Koalicja Obywatelska bardzo mocno straciła na głosowaniu ws. ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy – twierdzą Polacy w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej”. Zyskały z kolei PiS oraz Lewica.

Głosowanie w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. 211 posłów klubu PiS zagłosowało za, 20 było przeciwnych. Ustawę poparli między innymi posłowie Lewicy, a wstrzymała się zdecydowana większość Koalicji Obywatelskiej.

We wspomnianym sondażu Polaków zapytano o to, kto stracił a kto zyskał na sprawie Funduszu Odbudowy. Zdecydowana większość wskazała, że na ratyfikacji najwięcej zyskało PiS. Uważa tak 47,5 proc. badanych, przy czym można było wskazać więcej niż jedną partię.

Lewicę wskazało 23,5 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazło się Porozumienie Jarosława Gowina. Aż 35,2 proc. badanych nie ma zdania, a 1,3 proc. uważa, że nie zyskał nikt.

W kwestii największych przegranych Polacy również byli raczej zgodni. Aż 38 proc. wskazało na Koalicję Obywatelską. 15,2 proc. odpowiedziało, że najwięcej straciła Solidarna Polska. 10,8 proc. uważa, że była to Lewica. Zdania w sprawie nie ma 38 proc. osób.

dam/rmf24.pl