Przed czym przestrzegają nas Tajemnice Fatimskie? - zdjęcie
26.09.17, 20:05zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons

Przed czym przestrzegają nas Tajemnice Fatimskie?

Matkę Bożą określa się jako Tę, która przybliża do Boga i oddala od szatana. Ta Pośredniczka między Niebem z Ziemią objawiała się kilkukrotnie w różnych miejscach, między innymi w portugalskiej miejscowości Fatima. Przekazała tam trzy tajemnice zwane tajemnicami fatimskimi.

Objawienia w Fatimie

W Fatimie Matka Boża objawiała się sześciokrotnie nad karłowatą odmianą dębu. Świadkami objawienia okazała się trójka dzieci: dziesięcioletnia Łucja de Jesus, dziewięcioletni Franciszek Marto i siedmioletnia Hiacynta Marto. Objawienia miały miejsce 13-go maja, 13-go czerwca, 13-go lipca, 13-go sierpnia, 13-go września i 13-go października 1917 roku. Objawienia były przesiąknięte wezwaniem do nawrócenia ludzkości. Podczas trzeciego objawienia, 13-go lipca 1917 roku Matka Boża przekazała pastuszkom trzy tajemnice. Łucja powiedziała je biskupowi fatimskiemu, na którego polecenie zostały one spisane. Pierwszą i drugą tajemnicę spisano w roku 1941 i wówczas też je upubliczniono, z kolei trzecią tajemnicę spisano w toku 1944, a do wiadomości publicznej podano ją dopiero w 2000 roku.

Pierwsza tajemnica fatimska

Pierwsza tajemnica fatimska zawiera wizję piekła. Przerażające piekło, do kutego idą potępieni, przypomina, że stworzono nas i nas zbawiono, ale tylko od nas zależy, czy z tego daru skorzystamy. Wizja ta obrała za cel przestrzeganie przed nieprawościami.

Druga tajemnica fatimska

Druga tajemnica fatimska zawiera wizję II wojny światowej. Czas objawień w Fatimie to czas I wojny światowej, a Matka Boża przestrzega, że jeśli ludzkość się nie opamięta, zamiast pokoju, nastąpi II wojna światowa. Wizja ta obrała za cel wzywanie do nawrócenia.

Trzecia tajemnica fatimska

Trzecia tajemnica fatimska, uchodząca za najbardziej straszną, zawiera wizję czasów ostatecznych. Ginie w niej papież oraz wielu wiernych. Wizja ta obrała za cel wzywanie do pokuty. Interpretuje się ją jako proroctwo zamachu na Jana Pawła II, a jego ocalenie bezgranicznemu zawierzeniu Matce Bożej.

Czwarta tajemnica fatimska

Pojawia się wiele pogłosek jakoby istniała czwarta tajemnica fatimska, jednakże Kościół stanowczo temu zaprzecza. Czwarta tajemnica fatimska według tych podań okazałaby się całością ujawnionej jedynie w części trzeciej tajemnicy fatimskiej, a Kościół chroniłby ją z racji zgorszenia i przerażenia wiernych. Jej treść odnosi się do czasów ostatecznych, gdy w Kościele dochodzi do masowych apostazji, a na szczytach kościelnej hierarchii dochodzi do upadku. Ponadto wspomina się o zabitym, a nie jedynie postrzelonym papieżu oraz masowych mordach wiernych. Temat zaognił papież Benedykt XVI, gdy w Fatimie oświadczył, iż prorocka misja Fatimy nie została zakończona. Sens tego tekstu tkwił jednak w kontekście, otóż chodziło, iż objawienia w Fatimie wzywały do nawrócenia, a wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w tej materii. Tak więc nie doszukujmy się czwartej tajemnicy, a po prostu realizujmy oczekiwania tych trzech, które zostały nam objawione.

Od Serca Maryi do Serca Jezusa Chrystusa

Matka Boża podczas objawień w Fatimie zapragnęła, aby czcić Jej Niepokalane Serce. Niepokalane Serce Maryi prowadzi bowiem do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa. A to właśnie przez Nie, źródło i cel naszych serc, przychodzi Królestwo Niebieskie.

za: rzymski-katolik.blogspot.com