Skąd wziął się Zełenski? Wyjaśnia dr Jerzy Targalski - zdjęcie
05.04.19, 21:30Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Skąd wziął się Zełenski? Wyjaśnia dr Jerzy Targalski

15

"To, że Ukraińcy głosowali na Zełenskiego, to nie znaczy, że nie popierają niepodległości Ukrainy, czy walki o tożsamość ukraińską, język, czy też chcą się podporządkować Rosji. To po prostu oznacza, że mają dość oszustów"- stwierdził dr Jerzy Targalski w swoim programie "Geopolityczny tygiel". 

Dziś publicysta komentował wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Przypomnijmy, że w pierwszej turze wygrał komik Wołodymyr Zełenski, który zmierzy się w dogrywce z urzędującym prezydentem, Petrem Poroszenką. Skąd tak dobry wynik Zełeńskiego, podejrzewanego o prorosyjskość?

"Po pierwsze trzeba pamiętać o kupowaniu głosów. Według doniesień prasy, stawka wynosiła około 2 tysięcy hrywien za głos, to jest trochę więcej niż połowa najniższej pensji. Druga sprawa to był problem dostania się do drugiej tury. Wiadomo było już od dłuższego czasu, że Zełenski wygra pierwsza turę i na pewno trzeba znaleźć się w drugiej, żeby z nim rywalizować. A zatem z punktu widzenia Poroszenki polegał na tym, co zrobić, żeby to on dostał się do drugiej tury a nie ktoś inny. Dlatego część kandydatów miała za zadanie odbierać głosy potencjalnym rywalom Poroszenki, którzy mogliby uzyskać więcej głosów i wtedy Poroszenko do drugiej tury by się w ogóle nie dostał"-powiedział dr Targalski. 

"Dlaczego społeczeństwo tak reaguje? To, że głosowali na Zełenskiego, to nie znaczy, że nie popierają niepodległości Ukrainy, czy walki o tożsamość ukraińską, język, czy też chcą się podporządkować Rosji. To po prostu oznacza, że mają dość oszustów"- ocenił politolog. 

Gospodarz "Geopolitycznego tygla" stwierdził, że niezwykle łatwo jest wykorzystać tę cechę wyborców, stąd w naszej strefie kulturowej, przy każdych wyborach oferuje się społeczeństwu kogoś nowego. 

"Służby, albo oligarchowie wynajdują sobie nowego kandydata i wtedy lud głosuje na niego, żeby ukarać tego, który ich zawiódł, nie likwidując oligarchii. A zatem głosuje na kandydata oligarchicznego, żeby oligarchie zlikwidować. I wszyscy są zadowoleni. Lud ma nowego kandydata, znów może żywić nadzieje przez kilka lat a oligarchowie mają kasę. Wszystko zostaje po staremu"- podsumował dr Jerzy Targalski. 

"Na Ukrainie tak naprawdę największy konflikt po Majdanie przebiegał między oligarchą Ihorem Kołomojskim a Petro Poroszenką. Ihor Kołomojski, który miał ogromne zasługi, bo dzięki niemu tak naprawdę została zablokowana ofensywa rosyjska, finansował bataliony ochotnicze, on po prostu tak postąpił, ponieważ jego prywatny interes, jego biznesu w obwodzie dniepropietrowskim były zagrożone przez ludzi, przy pomocy których Rosjanie chcieli dokonać inwazji Ukrainy"-wskazał politolog. Jak dodał, Kołomojski wyjechał później do Szwajcarii. Chcąc zemścić się na Poroszence, prowadził akcje przeciwko niemu. 

"Kołomojski popierał dwóch kandydatów - Julię Tymoszenko i wynalazł nowego kandydata, właśnie Wołodomyra Zełenskiego, który pochodzi z rodziny żydowskiej. Zatrudnił go do prowadzenia kabaretu ''Sługa narodu'' w którym wyśmiewał Poroszenkę. W ten sposób wyśmiewając system polityczny Ukrainy, Zełenski uzyskał ogromną popularność"-zauważył historyk. 

Targalski zwrócił również uwagę, że cała sprawa ma jeszcze płaszczyznę polityczną. Nie sposób zaprzeczyć związkom Zełeńskiego z Rosją, choć on sam oficjalnie nie należy do orientacji prorosyjskiej i nikt na Ukrainie za takiego nie uważa- wskazał. 

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze (15):

PP2019.04.8 22:07
Zełeński to marionetka Kołomojskiego ukraińskiego oligarchy żydowskiego pochodzenia. Tak naprawdę to Kołomoiski będzie rządził na Ukrainie. Myślicie, że w kraju tak przeżartym korupcją i bezprawiem jak Ukraina jakiś komik tak sobie może zostać prezydentem. Ukraina będzie rozebrana. Wschodnią część zaanektuje Rosja a zachodnią przejmą żydzi. Jak przejmą również Polskę to nastąpi zjednoczenie z Ukrainą zachodnią.
Ja2019.04.8 18:20
Ukraińców mi nie żal.
klaus2019.04.6 8:22
panie Targalski na Ukrainie nie walczy się z języiem Rosyjskim, a z językiem Polskim, a największym wrogiem nie jest Rosjanin a Lach, proszę pojechać na Ukrainę pobyć w Hotelu i włączyć kanał telewizyjny, iść między ludzi nie jako oficiel z Polszy ale incognito bo ci ludzie mówią do Pana ,Ze Polsza ok. a jak się Pan odwruci to określą Pana jako Paliaka ironicznie z pogardą też jako Pana z drwiną i usmiechem.
Marcin2019.04.5 23:35
Jak ja was ludzie nienawidzę ...
Polak2019.04.6 1:45
My ciebie też :)
GS2019.04.5 23:15
znamienne, ż eu nas tez był kabaret zwany uczem Prezesa, który najbardziej miał za zadanie ośmieszać Prezydenta. Jakimś dziwnym trafem takie same scenariusze się realizują w różnych krajach.
Maur2019.04.5 22:51
Słyszałem, że Izrael się cieszy z tego Zełeńskiego, bo ma żydowskie pochodzenie. Targalski nic o tym nie wspomina, a to przecież ma duże znaczenie w geopolityce. Ukraińcy odczują tego Zełeńskiego niedługo, bo przecież w pojedynkę nie będzie tego urzędu sprawował, a wyjątkiem od reguły na pewno nie będzie. Pewnie za rok, dwa, spotka się na Ziemi Obiecanej ze swoimi.
Ryszard2019.04.6 10:55
przecież Targalski wyraźnie powiedział, że ten komik jest Żydem
Matylda z Wadowic2019.04.5 22:26
Jerzy Targalski - PZPR, tatuś tez Jurek Targalski i tez PZPR...:))) czyli resortowe dziecię
Honej Badgar2019.04.6 2:00
Po wszystkich wypowiedziach Pana dr Jerzego Targalskiego czytam ten bzdety. Włóżcie sobie ruskie trolle go w dupę!!!
JR2019.04.6 12:53
I co z tego? Nie wolno mu dzielić się swoją wiedzą czy przemyśleniami?
anonim2019.04.5 21:58
To i tak jeszcze nic. W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .
marianl2019.04.6 6:14
Świetny typ narracji!
ardo2019.04.6 9:09
W kółko to powtarzasz ruski pedale.
MarzenaJ2019.04.7 0:00
Ardo! masz rację! Na to juz patrzeć się nie da! Aż zbiera mnie na wymioty! Pewnie mu płacą od sztuki, objętnie co, aby był za pedofilią. Troli płatnych jest w sieci ponad 80 tys, tak czytałam! Więc nie ma się co dziwić! Jest ich tu wiecej, porównaj ich nicki. Wszędzie są ci sami pod każdym artykułem! To o czymś to świadczy?