SKANDALICZNY atak Verhofstadta na Polskę! - zdjęcie
27.05.17, 19:20Fot. Photo Claude TRUONG-NGOC, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

SKANDALICZNY atak Verhofstadta na Polskę!

Były premier Belgii Guy Verhofstadt popisał się bezpardonowym atakiem na Jarosława Kaczyńskiego oraz polskie władze.

Verhofstadt znany ze swojego negatywnego, czy wręcz agresywnego podejścia do polskiego rządu w swoim felietonie opublikowanym na portalu Project Syndicate jawnie wzywał do tego, by "rozprawić się" z Węgrami i Polską.

"We wspólnotach opartych na wartościach nie ma miejsca na takie rządy jak te na Węgrzech czy w Polsce. Unia Europejska powinna jak najszybciej wcielić w życie artykuł 7, uzyskując poparcie wśród jak największej liczby państw członkowskich. A po rozprawieniu się z Orbánem, należy skierować uwagę na Kaczyńskiego" - pisze Verhofstadt.

Artykuł 7 przewiduje pozbawienia państwa członkowskiego prawa głosu w UE.

Powodem takiego działania wymierzonego w Polskę i Węgry miałaby być niewłaściwa zdaniem polityka postawa tych krajów wobec kryzysu imigracyjnego. Verhofstadt daje do zrozumienia, że Polska i Węgry nie godząc się na relokację imigrantów postulowaną przez UE niszczą europejską solidarność.

"Wdrożenie artykułu 7 nie jest "opcją nuklearną", jak niektórzy uważają. Jest to raczej logiczna odpowiedź wspólnoty udzielona państwu członkowskiemu, które uporczywie łamie podstawowe prawa obywatelskie i wartości europejskie" - pisze Verhofstadt nawiązując do Węgier i przekonując, że Węgrzy są wręcz prześladowani we własnym kraju.

"Od momentu przejęcia władzy w 2010 roku Orbán wykorzystywał większość w parlamencie, żeby zmienić konstytucję dla swoich własnych potrzeb. Wygląda na to, że zwycięstwo w wyborach to jednak za mało. Orbán chce też zniszczyć wartości liberalne i umocnić swoją kontrolę nad procesami politycznymi na Węgrzech" - pisze belgijski polityk.

Owo "niszczenie wartości liberalnych" jednak najwidoczniej nie przeszkadza obywatelom Węgier, jako że partia Orbana wciąż cieszy się w tym kraju największym poparciem.

przk/onet.pl