rzucając monetą odpowiednią ilość razy w końcu ustanie ona na kancie. Nie oznacza to, że wszystkie są prawdziwe.
Konrad Józef Turzyński2021.01.9 23:27
Teoria o płaskiej Ziemi na pewno jest błędna. Ale również na pewno nie jest spiskowa! Nie ma tak potężnego spisku, który mógłby wywierać wpływ na kształt Ziemi. Teoria spiskowa może być prawdziwa albo błędna, podobnie jak niespiskowa. Owszem, są wyjątki. Wszystkie teorie objaśniające kształt Ziemi są niespiskowe. Wszystkie teorie objaśniające zaginięcie tysięcy polskich jeńców w ZSRS podczas II wojny światowej są spiskowe. Tak samo wszystkie teorie objaśniające atak na USA w dniu 11 IX 2001 r. są spiskowe. A wszystkie teorie objaśniające kształt Ziemi są niespiskowe. Teorie o pochodzeniu gatunku ludzkiego dzielą się na spiskowe i niespiskowe. Niezależnie od tego dzielą się na prawdziwe i błędne.
Jan Paweł II2020.09.21 16:59
KGB i fronda.pl działają od zawsze razem.
rebeliant2020.09.21 16:51
"AIDS został stworzony przez Amerykanów" - jeśli już to człowiek może coś wyhodować, a nie stworzyć. Aczkolwiek świat do końca nie jest zbadany i może nalewanie z pustego kielicha już komuś wyszło.
Byście się na jedno zdecydowali Bodakowski.2020.09.21 16:43
Dzisiaj piszecie o spiskowych teoriach odnośnie wirusów, a jeszcze wczoraj sami pisaliście o "rzekomej pandemii": https://www.fronda.pl/a/jan-bodakowski-geje-i-antypis-zaklocali-katynski-marsz-cieni-zobacz,150427.html
Anonim2020.09.21 17:03
Jedno z drugim sie nie wyklucza. Jak ktos wymysli testy na nieznane wirusy które codziennie stanowią połowę wśród testowanych na covid, to można będzie wywołać 3 wojną światową. Każda grypa, przeziębienie to konkretnie różne wirusy wespół z bakteriami.
Anonim2020.09.21 17:06
Dzis policzyłem że jak w Polsce będzie astronomiczne 12 tys zakażen dziennie to średnio na moje miasto przypadnie 20 osób. Kropelka. I na tą kropelke w wiekszości składac się bedą bezobjawowe zdrowe konie
Dziś policzyłem że statystycznie2020.09.21 17:31
ja i mój pies mamy po trzy nogi.
ladychapel2020.09.21 16:43
Tak wiec obok potwora dzender, masonow, ekologow, cyklistow, wegetarian, niepelnosprawnych, nauczycieli - jest nowy wrog - COVID 19
koronaświrusy2020.09.21 16:42
Ja tam nie wnikam. Wiem natomiast że zamiast nowego planu Marshalla Morawiecki realizuje nowy plan Balcerowicza.
ROBOTNICZAkrew2020.09.21 16:09
A ja słyszałem od bab na targu, że to ruskie hiva w laboratorium na Syberii zrobili. Jaki kraj takie KGB...