16.08.19, 12:20

Śp. Maria Kaczyńska upamiętniona na Białorusi

22 sierpnia w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Naroczy, w którym we wrześniu 1942 roku została ochrzczona przyszła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz, odbędzie się uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej z jej nazwiskiem.

Jak poinformował Biełsat, upamiętnienie zostało wykonane w kształcie otwartej księgi z krzyżem w jej górnej części. Pod nim zostanie umieszczony napis po polsku i białorusku:

„W tym kościele 27 września 1942 roku została ochrzczona Maria Kaczyńska (Mackiewicz), urodzona 21 sierpnia 1942 r. w Machowie, na terenie miejscowej parafii, małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”.

Maria Helena Mackiewicz, córka Czesława Mackiewicza i Lidii z d. Piszczako urodziła się w Machowie pod Kobylnikiem (obecna nazwa – Narocz). Została ochrzczona w tamtejszym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła we wrześniu 1942 roku przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Kazimierza Pawłowicza. Zapis na ten temat figuruje w metrykach parafii św. Bernarda w Sopocie, gdzie przyszła para prezydencka wzięła ślub. Niedługo potem rodzina Mackiewiczów wraz z malutką Marią wyjechała z Kobylnika do Wilna, a w 1945 r. do Człuchowa. Historię tę opisuje Barbara Stanisławczyk w książce „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska…”.

Dom rodziny Mackiewiczów nie zachował się do dziś. Dwa lata temu w Machowie odnaleziono miejsce, gdzie stała leśniczówka, w której pierwsze miesiące życia spędziła Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz.

Obecnie po leśniczówce pozostały resztki fundamentów, schodów i fragmenty piwnicy.

– To jest ta kępa na środku leśnej polany – mówił przed dwoma laty Mateusz Adamski, były dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, który miejsce to odnalazł dzięki białoruskiemu przedsiębiorcy i działaczowi społecznemu Zmicierowi Winahradowowi.

– Ja tu znam ludzi starszych w Kobylniku. Zacząłem z nimi rozmawiać. Oni dokładnie opowiedzieli, jak znaleźć. Trzeba było trochę pochodzić, ale znaleźliśmy – mówił Winahradau.

Ceremonia odbędzie z okazji 77. rocznicy urodzin pierwszej damy. Zaplanowano ją na godz. 18:30, podczas Mszy Świętej, którą odprawi zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski, abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

Źródło: Kresy24.pl

Komentarze

Roman2019.08.17 13:10
o. Rydzyk. Najbardziej szokujące słowa kieruje pod adresem prezydentowej: "Pani prezydentowa z taką eutanazją? Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza".
Nina2019.08.16 21:46
Paranoja….
M.2019.08.16 17:59
Zgadzam sie Luziferem. Dodam, ze nie tylko do najwybitniejszych nie nalezal, byl najgorszym prezydentem RP po A. Dóóópie. W obliczu spodziewanej kleski wyborczej, juz kombinowali, zeby wystawic innego kandydata. A tu pech chcial, ze ten uparty osiol posrednio oraz pod wplywem brata, zmusili pilota do ladowania w warunkach, które na to nie pozwalaly . Ciag dalszy znacie sami... Podsumowujac, LECH KACZYÑSKI BYL KIEPSKIM PREZYDENTEM
anonim2019.08.17 0:20
Idiotów nie sieją.
Ola2019.08.17 11:46
Ale debilny komentarz jakiegoś ignoranta
Luzifer2019.08.16 16:44
To byla wspaniala osoba, Pani Prezydentowa byla nie tylko madra, pelna ciepla i empati kobieta, byla wspaniala zona i podpora dla prezydenta, ktory do najwybitniejszych nie nalezal, za to Ona , uzupelniala i tuszowala swoim urokiem wszystkie niezgrabnosci Prezydenta Kaczynskiego.
M.2019.08.16 13:24
A pamietacie jak ten zlodziej Rydzyk nazwal ja czarownica i powiedzial, zeby poddala sie eutanazji? To wam przypominam, frondowskie pasozyty...
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.16 14:37
Ja pamiętam, komunistyczny pasożycie, no i co z tego? Mnie ciekawi, co na to Łukaszenka.