Senat. PO/PSL/Lewica (KO) proponują KRS niezgodny z konstytucją - zdjęcie
09.02.20, 13:35

Senat. PO/PSL/Lewica (KO) proponują KRS niezgodny z konstytucją

13

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wypowiedział się w Polsat News na temat nowego senackiego projektu o KRS i ocenił go jako niezgodny z Konstytucją RP i całkowicie niedopuszczalny. Powiedział:

- Projekt senacki to jest projekt niezgodny z konstytucją. Na pierwszy rzut oka widać, że te rozwiązania, które dzisiaj z niezwykłą agresją Borys Budka, czy z niezwykłą agresją i w takim w ogóle niedopuszczalnym tonie forsuje pani Małgorzata Kidawa-Błońska, to są rozwiązania absolutnie niedopuszczalne 

Projekt ten zakłada bowiem wybór bezpośredni i pośredni wśród sędziów. Dotyczy to także Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jak dalej powiedział Mucha:

- To jest z jednej strony kwestia związana z definicją sędziego – nie ulega wątpliwości, że sędzia nie może badać statusu innego sędziego, sędzia nie może się wikłać w politykę, sędzia nie może się też zachowywać niezgodnie z prawem.

Dalej Mucha wyjaśnił:

- Skarga nadzwyczajna na skutek prezydenckiej ustawy pozwala usuwać z systemu ewidentne błędy sądowe, wyroki, które nie powinny mieć miejsca, a które dzisiaj można zakwestionować. Wcześniej tego nie można było zrobić. Wprowadziliśmy ławników do Sądu Najwyższego, właśnie do rozpoznawania skargi nadzwyczajnej, także w Izbie Dyscyplinarnej. Mamy rzeczywistą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, bo Polacy oczekują tego, że jeżeli sędzia popełni czyn zabroniony, popełni przestępstwo, to będzie ponosił odpowiedzialność za taki czyn. Nie będzie to odpowiedzialność pozorna


mp/polsat news/pap

Komentarze (13):

skarb2020.02.10 14:33
jak beda rzadzic to beda POwolywac tak jak to robili do tej POry .nojman wiedzial dobrze co wiedzial ,ci udajacy demokratow i prawych chca ciagnac............ te ustawy w nieskonczonosc zeby bylo jak bylo a sady zadnego przestepcy aferowego nie skazalo beda sadzic ........ i sadzic precz z POstkomuna!!!!!!!!!!
Iza2020.02.9 15:17
Współautorka tego projektu jest wybitną prawniczką, z prawie 30 letnim doświadczeniem w zawodzie. Wszystkie projekty dotyczące władzy sądowniczej autorstwa PiS są sprzeczne z Konstytucją. TK nie istnieje - Przyłębska i jej koledzy to nie TK, tylko ludzie osadzeni na stanowiskach sędziów TK.
fdf2020.02.9 15:10
Tylko pis może wyłaniać kandydatów na wszelkie stanowiska, reszta to teatr.
Oloo2020.02.9 14:07
"Prawnik" Mucha zapomniał jak Duda łamał Konstytucję? -Ułaskawienie niewinnych z prawnego punktu widzenia Kamińskiego i Wąsika -Brak reakcji na proceder łamania ustawy zasadniczej przez premier Beatę Szydło, uparcie odmawiającą publikacji niewygodnych dla PiS werdyktów Trybunału Konstytucyjnego -Niezaprzysiężenie jesienią 2015 r. legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego -Współudział w ustanowieniu nieprzewidzianego w konstytucji stanowiska „pełniącego obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego dla Juli Przybłęskiej -Podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, choć znowu w oczywisty sposób łamią one konstytucyjne zasady rozdziału władz
guess who 2020.02.9 13:47
Nie "niezgodny" a "ocenił go jako niezgodny". Od oceny zgodności nie jest @mp, nie jest również Paweł Mucha. Od oceny zgodności jest Trybunał Konstytucyjny.
Michał Jan2020.02.9 13:52
Sęk w tym, że cokolwiek oceni TK nie zostanie uznane przez "opozycję", dla której anty-TK, to SN. Jeden kraj - dwa systemy.
guess who 2020.02.9 13:57
Sęk w tym, że obecnie nie ma Trybunału Konstytucyjnego. Nie znaczy to, że Mucha może wydawać orzeczenia w jego zastępstwie.
Michał Jan2020.02.9 14:42
Dla jednych nie ma, dla innych jest.
czylico2020.02.9 14:38
Sęk w tym, że cokolwiek ustali TK to i tak będzie to zgodne z oczekiwaniem PiS i Kaczyńskiego.
Katolicka Kretynizacja Polski 2020.02.9 13:43
tylko PiS może łamać konstytucje i prawo bo tak chce większość polaków czyli 30%
Michał Jan2020.02.9 13:50
Wypowiedź słuszna, ale argument popierający do chrzanu. Osoby niegłosujące oddają swoje uprawnienia głosującym, czyli poparcie dla PiS jest (niestety) takie właśnie, jak było w wyborach. Zresztą, dla "opozycji", na łamanie "konstytucji" w inny sposób, poparcie jest takie samo. Przydałby się jakiś Gajowy Marucha i wygonił to towarzystwo z lasu...
orgi2020.02.9 13:57
to więcej kretynie niz PO , którzy w 2011 mieli 19.16 %
JaKi2020.02.9 13:42
O zgodności lub niezgodności decyduje TK i pani Julia Przyłębska a nie jakiś urzędas od Dudy.