Rada Europejska nie uznaje wyników wyborów na Białorusi. Zapowiedziano sankcje  - zdjęcie
19.08.20, 13:52

Rada Europejska nie uznaje wyników wyborów na Białorusi. Zapowiedziano sankcje

18

Zakończył się nadzwyczajny szczyt UE ws. Białorusi, który z inicjatywy polskiego premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczął się dziś po godz. 12. Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował po szczycie, że Rada nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Zapowiedziano sankcje.

- „Nie uznajemy wyników tych wyborów” – powiedział Charles Michel, wzywając władze Białorusi do zaprzestania stosowania przemocy wobec demonstrantów. Podkreślił, że UE wyraża solidarność z Białorusinami, a sytuacja w tym kraju budzi coraz większe zaniepokojenie.

Szef Rady Europejskiej zapowiedział, że wkrótce zostaną wprowadzone sankcje wobec osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie wyborów na Białorusi.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji po spotkaniu przywódców, że cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów prezydenckich na Białorusi i domaga się ich powtórzenia:

- „Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów i stwierdziła, że powinny one zostać powtórzone. Te wybory nie powinny być uznane za uczciwe, wolne i demokratyczne” – powiedział szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki poinformował również, że na wniosek Polski, Rada uzgodniła zaangażowanie ponadnarodowych ciał takich jak OBWE, mających wspierać demokrację na Białorusi, pełniąc nadzór nad przygotowaniami do kolejnych wyborów w tym kraju.

Premier zaznaczył też, że Polska popiera sankcje wobec osób bezpośrednio zaangażowanych w pacyfikację protestów:

- „Nie chcemy natomiast, żeby społeczeństwo białoruskie ucierpiało w wyniku tych działań sankcyjnych. Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Aleksandra Łukaszenki, że ten czas, kiedy można było nie słuchać głosu społecznego musi się skończyć jak najszybciej. Trzeba zasiąść do rozmów, że trzeba procesu negocjacji i dialogu, który doprowadzi do stopniowej demokratyzacji, oby jak najszybciej, sytuacji na Białorusi” – mówił.

Dodał również, że poprosił o dołączenie do ostatecznego oświadczenie ze szczytu dodatkowego punktu o wsparciu UE dla niezależnych mediów i organizacji pozarządowych na Białorusi.

W czasie trzygodzinnej wideokonferencji słowa podziękowania wobec premiera Mateusza Morawieckiego za wyjście z inicjatywą zwołania szczytu skierowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

kak/polsatnews.pl, PAP

Komentarze (18):

Piniendzy na 100 lecie Bitwy Warszawskiej njet ale2020.08.20 8:41
na podwyżki tak.Wstyd i hańba dla żydokomuny z PiS!https://www.youtube.com/watch?v=FtFf2iNSavg
Bardzo zły i niebezpieczny precedens!2020.08.20 8:40
kiedys moga to pwotorzyc w Polsce. A przecież wiadomo,że Lukasznka dostał 60% z palcem w bucie.
Elwira2020.08.19 22:12
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
tomm2020.08.19 21:50
uffff, dobrze że szanowna Rada uznała wybory w Polsce.... jak miło i łaskawie
katolik2020.08.19 19:55
Panie Premierze zajmij się zapobieganiem eutanazji Polaków zaprogramowanej przez masonów
katolik2020.08.19 19:53
Premierze- ze względów religijnych Katolicy odmawiają przyjmowania szczepionki przeciw grypie i korona, która będzie powolną eutanazją zaprogramowaną przez masonów
Neptun2020.08.19 16:51
Ale Pan Premier dokazuje pokazując swoją aktywność i Ważność w gremiach unijnych. Tych samych, które nas "kopią" i dyscyplinują Polską za brak praworządności. Wniosek o powtórzenie wyborów i wzywanie Komisarzy unijnych o wymuszenie na Łukaszence dialogu z protestującymi obywatelami przypomina dopiero co nasze polskie wybory I SKARGI OPOZYCJI do U.E. Podobnie wniosek p. Morawieckiego o wsparcie niezależnych mediów i organizacji pozarządowych na Białorusi idzie w solidarności z oczekiwaniami PO, Wiosny p. Biedronia i lewactwa. Zatem ten sztuczny "szpan" ujawnia schizofremię polityczną PiS.
Anonim2020.08.19 16:14
Morawiecki wtrąca się w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa reprezentując interesy bankierów wiadomego pochodzenia a nie Polskę i Polaków
Do łopozycji ciągle2020.08.19 15:58
nie dociera, że CZWARTY raz z rzędu PRZEGRALI wybory. 2X do Sejmu i 2X prezydenckie! Czeka wasz przesrane 3-5 lat!
Łagodny2020.08.19 15:40
A w Polsce 49% obywateli nie uznaje wyborów Prezydenckich za uczciwe. Powtórzyć wybory w Polsce.
Elwira2020.08.19 15:27
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Znajdź lale juz dzis2020.08.19 15:10
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! -- www.lexlale.com.pl -- Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Przynajmniej nie pierdzą w tramwajach, autobusach.2020.08.19 14:50
Zdesperowane parchy Hertrich-Woleński i Keller-Krawczyk już na wylocie. Nie wiedzą jak na siebie zwrócić uwagę. Jako Suweren, Goovvno z Nilu, Elwira, seks kamerki, szybka randka, kretynizacja, oficer LWP, Urszula, Agnieszka, mordechaj, itp., itd. - YEBNIĘTY na dobre! I bardzo dobrze. Klikaj, czasu nie zatrzymasz, ch.... strzeli wcześniej niż mu ci się to wydaje.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.19 14:40
szMateusz chyba ma świadomość, że za chwilę Rada Europejska może się zwołać w związku z łamaniem praworządności w Polsce, prześladowaniem osób LGBT! PiSdziaki zapędziły się w kozi róg...
m2020.08.19 14:37
Podobnie UE wyraża solidarność z Polakami, a sytuacja w Polsce budzi zaniepokojenie. Również w przypadku Polski wskazane są sankcje.
ladychapel2020.08.19 14:26
𝐉𝐚 𝐋𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳𝐞𝐧𝐤𝐚, 𝐦𝐚𝐦 𝐰 𝐝𝐨𝐨𝐩𝐢𝐞 𝐰𝐚𝐬𝐳𝐞 𝐧𝐢𝐞𝐮𝐳𝐧𝐚𝐧𝐢𝐞! - - - Łapy precz od mego kołchozu! Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
ladychapel2020.08.19 14:39
Podlaski kmieciu - nie kradnij nicka. Doic krowy pastuchu!
ladychapel2020.08.19 14:21
– Rozmowa była dobra, była serdeczna. I dużo dłuższa niż planowano – chwalił się polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie w Radiu ZET. Dopytywany przez Konrada Piaseckiego o jego wrażenia na temat "Baćki". – To polityk, któremu bardzo zależy na Białorusi, żeby Białoruś się rozwijała. I się rozwija. Bo gołym okiem widać, że Białoruś zmienia się, bo byłem tam chyba 11 lat temu i dokonano dużych zmian – wychwalał ostatnią dyktaturę w Europie. – Przeprowadziliśmy bardzo długą, dobrą rozmowę – dodał Stanisław Karczewski. To już i tak dużo. Za dużo. Ale marszałek Karczewski nie zamierzał poprzestawać na tych pochwałacha i brnął dalej. – Widać, że jest człowiekiem takim... ciepłym.... Jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, w monumentalnej budowli, no takiej przytłaczającej... chwilę czekałem na pana prezydenta... To jest jakieś przeżycie... Dodał też, że - więźniów politycznych na Białorusi nie ma, byli ale nie ma, i tutaj wie pan nie ma tematu - relacjonował polityk, który formalnie był wówczas trzecią osobą w państwie.