Senat USA upamiętnił Powstanie Warszawskie. Przypomniano też o bierności sowietów - zdjęcie
16.01.20, 07:30Fot. via Wikipedia, CC 0

Senat USA upamiętnił Powstanie Warszawskie. Przypomniano też o bierności sowietów

17

Piękna inicjatywa Senatu USA. Jednomyślnie przyjęto rezolucję upamiętniającą rocznicę Powstania Warszawskiego. Uznano, że było to „przełomowe wydarzenie w trakcie drugiej wojny światowej”. To niezwykle istotna informacja w obliczu wojny propagandowej, jaką Polsce wypowiedzieli rosyjscy politycy w ostatnim czasie, z Władimirem Putinem na czele.

Jak czytamy w rezolucji Senatu USA:

Heroiczne działania polskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej i odwaga obywateli Polski stanowią wartościową lekcję wytrwałości i patriotyzmu”.

Podkreślono, że w trakcie Powstania Warszawskiego Polacy zbuntowali się przeciwko okupacji polskiej stolicy przez niemieckich nazistów.

W tym ponadpartyjnym dokumencie izba wyższa Kongresu podkreśliła również, że Powstanie było „[…] częścią ogólnonarodowego oporu przeciwko okupacji Polski przez niemieckich nazistów”.

Dodano, że rozpoczęła je Armia Krajowa, będąca podziemnym ruchem opory, w którym znajdowało się wielu młodych oraz odważnych, a oddziały nazistów znacznie przewyższały polskie siły jeśli chodzi o liczebność.

W rezolucji, która została przyjęta przez aklamację, przypomina się także o tym, że Adolf Hitler w odpowiedzi na powstanie nakazał całkowicie ją zniszczyć i wymordować jej obywateli. Tymczasem sowiecka armia „na konkretne rozkazy (Józefa) Stalina wstrzymała na brzegach Wisły swój marsz na Berlin, by pozwolić niemieckim nazistom dziesiątkować Polaków”.

Amerykanie w swojej rezolucji podkreślają, że te heroiczne działania Polaków są wartościową lekcją wytrwałości i patriotyzmu, a odwaga okazana w trakcie Powstania Warszawskiego nadal inspiruje ludzi na całym świecie, którzy poddawani są tyranii oraz uciskowi.

Ambasada RP w Waszyngtonie podziękowała już za tę rezolucję senatorowi Robowi Portmanowi, który wniósł projekt, podobnie jak Demokracie, senatorowi Sherrodowi Brownowi, który projekt poparł.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (17):

diki2020.01.16 15:06
i co powie na to Putin ? jak pisze... w rezolucji.. Armia Stalina (nad Wisłą) stała pół roku...od lipca 1944 do stycznia 1945... nie pozwoliła aliantom na między-lądowanie... podczas transportu zaopatrzenia aż z Włoch ...sama nie dokonywała zaopatrzenia...i nie współpracowała... jak by zrzucili kilka krótkofalówek to Powstańcy mogli by korygować ewentualny rosyjski ostrzał armatni, Niemcy już nie mieli lotnictwa ...zwłaszcza na wschodzie ledwie 10 -20 meserszmitów co latały co pół godziny nad Warszawą mogli wykończyć w trzy dni i zbombardować dokumentnie lotnisko niemieckie (na Okęciu) półroczny postój (Armii czerwonej) zakończenie wojny przesuną o rok a Niemcy zdąrzyli zbudować Wał Pomorski i twierdzę Wrocław.. i dlatego liczba ofiar (nie czemu nie winnych ) szeregowych żołnierzy rosyjskich prawdopodobnie się nawet nie podwoiła a potroiła.. ale co to Obchodziła Stalina ? co zrobił Katyń .... a teraz Putin się wysila i nie wiadomo po co ...pewnie za to że w 1939 roku odrzuciliśmy ofertę Hitlera i nie poszliśmy z Armią Niemiecka na Moskwę ... więc w "rewanżu" Armia Rosyjska poszła z Niemcami na Polskę ... za co nas bardzo nienawidzi ? ale chyba samego siebie... to taka przewrotna psychologia.. nawet z ruskim samogonem nikt tego nie zrozumie..
Duma i sława Polonia Warszawa2020.01.16 14:09
Oni nas okupują na Śląsku i chcą jidisz albo śląskiego żeby im się łatwiej rządziło oraz autonomii
Hanys2020.01.16 14:50
Co ty du- pisz kibolu ptasi móżdżku?
Saki Faki2020.01.16 11:36
Łał, w prawidłową wojnę nawet udało im się trafić :-) Ciekawe, ilu z nich odróżnia PW od Isandlwany?
Andre2020.01.16 9:55
Powinno się wszystkich pisdzielców posłać do powstania, selekcja naturalna
Mirek2020.01.16 8:16
Powstanie Warszawskie tym różniło się od Powstania w Gettcie .ze w Powstaniu Warszawskim powstańcy zabili 2 tysiące Niemców i ranili 10 tysięcy a w Gettcie bojowcy żydowscy zabili 16 Niemców a 50.....mocno przestraszyli .
anonim2020.01.16 8:15
Nie cieszcie sie tak. W USA powstanie w Getcie Warszawskim nazywaja Powstaniem Warszawskim.
cati2020.01.16 12:49
No niestety to jest prawda , dlatego poparcier 100%.
J N Kowalski2020.01.16 8:00
Oficerowi AK którzy zorganizowali powstanie Warszawskie powinni być potępieni i uznani za zbrodniarzy wojennych i dawno już postawieni przed sądem, podobnie jak w przyszłości będą ukarani pisowscy aparatczycy łamiący prawo i konstytucję. Upamiętnić to można ale jako piekło zorganizowane Polakom przez Polaków
wania2020.01.16 9:21
Zacznij myśleć, to nie boli. Pamiętam jak ojciec opowiadał dlaczego cała ludność Warszawy dołączyła do powstańców podczas PW - po prostu woleli zginąć w boju niż być wymordowani systematycznie jak bydło przez niemców. Ty kanapowy myślicielu - zamilcz.
Marian2020.01.16 11:54
Ty chyba nie Kowalski a Schmidt.
Marian2020.01.16 7:46
Wreszcie przebija sie wiedza o PW.To dopiero rzad PIS-u to zrobil.Dotychczas najwazniejszy byl bunt kilku zydowskich policjantow zwanym "powstaniem" w gettcie.Przed miesiacem pewien szwajcar pouczal mnie ze PW i "powstanie" w grttcie to dwie rozne sprawy.Powoli zaczyna to do ludzi docierac.
Andy2020.01.16 7:41
Tak trzymać, tylko sojusz Polski z USA ochroni ją przed niepoczytalną Rosją i fałszywymi Niemcami.
Ana2020.01.16 8:07
Jeżeli tak myślisz to ty jesteś niepoczytalny albo ci mózg przy porodzie wypłynął bo ci mamusia na główkę usiadła
ardo2020.01.16 8:24
Gawnojed.
robaczek 2.02020.01.16 9:57
to jest to wstanie z kolan? ;] klęczysz przed trumpem. jak myslisz co zaraz będziesz mial w ustach? czy już masz? rozumiem ze taka pozycja ci odpowiada
Topek2020.01.16 11:27
To nie chodzi o klęczenie przed Trampem, ale Stanom Zjednoczonym nie jest na rękę by Europa była silna gospodarczo i zjednoczona ponieważ każda silna wspólnota jest dla nich konkurencją podobnie jak dla Rosji