Wedle sondażu United Surveys wykonanego dla „Wprost”, w związku z ujawnionymi skandalami pedofilskimi w polskim Kościele, 60 proc. badanych uważa, że polski Episkopat powinien podać się do dymisji.

W ostatnim czasie w Polsce ujawniono szereg skandali dot. przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. W ub. tygodniu zmarł ks. Andrzej Dymer, który był oskarżony o molestowanie osób nieletnich, co mieli ignorować jego przełożeni.  

Po ujawnieniu sprawy ks. Andrzeja Dymera wielu domaga się odejścia biskupa szczecińsko-kamieńskiego. Pracownia United Surveys przeprowadziła badanie na zlecenie „Wprost”, w którym zapytano respondentów, czy w związku z kolejnymi skandalami do dymisji powinien podać się cały Episkopat.

Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 58,7 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 34 proc. Dymisji Episkopatu chcą częściej osoby niewierzące, niepraktykujące i deklarujące brak jakichkolwiek związków z Kościołem katolickim. Wśród osób wierzących (praktykujących regularnie i nieregularnie) odsetek zwolenników dymisji Episkopatu oscylował między 43 a 50 proc.

kak/wprost.pl, niezależna.pl