Sony Playstation 5 vs Xbox Series X. Co kupić? - zdjęcie
15.09.20, 22:30fot. pixabay.com

Sony Playstation 5 vs Xbox Series X. Co kupić?

0

Czy konsole do gier mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się, że nieustannie będzie się toczyć walka pomiędzy największymi graczami obecnymi od lat w tej branży. Zawsze zresztą, gdy chcemy wyposażyć się w końcu konsolę albo zrobić prezent dzieciom, to zastanawiamy się, który produkt wybrać. Czy lepszy będzie PlayStation, czy może Xbox? Nie inaczej będzie z najlepszymi edycjami tych urządzeń, które czekają na swoją premierę.

Gra toczy się o bardzo wysoką stawkę, ponieważ o większe zainteresowanie klientów aniżeli do tej pory. Technologie rozwijają się bardzo dynamicznie, a na rynek są wypuszczane coraz to bardziej interesujące gry. Najnowsze tytuły wchodzą coraz bardziej w interakcję z graczami.

Nie chodzi przy tym o tak proste rozrywkowe oferty jak automaty online na pieniadze tytuły, które wciągają nas praktycznie maksymalnie do swojego świata. Decyzja na pewno będzie trudna, a firmy oferujące konsole zapewniają, że to właśnie ich produkty będą wyjątkowe.

Kolejne podejście do klienta

Ostatnie miesiące mogły rzeczywiście zaciekawić zwolenników nowych generacji urządzeń wykorzystywanych w celach rozrywkowych. Konsole do gier wciąż budzą bardzo duże emocje, ponieważ tak naprawdę nikt nie wie, kto będzie dysponować najlepszymi technologiami. Są one porównywalne, ale diabeł zawsze tkwi w szczegółach.

Są również oczywiście takie teorie, które będą mówić o tym, że tak naprawdę oferty nie różnią się między sobą poza tylko i wyłącznie nazwą. Wydaje się także wysoce prawdopodobne, że firmy odpowiedzialne za produkcję gier, podejmując decyzję o tym, że konkretne tytuły będą dedykowane na przykład tylko na Xboksa albo tylko na PlayStation kierują się czystą pragmatyką finansową.

Nie jest przecież żadną tajemnicą, że firmy zawierają pomiędzy sobą umowy i do pewnego stopnia będą dzielić się rynkiem. Czy rzeczywiście jako konsumenci jesteśmy po prostu robieni w balona, czy też można tu mówić o pewnych preferencjach sprzętowych?

Czego można się spodziewać po kolejnej generacji konsol Xbox?

Wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią o tym, że to właśnie okres świąteczny będzie momentem, gdy będzie można się spodziewać premiery najbardziej popularnych na świecie konsol do gier. Okazuje się, że w końcu Sony, a także Microsoft zaczęły podawać trochę więcej informacji na temat tego, jak przedstawiają się techniczne aspekty ich urządzeń.

Nie bez powodu też organizowane są konferencje, na których podaje się trochę więcej informacji. Już na przykład mogliśmy się dowiedzieć, jak będą wyglądały pady. To jednak nie wszystko. Jeśli chodzi o Xboxa Series X, to procesor będzie udostępniony przez firmę AMD. Będzie to jednostka z 8 rdzeniami i 16 wątkami. Będzie to procesor Zen 2, a układ graficzny będzie oparty na architekturze RDNA 2 i będzie posiadać 52 bloki CU o taktowaniu 1825 MHz. Specjaliści od marketingu z Microsoftu wyraźnie zresztą podkreślają, że będzie to jak na razie najpotężniejsza konsola, jaką kiedykolwiek udało się wyprodukować.

Sony prezentuje się równie dobrze

Całkiem dobrze też w kontekście przeciwwagi będzie się prezentować PlayStation 5. Okazuje się, że również będzie mieć wysokiej jakości procesor Zen 2 z 8 rdzeniami i również 16 wątkami. Jeśli chodzi o układ graficzny, to także mamy tutaj RDNA 2. Różnica polega jednak na tym, że będzie wyposażony w 36 bloków CU. Ich maksymalny poziom taktowania to 2230 MHz, tak więc w tym kontekście to urządzenie będzie wydajniejsze od poprzednika.

Oczywiście to nie zamyka dyskusji, ponieważ jak wiemy nie zawsze w przypadku gier ilość TFLOPS ma kluczowe znaczenie. Wydaje się, więc, że obydwie konsole są warte uwagi.