Jak relacjonuje reporter naszego portalu, panuje rodzinna atmosfera. Widać osoby w różnym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. Można zauważyć również gości z zagranicy, głównie Węgrów. Po emblematach, jakie ze sobą przywieźli, można wnioskować, że dominują członkowie i sympatycy skrajnie prawicowej partii Jobbik. 

 

Zdaniem Jarosława Wróblewskiego (Fronda.pl) nastroje większości uczestników nie wskazują na "konfrontacyjny" charakter marszu, jak sugerowały to mainstreamowe media.

 

16:09

Marsz Niepodległości został zablokowany. Pod balkonem frondy mała grupka 150 osób. Reszta oddzielona kordonem policji. Prawdopodobnie nastąpiła prowokacja. Obecnie marsz stoi na Pl. Konstytucji i czeka na resztę wielotysięcznego tłumu.

 

16:13

Jest sygnał że zablokowani uczestnicy Marszu ruszają w stronę Pl. Konstytucji.

 

16:18

 

Jak dowiedział się portal Fronda.pl, policja oddzieliła uczestników Marszu Niepodległości. Znajdują się oni w okolicach metra Centrum. Jak poinformował nas Artur Zawisza, uczestnicy próbują bocznymi ulicami dostać się do Metra Politechnika i stamtąd rozpocząć swój pochód. Jak ustalił portal Fronda.pl, policja zatrzymała Marsz Niepodległości z powodu przepychanek, do jakich doszło w Centrum. Nie wiadomo, kto w nich uczestniczył. 

 

16:24

 

Jak poinformował nas poseł Stanisław Pięta (PiS), mamy do czynienia z ewidentną prowokacją policji, która zatrzymała uczestników Marszu Niepodległości. Poseł Pięta wraz z posłem Arturem Górskim znajduje się przy hotelu Novotel naprzeciw policyjnej armatki wodnej.

 

16:35

 

Policja puszcza niewielkie grupki uczestników, którzy dołączają do czoła pochodu. Marsz Niepodległości znajduje się nadal w okolicy Pl. Konstytucji.

 

16:39

 

Policja podaje fałszywe informacje, jakoby Marsz Niepodległości został zdelegalizowany. Czoło pochodu nadal stoi na pl. Konstytucji. Jak poinformował nas Artur Zawisza, czekają na dołączenie zatrzymywanych w centrum uczestników, by wyruszyć dalej. - Marsz Niepodległości stoi w skupieniu na pl. Konstytucji odcięty przez policję od dziesiątek tysięcy uczestników - co namniej skandaliczna nadaktywność, a prawdopodobnie prowokacja policyjna - Polacy są zatrzmywani w narodowym marszu idącym ku niepodległości - Komorowski kłamał pod Grobem Nieznanego Żołnierza, że chce debaty o niepodległości - służby państwowe niszczą wolne życie Polaków miłujących Ojczyznę - przeczytaliśmy na Facebooku Artura Zawiszy. 

 

16:45

 

Jak podają organizatorzy Marszu, policja już puściła uczestników z centrum. Za kilka minut dojdą oni na pl. Konstytucji, skąd ruszy pochód. Pod redakcją Fronda.pl spokojnie. Podnoszone są hasła "Bóg - Honor - Ojczyzna".

 

17:10

 

Pod balkonem redakcji Fronda.pl przeszedł Marsz Niepodległości. Niezliczone morze ludzi. Szli 20 minut. Niesamowity widok...

 

17:14

 

Jak poinformował nas Artur Zawisza, czoło pochodu znajduje się na wysokości ronda Jazdy Polskiej. - Jest spokojnie, a jednocześnie ofernsywnie - mówi nam Zawisza. - Marsz Niepodległości ruszył - na przedzie husaria i grupy rekonstrukcyjne NSZ - znowu nie ma większości mediów - Polacy idą ku prawdziwej niepodległości - z flagą biało-czerwoną, a nie unijną; z prawem konstytucyjnym, a nie zagranicznym; z polskim złotym, a nie euro; z budżetem narodowym, a nie paktem fiskalnym; z władzą krajową, a nie unią bankową - pod Komorowskim szli celebryci niepodległości, tutaj maszerują rycerze niepodległości - czytamy na Facebooku Zawiszy. 

 

17:20 

 

Pod balkonem redakcji Fronda.pl przechodzą Kluby Gazety Polskiej. "Na końcu pochodu idzie sektor "Gazety Polskiej", kilkanaście tysięcy osób, w niej jest grupa Węgrów i "Krucjata Różańcowa". Jest spokojnie, nikt nie został ranny. Ludzie krzyczą "Tusk do Berlina, czeka rodzina", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". Uczestnicy śpiewają piosenki patriotyczne. Cała ulica Marszałkowska jest zajęta przez sektor Gazety Polskiej. Od pomnika Romana Dmowskiego idziemy pod pomnik Józefa Piłsudskiego - mówi Niezaleznej.pl Tomasz Sakiewicz.

 

18:03 

 

"Dysponujemy fotografiami zamaskowanych i stojących w komianiarkach pod ochroną policji tajnych funkcjonariuszy najprawdopodniej odpowiedzialnych za prowokacje, które doprowadziły do zaplanowanej z góry interwencji policji chcącej na polecenie władzy skompromitować marsz - w epoce internetu, wirusowych informacji i wolnych mediów to się nie może udać" - poinformował na Facebooku Artur Zawisza. 

 

18:34

 

Kluby "Gazety Polskiej" idą pod pomnik Józefa Piłsudskiego, natomiast pozostałe osoby na Agrykolę. To właśnie tam będa miały miejsce przemówienia. Jest spokojnie, wśród uczestników dominują ludzie młodzi. Końca nie widać!

 

18:38

 

Według pierwszych podawanych przez organizatorów informacji w Marszu Niepodległości mogło wziąć udział nawet 100 tys. osób. 

 

18:43

 

"Dziesiątki tysięcy uczestników Marszu Niepodległości w parku Agrykola - tutaj wybrzmi nasz głos o polskiej niepodległości - powiemy o dziś i jutro Ojczyzny oraz narodowym ruchu na jej rzecz - jest cała Polska od Szczecina i Wrocławia po Wilno i Lwów, ale gdzie mejnstrimowe media?! - znowu szykuje się wielka medialna manipulacja - ale ruch wokół Marszu Niepodlełości powstaje i odzyskuje Polskę!" - poinformował na Facebooku Artur Zawisza. 

 

18:52

 

Większość uczestników udaje się spod pomnika Dmowskiego na Agrykolę. Tam jest już rozstawiona scena, z której zostaną wygłoszone przemówienia. 

 

18: 54

 

Marsz dotarł już pod pomnik Romana Dmowskiego. Robert Winnicki - prezes Młodzieży Wszechpolskiej właśnie wygłasza przemówienie.

 

19:20

 

Artur Zawisza: "W Wielkiej Polsce nie będą powiewać flagi UE. Od morza po Wawel powiewać będzie dumnie tylko biało-czerwona! Wielka Polska nie będzie podlegać banksterom i unijnym biurokratom"

 

19:50

 

TRWAJĄ PRZEMÓWIENIA:

 

Witold Tumanowicz: Bez Narodowych Sił Zbrojnych nie byłoby nas tutaj. Nast, którzy z taką siłą i dumą mówią, że są Polakami!

Artur Zawisza: Uczestnicy Marszu Niepodległości, pozdrawiam Was w imieniu 80. i 90 - letnich żolnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy prosili mnie o te pozdrowienia. Cieszą się, że przyjechaliście tu z całej Polski: od Szczecina i Wrocławia aż po Wilno i Lwów. (...) Przyjaciele! Jestem z Was dumny, ponieważ stanowicie dumę Narodu polskiego. A jak mówi Ewangelia staropolskim językiem: "Ciało mogą, ale duszy zabić nie mogą". To dzięki Wam tej żywotnej duszy Narodu polskiego możemy miłować przyjacioły i nieprzyjacioły nasze. Ale także walczyć z wrogami polskości do ich ostatniego natchnienia, które oby wkrótce nastąpiło. (...) My, uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadziliśmy się tutaj, aby walczyć o Niepodległość, inaczej niż uczestnicy fałszywego marszu w którym uczestniczyli urządnicy za pieniądze. (...) Byli to jedynie celebryci Niepodległości, my jesteśmy Rycerzami i Żołnierzami Niepodległości!

Robert Winnicki: Ten marsz dedykuję Adamowi Michnikowi, bo dziś spełnia się jego najgorszy sen!


AM/eMBe