- Kiedy nauczyciele kazali mi powtarzać siódmą klasę szkoły podstawowej cały świat zawalił mi się na głowę – wspominał Pszoniak, który dzieciństwo i młodość spędził w Gliwicach. - Nauczyciele kazali mi repetować ostatnią klasę z powodu usposobienia – uznano, że byłem dzieckiem „zbyt żywym”. Koledzy szli już do liceum, a miałem pozostać w podstawówce? Za nic w świecie! Poza tym do Niemiec na stałe wyjeżdżała wraz z rodzicami moja miłość, Hania Urbanek, która pochodziła z rodziny śląskich autochtonów. Postanowiłem się zabić. Poszedłem na dworzec wieczorem, położyłem się na torach i czekałem aż przejedzie mnie pociąg. Ten jednak wjechał na sąsiednie tory. Nie dawałem za wygraną i chciałem się powiesić, ale spłoszył mnie kolejarz. Uznałem, że to był znak, że muszę żyć! – mówił wzruszony.

 

 

Aktorem Pszoniak został dzięki własnej determinacji, bo wielcy aktorzy nie poznali się na jego talencie. Komisja w której zasiadali wybitni polscy aktorzy, jednomyślnie odrzuciła go podczas egzaminów do szkoły teatralnej. – Zarzucili mi m.in. brak wrażliwości i wadę wymowy. Ale ja wiedziałem, że się mylą. Krzyknąłem tylko: „Wam się k… wydaje, że nie zostanę aktorem?! Jeszcze zobaczycie!” Trzasnąłem drzwiami i pojechałem do Krakowa. Dziś wiemy, że to ja miałem rację – mówił wczoraj z uśmiechem.

 

 

- Przeżyłem w swoim życiu nie mało upadków i wzlotów. Mogę sobie tylko wyobrazić co czuli nasi paraolimpijczycy, którzy musieli zmagać się z większymi wyzwaniami. Jesteśmy po to, by oddać im hołd i wspierać ich wysiłki – powiedział aktor.

 

 

Gośćmi spotkania „Jesteś w centrum uwagi”, którego organizatorem była grupa Aviva, byli także wybrani podopieczni Fundacji Aviva – sportowcy oraz ich trenerzy. Wśród nich byli zawodnicy takich dyscyplin jak: strzelectwo, lekkoatletyka, pływanie, kolarstwo, łucznictwo, powerlifting, szermierka oraz tenis stołowy. Krótki przegląd zawodników i trenerów pokazuje, że nasi paraolimpiijczycy radzą sobie świetnie.

 


Artur Korc i Krzysztof Kosikowski – kolarski tandem. Srebrni medaliści na Mistrzostwach Świata w kolarstwie paraolimpijskim (wrzesień 2011). W 2008 r. wspólnie stanęli na podium paraolimpiady w Pekinie, zdobywając brąz w jeździe na czas tandemów osób niewidomych i niedowidzących.

 

 

Arkadiusz Skrzypiński –  handbike. Sportowiec Roku 2008 na Świecie (Achilles International). Współrekordzista świata na dystansie maratonu 01:00:03.

Zwycięzca New York City Marathon 2008 oraz słynnych maratonów w Bostonie.

We wrześniu 2011 r. zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Roskilde w Kolarstwie Paraolimpijskim.

 

 

Tomasz Bartosik – trener narodowej kadry kolarskiej – handbike.

 

 

Mirosław Jurek – trener kolarskiej drużyny tandemowej.

 

 

Anna Harkowska – kolarka. Kilkakrotna wicemistrzyni świata w kolarstwie, mistrzyni Polski, zdobywczyni Pucharu Świata. W sierpniu 2011 r. wywalczyła w  Sosnówce tytuł Górskiej Mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym elity kobiet .

 

 

Marian Kowalski – trener Anny Harkowskiej.

 

 

Tomasz Leżański – łucznik. Olimpijczyk z Monachium. Od 1983 r. uczestniczy w zawodach dla niepełnosprawnch. We wrześniu 2011 r. wywalczył tytuł Mistrza Polski w Łucznictwie Osób Niepełnosprawnych.

 

 

Piotr Sawicki – łucznik. Ma na swoim koncie znaczące sukcesy na międzynarodowych imprezach sportowych dla niepełnosprawnych, m.in. medale z mistrzostw świata.

 

 

Marek Olszewski – trener Akademii Triathlonu – Katowice.

 

 

Justyna Kozdryk – sztangistka, srebrna medalistka igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Rywalizuje w kategorii do 44 kilogramów. Na co dzień trenuje w klubie Start Radom. W sierpniu 2011 r. zdobyła złoty medal w trwających w Plznie w Czechach mistrzostwach Europy w wyciskaniu sztangi na ławeczce.

 

 

Mirosław Malec – trener Justyny Kozdryk.

 

 

Joanna Mendyk – pływaczka. Mistrzyni paraolimpijska. Wielokrotna medalistka mistrzostw świata. W kwietniu 2011 r. z przeprowadzonych w Turcji mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych przywiozła aż pięć medali, w tym złoty.

 

 

Grzegorz Polkowski – pływak. Medale na paraolimpiadzie dla Polski zdobywał w roku 2004 (srebro) i 2008 (brąz).

 

 

Marcin Ryszka – pływak. 6-krotny medalista Mistrzostw Świata w Turcji w kwietni 2011 r. Zdobywca trzech złotych medali za pływanie stylem klasycznym na 50, 100 i 200 metrów. Zdobywając te medale, pobił także rekord Polski.

 

 

Jadwiga Zielińska-Starzec – trener pływania.

 

 

Paweł Piotrowski – lekkoatleta w konkurencji rzut oszczepem. Srebrny medalista na olimpiadzie w Pekinie 2008.

 

 

Marta Langner – lekkoatletka. Ma na swoim koncie m.in. złoto na 100 m i brąz na 200 m w zawodach Pucharu Świata w Manchesterze.

 

 

Marcin Awiżeń – lekkoatleta. Złoty medalista letnich igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Specjalizuje się w biegach na 800 i 1500 metrów.

 

 

Wojciech Kosowski – strzelec. Startował w zawodach Pucharu Świata w USA z których wrócił ze srebrnym medalem zdobytym w drużynie. W lipcu 2010 r. w Zagrzebiu wywalczył Mistrzostwo Świata indywidualnie i 3 miejsce w drużynie.

 

 

Kazimierz Chojnacki – trener strzelectwa sportowego.

 

 

Dariusz Pender – szermierz w konkurencji: szpada, floret. W dorobku ma m.in. siedem medali igrzysk paraolimpijskich.

 

 

Grzegorz Pluta – szermierz. Ma na swoim koncie m.in. brązowy medal w szabli mężczyzn i srebrny medal drużynowy na 24. mistrzostwach Europy w szermierce w lipcu 2011 r.

 

 

Tadeusz Nowicki – trener polskiej kadry szermierzy na wózkach, od lat związany z warszawskim Integracyjnym Klubem Sportowym, twórca sekcji szermierki, aktualnie prezes IKS.

 

 

Małgorzata Jankowska – wielokrotna reprezentantka Polski i zdobywczyni wielu medali na mistrzostwach świata i Europy w tenisie stołowym, zrzeszona w Integracyjnym Klubie Sportowym w Rzeszowie,

 

 

Elżbieta Madejska – trener i koordynator sekcji tenisa stołowego.

 

 

Andrzej Ochal – drugi trener reprezentacji polski w tenisie stołowym.

 

 

 


 

PSaw

/