Służby przyjrzą się fundacji 'Otwarty Dialog' - zdjęcie
27.07.17, 16:14Zdj. Łukasz Plewnia, CC BY SA 2.0, Flickr

Służby przyjrzą się fundacji 'Otwarty Dialog'

Zasiadający we władzach Fundacji Otwarty Dialog, Bartosz Kramek opublikował na Facebooku tekst nawołujący do obalenia rządu. 

Wpis Kramka zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!" zawierał instrukcje dotyczące obalenia legalnie wybranych władz. W tej sprawie minister koordynator służb specjalnych, Mariusz Kamiński zwrócił się do szefa polskiej dyplomacji, Witolda Waszczykowskiego. Chodzi o kontrolę Fundacji Otwarty Dialog. Kamiński motywuje swój wniosek działaniami Fundacji oraz samego Kramka, który zdaniem ministra może naruszać nie tylko statut Fundacji, ale i polskie prawo. 

"25 lipca 2017 roku Minister Mariusz Kamiński skierował do Ministra Spraw Zagranicznych pismo z wnioskiem o skontrolowanie działalności Fundacji Otwarty Dialog" - poinformował rzecznik prasowy koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

"Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa"- uważa Kamiński.  Dlaczego zwraca się właśnie do Waszczykowskiego? Ustawowy nadzór nad Fundacją sprawuje MSZ. 

Jak powiedział Żaryn, minister koordynator prosi w liście do szefa polskiej dyplomacji o "podjęcie działań kontrolnych", jak również informacje, czy Fundacja Otwarty korzysta z jakiegokolwiek wsparcia finansowego od kierowanego przez Waszczykowskiego resortu lub innych instytucji publicznych". Rzecznik Kamińskiego zaznaczył, że wniosek skierowany do szefa MSZ ma związek z działaniami Bartosza Kramka, który zasiada w zarządzie Fundacji Otwarty Dialog i jest autorem wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce. 

"Tekst Pana Kramka został powielony przez Fundację, co rodzi podejrzenie, że działania Fundacji wykraczają poza statutowe zapisy"- uzasadnia Żaryn. Notatka autorstwa Bartosza Kramka zawierała instrukcje dotyczące obalenia polskiego rządu.

O sprawie informowały "Wiadomości" w TVP. Wówczas podkreślono również, że autor tekstu zatytułowanego "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!" jest członkiem rady Fundacji Otwarty Dialog. W radzie zasiada również mecenas Jacek Świeca, biznesowo powiązany z gen. Markiem Dukaczewskim, byłym szefem WSI i oraz prezesem Stowarzyszenia "Sowa", które zrzesza byłych oficerów tych zlikwidowanych 10 lat temu służb. Prezesem Fundacji Otwarty Dialog jest Lyudmyla Kozlowska, partnerka życiowa Kramka. 

yenn/PAP, Niezależna.pl, Fronda.pl