05.01.16, 13:08(fot. dorzeczy.pl)

Rafał Ziemkiewicz dla Fronda.pl: Owsiak już dawno przestał być bezinteresownym działaczem charytatywnym

- Jeżeli Owsiak usiłuje ustawiać się jako człowiek apolityczny jest to śmiechu warte.  Udziela wywiadów, w których atakuje polski Kościół, konkretnych polityków, a jednocześnie usiłuje się przedstawić jako ofiara, „jestem biedny misiu, który próbuje robić dobrą, charytatywną robotę, a jacyś politycy mnie atakują”. Jest to oczywiście z gruntu nieszczere i  nieuczciwe. - mówi portalowi Fronda.pl Rafał Ziemkiewicz.

Karolina Zaremba, portal Fronda.pl: „Proszę wszystkich rodaków, aby nie myśleli, że z podatków możemy opłacić wszystko” – mówił kilka dni temu Jerzy Owsiak w rozmowie z Piotrem Kraśko. Dzisiaj na antenie Radia Zet powtórzył swoją tezę. Czy zapewnienie sprzętu medycznego nie powinno być w gestii państwa, a nie poprzez zryw społeczny przeprowadzany raz do roku?

Rafał Ziemkiewicz: Uważam, że pan Owsiak celowo odwraca kota ogonem. Jego wypowiedź jest klasyczną demagogią. Oczywiście nie chodzi o problem, czy obywatele za pomocą różnych zbiórek mogą pomagać państwu – pewnie, że mogą. Przed wojną również był Fundusz Obrony Narodowej – obywatele składali się i kupowali dla armii np.: czołgi, czy ckm-y, chociaż to jak najbardziej leży w gestii państwa.

Kwestia jest zupełnie inna. Pytanie jest takie, czy państwo zamiast wydawać pieniądze na to, co powinno, może wydawać na organizowanie zbiórki pieniędzy od obywateli. Cyrk zwany Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy polega na tym, że pieniądze z urzędów gminy, z urzędów wojewódzkich, pieniądze na działalność operacyjną policji, wojska, służb państwowych, pieniądze z mediów publicznych de facto są wydawane na zorganizowanie takiego charytatywnego cyrku, który oczywiście przynosi jakieś tam zyski. Okazało się jednak, że taka akcja jak „Szlachetna Paczka” bez wydatków państwowych jest w stanie przynieść większe wymierne efekty. Nikt, nigdy tego uczciwie nie zbilansował. Nikt nie powiedział ile pieniędzy z kieszeni państwa zostało wydane na zorganizowanie tej zbiórki, a ile ta akcja naprawdę przynosi.

Osobiście jestem głęboko przekonany, że gdyby dokonać takiego rachunku, mogłoby się okazać, że przysłowiowa „skórka za wyprawkę” nie opłaca się. Zamiast wydawać pieniądze na organizację festynów, w trakcie których są zbierane pieniądze na sprzęt służby zdrowia, lepiej by było, gdyby urząd gminy wydał je na swój szpital, który jest w jego gestii – i sam mu go kupił. Byłoby z tego więcej pożytku. To jest istota sprawy.

To, co opowiada pan Jerzy nadaje się do „wsadzenia sobie w buty”, ponieważ Owsiak dawno przestał być bezinteresownym działaczem charytatywnym, a stał się częścią maszyny medialno – celebrycko – propagandowej.

Jerzy Owsiak mówił, że „kręgi prawicowe próbowały uwić obraz, że ktoś tam jest nam przychylny”. Oczywiście sam się z tym nie zgadza. Jak to wygląda naprawdę?

Nie wiem, co miał na myśli, ale to nie jest kwestia „kręgów prawicowych”, czy „kręgów lewicowych”. Jerzy Owsiak raczej sam się umieszcza w pewnych kręgach politycznych, ponieważ łączy działalność charytatywną z propagowaniem pewnych konkretnych polityków i sił politycznych. Pan Owsiak na marginesie swojej Orkiestry robi koncerty, które nazywa „polskim Woodstock”. Tam z kolei jest obóz szkoleniowy dla młodzieży – coś takiego, co robiło ZSMP w PRL – „Akademia Sztuk Przepięknych” , na której nigdy, poza paroma wyjątkami nie było ludzi, którzy nie byliby „okrągłostołowym hardcorem”. Młodzież szkolili  takie „autorytety” jak Wałęsa, Balcerowicz, czy Holland.

Jeżeli Owsiak usiłuje ustawiać się jako człowiek apolityczny jest to śmiechu warte.  Udziela wywiadów, w których atakuje polski Kościół, konkretnych polityków, a jednocześnie usiłuje się przedstawić jako ofiara, „jestem biedny misiu, który próbuje robić dobrą, charytatywną robotę, a jacyś politycy mnie atakują”. Jest to oczywiście z gruntu nieszczere i  nieuczciwe.

„Jurek Owsiak nie jest osobą, która jest w jakiś sposób chroniona” mówił dzisiaj w rozmowie z Moniką Olejnik szef WOŚP. Czy taka wypowiedź także wpisuje się w kreowanie swojej osoby jako apolitycznej, charytatywnego działacza, który chce pomagać, a inni nie chcą się od niego odczepić i przeszkadzają w tej działalności?

Zgadzam się, że nie jest chroniona, czego dowodem są wyroki sądowe, które zapadły, a których on nie wykonuje. Mam nadzieję, że będzie musiał wykonać jak każdy inny obywatel. 

Komentarze

anonim2016.01.5 13:18
A prezes 1000-lecia jest?
anonim2016.01.5 14:14
@Versus Co do twojego ostatniego zdania: Ziemkiewicz nie jest wyznawcą PISu!!! Widzę, że zarówno na Owsiaku jak i na Ziemkiewiczu znasz się tak samo, czyli wcale. Sprawdź obie kwestie, a dopiero potem pisz.
anonim2016.01.5 14:39
Wiadomo, że nie jest przezroczysty - ale nie widzę sensu w upolitycznianiu go. Owsiak ma jednak na tyle klasy i rozumu, że nie udziela się w kampaniach stricte politycznych. Zaprasza na Woodstock ludzi, którzy są znani i chcą przyjść - bo to oni się kleją do pozytywnego wizerunku. Myślę, że chcąc nadążyć za młodzieżą w Polsce, niedługo zaprosi też Ziemkiewicza, Kukiza, prezydenta Dudę. Dorabiając mu gembę nic nie zyskujecie. WOŚP powstało w latach totalnej zapaści gospodarczej w Polsce po zmianie systemu - w biedzie i ten kapitał społeczny, który wtedy zbudowało jest bardzo cenny.
anonim2016.01.5 15:17
Więcej wódki i bezinteresownych kaszalotów dla pana Rafała.
anonim2016.01.5 15:54
To jest już szczyt hipokryzji. Czy kościół płaci z własnej kieszeni za obstawę, policyjną, reorganizację ruchu ulicznego podczas uroczystości religijnych, pielgrzymek, czy chociażby w Boże Ciało ? Czy ktoś podlicza jakie to są koszty i jakie płyną z tego korzyści, bo poza lepszym samopoczuciem i nadzieją na zbawienie wiernych, chyba żadne
anonim2016.01.5 16:10
@WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI: Bzdura, kościół korzysta również z funduszy Unii Europejskiej, którą tak krytykuje oraz finansów budżetu państwa. Poza tym w poprzednim poście pisałem o obstawie, policyjnej, reorganizacji ruchu ulicznego, zabezpieczeniu medycznym uroczystości religijnych co jest finansowane wyłącznie przez samorządy
anonim2016.01.5 16:15
Poza tym dlaczego Ziemkiewicz nie protestował tak mocno podczas pielgrzymek papieskich. Ich koszty były ogromne, a papieża i tak nikt nie słuchał, następnego dnia już niewielu pamiętało o czym mówił
anonim2016.01.5 16:38
Proszę bardzo: http://pl.lmgtfy.com/?q=katedra+dosta%C5%82a+dofinansowanie#
anonim2016.01.5 16:46
@WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI Przepraszam, inaczej się nie da, ale Ty po prostu nie myślisz logicznie.
anonim2016.01.5 18:33
.........Myślę, że nie znaleźliście haka na Jurka Owsiaka i stąd opóźnienie. Ale macie jeszcze kilka dni. Dacie radę ;-)..................... Jak to nie. A Matka Kurka i wyroki sądu o których wspomina RAZ to pikuś ???
anonim2016.01.5 20:41
"może wydawać na organizowanie zbiórki pieniędzy od obywateli" - dlaczego nie skoro większość obywateli tego chce?
anonim2016.01.6 1:15
@Versus Taki jest wydźwięk zdania: "Panie Ziemkiewicz, nie mierz pan czytelników frondy jak by byli wyznawcami PiS, nie uchodzi."
anonim2016.01.6 1:18
@Karol_B "WOŚP powstało w latach totalnej zapaści gospodarczej w Polsce po zmianie systemu - w biedzie i ten kapitał społeczny, który wtedy zbudowało jest bardzo cenny." Nie zbudowało. WOSP używało państwowej samorządowej kasy/ludzi/zasobów do zbudowania wizerunku. Teraz zostanie im tylko samorząd (te lewicowe nadal będą popierać) i kapitał społeczny, jak powiadasz, powoli ujdzie z tego potwora. To tylko wydmuszka napompowana potrzebą władców IIIRP.
anonim2016.01.6 1:22
@login27: "Proszę bardzo: http://pl.lmgtfy.com/?q=katedra+dosta%C5%82a+dofinansowanie#" Kpisz sobie, czy naprawdę nie kumasz? Przecież to nie jest dofinansowanie na Kościół (instytucję) tylko obiekt zabytkowy - spuściznę historyczną Narodu. "Unijna dotacja wesprze inwestycje oraz prace konserwatorskie przy kościele katedralnym w Radomiu."
anonim2016.01.6 1:25
@Død: "warzecha,pieta, ziemkiewicz, matka ku..wa - kreatury na poziomie goowna" - pięknie. Żeś ze synku wystawił własne świadectwo. Zatem mogę cię bez żalu nazywać gównianą kreaturą, skoro ty tak innych wyzywasz. Jak to mówią: słoma zawsze wyjdzie z butów lewaka.
anonim2016.01.6 11:55
@Død Andrik "synkiem to był twoj stary jak go starszy stopniem ubek po piwo do spozywczego wysylal" - nie trafione. Jesteś dużo młodszą osobą ode mnie. DUŻO. A o ubekach wiesz tylko ze słyszenia. Gdyby było inaczej - znalazłbyś się po właściwej stronie.
anonim2016.01.6 19:10
Prawda. Słusznie p. Ziemkiewicz.
anonim2016.01.7 13:13
Panie Ziemkiewicz, cóż takiego zrobił Pan w swoim życiu pożytecznego dla innych?
anonim2016.01.7 18:01
Kogo obchodzi owsiak?Może jedynie prokurature.