W związku ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży od północy przywrócone zostały kontrole graniczne. Kontrole mają zapewnić bezpieczeństwo i znikną 2 sierpnia. Taki sam krok podjęto podczas Euro 2012 i szczytu klimatycznego odbywającego się w Warszawie w roku 2013.

"W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, od poniedziałku (4 lipca) na granicy wewnętrznej UE tj. na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich, zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Strona polska zawiesiła także od 4 lipca umowy o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą" – poinformowała w komunikacie Straż Graniczna.

Przez ten czas należy okazywać dokumenty oraz poddać się kontrolom bezpieczeństwa. Tymczasową kontrolę przeprowadzą patrole Straży Granicznej.

Również od dziś Polska tymczasowo wstrzyma działanie umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim oraz z Ukrainą. W związku z decyzją strony polskiej, mały ruch przygraniczny wstrzymali również Rosjanie. Zawieszenie wchodzi w życie z dniem 4 lipca 2016 r. i obowiązywać będzie do odwołania – poinformował polski konsulat w Kaliningradzie. Od jutra obywatele Federacji Rosyjskiej będą mogli wjechać do Polski tylko na podstawie wiz.

Szczyt NATO odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy) w dniach 8-9 lipca. Będzie wydarzeniem bezprecedensowym, o randze najwyższej spośród dotychczas organizowanych w Polsce spotkań na szczeblu międzynarodowym. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, agenda szczytu będzie dotyczyła implementacji postanowień poprzedniego spotkania liderów państw Sojuszu w Newport w Walii, jak i uzgodnień dotyczących obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Do Warszawy przyjadą m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i sekretarz Stanu USA John Kerry.

JJ/Telewizja Republika