Spiskowe teorie o tworzeniu wirusów kolportowało już KGB   - zdjęcie
21.09.20, 14:54Fot. via: Flickr

Spiskowe teorie o tworzeniu wirusów kolportowało już KGB

12

Warto być sceptycznym wobec różnych sensacyjnych przekazów medialnych. Dziś Amerykanie oskarżają Chińczyków o stworzenie Covid, Chińczycy oskarżają Amerykanów. Kiedy pojawił się AIDS sowiecki wywiad KGB i podległa mu bezpieka z NRD Stasi kolportowały spiskową teorię o tym, że AIDS został stworzony przez Amerykanów.

Historię tej spiskowej teorii opisał Douglas Selvage w artykule „Spiskowa teoria AIDS. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego a kampania dezinformacyjna KGB na temat AIDS” opublikowanym na łamach książki „Propaganda w PRL i NRD. Tematy, instytucje, kampanie” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

W 1985 roku KGB stworzyła spiskową teorię, że AIDS/HIV to produkt laboratorium amerykańskiego wojska z Fort Detrick w Maryland. Teoria ta przez sowietów została zaprezentowana na łamach czasopisma „Literaturnaja Gazeta”.

Teoria o amerykańskich korzeniach AIDS była na całym świecie kolportowana przez NRD-owskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego – Ministerium für Staatssicherheit (MfS), czyli Stasi. Celem było wywołanie nastrojów antyamerykańskich i prowokowanie protestów przeciwko amerykańskim bazom.

KGB do stworzenia swojej spiskowej teorii wykorzystało amerykańską legendę miejską o AIDS jako produkcie laboratoriów wojskowych funkcjonująca wśród amerykańskich homoseksualistów, narkomanów, emigrantów z Haiti i murzynów. Od KGB pochodzi fragment mówiący o tym, że wirus konkretnie został wyprodukowany w Fort Detrick.

W RFN spiskową teorię KGB i Stasi kolportował biolog z sowieckim paszportem Jakob Segal (agent Stasi). Według niego w 1977 roku w Fort Detrick amerykańscy naukowcy stworzyli HIV z wirusów VISNA i HTLV-1. Wirus testowany był na więźniach, którym obiecano zwolnienie – tak się zresztą stało i testowani więźniowie zostali zwolnieni po 12 i 18 miesiącach. Armia amerykańska uznała wirus za nieefektywny, bo miał długi okres inkubacji. Więźniowie homoseksualiści zawlec mieli po zwolnieniu wirus do Nowego Jorku, z Nowego Jorku wirus rozprzestrzenił się na cały świat.

Dowody na to, że spiskowa teoria została stworzona przez KGB i była kolportowana przez Stasi, znaleziono podczas lustracji archiwów bułgarskiej bezpieki. Dowody znajdowały się w korespondencji bułgarskiej bezpieki ze Stasi i KGB. Stasi przyznała bułgarskiej bezpiece, że kolportuje tę spiskową teorię, by szerzyć nastroje antyamerykańskie.

Dodatkowo w NRD Stasi zakazała naukowcom negowania teorii Segala i finansowała druk bezpłatnych publikacji z teoriami Segala, by rozdawać je na wszelkich konferencjach naukowych na całym świecie. Stasi nieświadomie pomagali liczni pożyteczni idioci. Teoria Segala do dziś jest kolportowana.

Jan Bodakowski

Komentarze (12):

Konrad Józef Turzyński2020.09.22 10:39
KGB na pewno nie kolportowało, na pewno nie stworzyła. Ewentualnie kolportował i stworzył. (To takie proste, wystarczy chwilkę pomyśleć przed napisaniem...) To, że bolszewickie szpiegownie rozpowszechniały jakieś teorie, może świadczyć na niekorzyść tych teoryj, nawet z dużym prawdopodobieństwem. Ale to, że teorie są spiskowe, na ogół nijak nie wpływa na to, że są wiarygodne lub nie. Niektóre fakty tłumaczono tylko teoriami spiskowymi - np.: to, dlaczego rząd Sikorskiego nie mógł doliczyć się wielu jeńców w Sowietach - 1/ że uciekli do Mandżurii (wg Stalina), 2/ że wymordowali ich bolszewicy (wg Goebbelsa), 3/ że wymordowali ich naziści (wg sowieckiego prokuratora na procesie w Norymberdze); a żadna nie-spiskowa teoria tu nie nadawałaby się.
Anonim2020.09.21 21:05
W zasadzie wszystkie tzw teorie spiskowe, po latach okazują się być prawdą. Na przykład teoria spiskowa o wymordowaniu przez siepaczy Stalina polskich oficerów w Katyniu, albo teoria spiskowa o obozach zagłady w Dachau, Gusen i Auschwitz. Po prostu Władzom najłatwiej ukrywać swoje zbrodnie opluwając ludzi od "głosicieli teorii spiskowych".
Anonim2020.09.22 9:55
Albo o płaskiej Ziemi? Czy może o tym, że 5G przenosi koronawirusa? Jest tyle teorii spiskowych, że kilka samym fartem może być prawdziwych, tak jak rzucając monetą odpowiednią ilość razy w końcu ustanie ona na kancie. Nie oznacza to, że wszystkie są prawdziwe.
Jan Paweł II2020.09.21 16:59
KGB i fronda.pl działają od zawsze razem.
rebeliant2020.09.21 16:51
"AIDS został stworzony przez Amerykanów" - jeśli już to człowiek może coś wyhodować, a nie stworzyć. Aczkolwiek świat do końca nie jest zbadany i może nalewanie z pustego kielicha już komuś wyszło.
Byście się na jedno zdecydowali Bodakowski.2020.09.21 16:43
Dzisiaj piszecie o spiskowych teoriach odnośnie wirusów, a jeszcze wczoraj sami pisaliście o "rzekomej pandemii": https://www.fronda.pl/a/jan-bodakowski-geje-i-antypis-zaklocali-katynski-marsz-cieni-zobacz,150427.html
Anonim2020.09.21 17:03
Jedno z drugim sie nie wyklucza. Jak ktos wymysli testy na nieznane wirusy które codziennie stanowią połowę wśród testowanych na covid, to można będzie wywołać 3 wojną światową. Każda grypa, przeziębienie to konkretnie różne wirusy wespół z bakteriami.
Anonim2020.09.21 17:06
Dzis policzyłem że jak w Polsce będzie astronomiczne 12 tys zakażen dziennie to średnio na moje miasto przypadnie 20 osób. Kropelka. I na tą kropelke w wiekszości składac się bedą bezobjawowe zdrowe konie
Dziś policzyłem że statystycznie2020.09.21 17:31
ja i mój pies mamy po trzy nogi.
ladychapel2020.09.21 16:43
Tak wiec obok potwora dzender, masonow, ekologow, cyklistow, wegetarian, niepelnosprawnych, nauczycieli - jest nowy wrog - COVID 19
koronaświrusy2020.09.21 16:42
Ja tam nie wnikam. Wiem natomiast że zamiast nowego planu Marshalla Morawiecki realizuje nowy plan Balcerowicza.
ROBOTNICZAkrew2020.09.21 16:09
A ja słyszałem od bab na targu, że to ruskie hiva w laboratorium na Syberii zrobili. Jaki kraj takie KGB...