Przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku Roland Hau wprost nawołuje do oderwania Gdańska od Polski. Działacz opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym pyta gdańszczan, czy dalej chcą „zwierzchności Warszawy”.

- „To pytanie pobędzie tylko 24 godziny na moim profilu. Patrząc na to, co się właśnie teraz na naszym przykładzie dzieje, mam pytanie: Czy naprawdę, w swoim bezkrytycznym patriotyzmie, cały czas chcecie zwierzchności Warszawy, a dokładnie jej żoliborskiej dzielnicy, nad naszym wspólnym Gdańskiem?” – napisał na Facebooku Roland Hau.

W sprawie zainterweniował już poseł PiS Kacper Płażyński, który poinformował, że zawiadomił o sprawie odpowiednie służby i domaga się reakcji prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz:

- „Roland Hau, przew. Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, pyta publicznie, czy mieszkańcy miasta nadal chcą zwierzchności Warszawy nad naszym wspólnym Gdańskiem. Trudno odebrać to inaczej, niż wykorzystywanie napięć społecznych i nawoływanie do oderwania Gdańska od Polski” – napisał polityk.

- „Zawiadomiłem służby czuwające nad bezpieczeństwem i integralnością państwa polskiego, wierząc, że szybko podejmą one odpowiednie działania. Domagam się też natychmiastowego ustąpienia Haua oraz pilnej reakcji @Dulkiewicz_A, która sprawuje nadzór nad Związkiem” – dodał w kolejnym wpisie.

kak/Facebook, Twitter