Mija sześć lat od kiedy w Chinach zrezygnowano z polityki jednego dziecka. Państwo Środka wciąż jednak zmaga się z problemem zbyt niskiego przyrostu naturalnego. Dlatego władze zdecydowały się pójść krok dalej i dać zielone światło na posiadanie trojga dzieci.

Politykę jednego dziecka wprowadzono w Chinach w drugiej połowie lat 70. XX wieku, aby zapobiec nadmiernemu przyrostowi naturalnemu. Choć posiadanie większej ilości dzieci nie było zakazane, to wiązało się z ogromnymi dodatkowymi kosztami. W efekcie w Chinach nastąpiła zapaść demograficzna. Poza starzeniem się społeczeństwa polityka jednego dziecka wiązała się też z przymusowymi aborcjami, sterylizacją i dzieciobójstwem.

W 2015 roku oficjalnie zrezygnowano z polityki jednego dziecka. Władze pozwoliły na drugie dziecko, jednak jak od początku przewidywano, to wciąż za mało. Dlatego teraz Pekin dał zielone światło na posiadanie trojga dzieci. Władze Chin mają wprowadzić również inne rozwiązania zachęcające obywateli do posiadania dzieci.

kak/theguardian.com, niezależna.pl