Prymas Polski broni Gronkiewicz-Waltz, przyznaje państwu prawo do regulowania praw majątkowych w związkach gejowskich i opowiada się za ubojem rytualnym - zdjęcie
20.08.13, 07:45Prymas Polski (fot. Krystian Kowalczyk/Wikipedia)

Prymas Polski broni Gronkiewicz-Waltz, przyznaje państwu prawo do regulowania praw majątkowych w związkach gejowskich i opowiada się za ubojem rytualnym

60

Prymas Polski, choć sam wielokrotnie wzywał kapłanów do nie zajmowania stanowiska w sprawach politycznych, sam – zupełnie otwarcie – wspiera prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w jej walce o utrzymanie stanowiska. - Warszawskie referendum, na rok przed wyborami, jest aktem politycznym o jednoznacznym celu. Ma obalić  panią prezydent wywodzącą się z partii rządzącej, żeby łatwiej było obalić cały rząd. W Warszawie przez ostatnie lata dokonano wiele dobrych poczynań. Kataklizmy zdarzają się za rządów wszystkich koalicji i władz, ale nie można obwiniać za nie władz miasta. Panią prezydent można za wiele dokonań pochwalić. Potknięcia zdarzają się każdemu – mówi Prymas. I dodaje,  że nie ma obowiązku uczestniczyć w referendum.

Arcybiskup Kowalczyk podkreśla także, że papież Franciszek w niczym nie zmienił nauczania Kościoła odnośnie homoseksualizmu, a jedynie przypomniał wszystkie jego elementy, a także – choć zaznacza, że Kościół nie uzna związków między osobami tej samej płci za małżeństwo, to przyznaje państwu prawo do regulowania kwestii majątkowych czy dziedziczenia w związkach osób tej samej płci. - Do państwa natomiast należy uregulowanie osobom tej samej płci żyjącym razem, wszystkiego tego, co dotyczy spraw majątkowych, spadkowych, dziedziczenia itp. - podkreśla arcybiskup Kowalczyk.

Jasno i zdecydowanie opowiada się natomiast arcybiskup za prawem do uboju rytualnego. - Istnieją wspólnoty wyznaniowe, w których ubój rytualny należy do istoty obrzędu religijnego i nie możemy o tym zapominać. Jeżeli proponuje się ustawę, która dopuszcza ubój rytualny z ogłuszeniem, to trzeba przewidzieć także możliwość jej odrzucenia i zagwarantować ubój rytualny wyznaniom, dla których jest on istotny w sprawowaniu kultu. W Polsce, każde wyznanie musi mieć zagwarantowane prawo do sprawowania własnego kultu religijnego. Projekt ustawy, o której mowa winien był mieć klauzulę, że w razie jej odrzucenia wyznanie mojżeszowe i muzułmanie mają prawo do korzystania z uboju rytualnego tak, aby mogli spełniać swoje obrzędy liturgiczne – podkreśla arcybiskup Kowalczyk.

TPT/Rp.pl

Komentarze (60):

anonim2013.08.20 8:04
Aha. Jak Rydzyk czy Michalik nieustannie walą w PO i HGW to jest fajne? Chyba każdy warszawiak porównując HGW z poprzednikiem widzi różnice na lepsze
anonim2013.08.20 8:05
Niespojnosc lewakow az kipi hipokryzja. Coz za 'zbrodniczy czyn', gdy jem kurczaka w niedziele, ktory nie pochodzil z uboju rytualnego. Czynie dobrze, gdy ograniczam mozliwosc kultu innym mniejszosciom narodowym. Rozumowanie lewicy: Ochrona zwierzatek, przyzwolenie na zabijanie dzieci w postaci aborcji. Banda hipokrytow.
anonim2013.08.20 8:08
@[email protected] Hola ,hola !! Nie bądźcie tacy do przodu!!!A czytaliście oryginalny wywiad?! Red. dał mikro skrócik !!!!.
anonim2013.08.20 8:10
WSTYD MI ZA PRYMASA KOWALCZYKA! PRYMAS WYSZYŃSKI PRZEWRACA SIĘ W GROBIE! Łysiak miał rację - to libertyn w sutannie.
anonim2013.08.20 8:13
Pan red. naczelny do listy wrogów składającej się z Zycińskiego, Pieronka, Dziwisza dodał Kowalczyka
anonim2013.08.20 8:17
Podoba mi się ten tytuł ale ja bym dodał jeden krótki wyraz: "Prymas Polski broni Gronkiewicz-Waltz, przyznaje państwu prawo do regulowania praw majątkowych w związkach gejowskich i opowiada się za ICH ubojem rytualnym"
anonim2013.08.20 8:26
Od razu widać, że dotarli do arcybiskupa, który się kompromituje. A dlaczego nie żebrze o wsparcie naczelnego rabina Polski? I jeszcze tego od muzułmanów. Wymyślili, aby w ten sposób wpłynąć na wyborców. Oczywiście fakt, że czyny HGW powinny jej bronić, a nie protekcja, sądzą, że przejdzie nie zauważony.
anonim2013.08.20 8:36
Nie lubie globalizacji i imperializmu. Ale ciągle zauważam, że Kościół jest takim globalistą i imperialistą, i to mi ciągle zgrzyta...
anonim2013.08.20 8:49
ZYje nasz Prymas żyje niesamowite!!!! Skoro Prymasa zaprzągaja do obrony HGW tz ze jest źle hihihihihhii. Wstydze sie takiego Prymasa
anonim2013.08.20 8:59
Jazgot lewactwa nie pozostawia wątpliwości co do co do oceny wystąpienia prymasa, niezależnie od jego intencji. Ależ to przecież nic nowego - mieliśmy lichych prymasów i mieliśmy wielkich prymasów. teraz trafił lichutki - ilu katolików odpowie poprawnie na pytanie kto jest teraz prymasem Polski? A libertyn jest pojęciem znanym - np. to ktoś taki jak ledniczanin, sempreverita, czy andrzej34 i im podobni, agresywni lewacy. Oczywiście sempreverita nie tylko się kompromituje, ale jeszcze obnaża hipokryzję i lewacką "mentalność Kalego", a wyraża to w zdaniu: "...Kim ty jesteś żeby oceniać prymasa?..." sempreverita jak to hipokrytyczny lewak chciałby "dawać" prawo do oceny i świetnie wie, że każdy - właśnie- Katolik ma prawo oceniać swoich duchownych. Ale sempreverita już nie uznaje, że jako lewak nie ma prawa wypowiadać się o Kościele i Katolikach, zatem należałoby mu zacytować: "Kim ty jesteś sempreverita żeby nas oceniać, bo na pewno katolikiem nie jesteś." A jak wszyscy widzą nie potrafisz oderwać się od obsesyjnego plucia na Katolików na tym portalu - to chyba dla ciebie wskazanie do leczenia.
anonim2013.08.20 9:01
andrzej34 a od kiedy to wy lewaccy pedofile wskazujecie kto jest katolikiem? Zajmijcie się pielęgnowaniem swojego pedofilnego upodobania, wszak lewicowiec=pedofil przecież, sami wasi niemieccy przyjaciele to opisali.
anonim2013.08.20 9:03
Do prymasów, zwłaszcza od XVIII w. mieliśmy tyleż szczęścia, co i nieszczęścia. Może dlatego, że to funkcja tyleż kościelna, co i polityczna? Prymas gra, a kartami w tej grze jest i jego droga kariery, i pewne sprawy praktyczne. Argument, że mam nie oceniać politycznych zachowań biskupów (choćby pierwszych) jest albo głupi, albo przewrotny.
anonim2013.08.20 9:14
sempreverita: Pisząc o szczeblach kariery Prymasa zapomniałeś jednak o dysponentach paszportów... A ci lubili i preferowali grzecznych.
anonim2013.08.20 9:15
Ks. Prymasie trzeba popierać osoby które przestrzegają nauki KK, to jest na pierwszym miejscu. Na dalszym planie są rozgrywki towarzysko-polityczne. Dla nas najważniejsze jest przestrzeganie Ewangelii i nauki KK. W tym co robimy jesteśmy uczciwi aż do bólu, nie bacząc na pozycję w państwie czy KK.
anonim2013.08.20 9:17
Bardzo ciekawy wywiad. Zgadzam się z prymasem w kwestii uregulowania spraw homoseksualistów, o małżeństwie nie powinno być mowy, ale umożliwienie czegoś w rodzaju ustanowienie związku, wraz z prawami majątkowymi, dziedziczeniem itp. Załatwić tą sprawę i do tego nie wracać, tak byłoby najlepiej. w innym wypadku ciągle będzie w TV tylko o gejach/lesbijkach, paradach i innych dziwactwach z tym związanych. Co do HGW to się nie wypowiem, w każdym razie referendum to tylko niepotrzebnie wydawane pieniądze, a interes polityczny jak wiadomo jest oczywisty dla jednej opcji...
anonim2013.08.20 9:35
sempreverita: Ja nie sugeruje, ja pamiętam. Twoje argumenty z powoływaniem się na Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II są żałosne.
anonim2013.08.20 9:38
Obecnie tak modne referenda dają społeczeństwu nadzieję na zmianę mentalności polityków. Teraz jest tak, obiecałeś przy wyborach wywiązuj się z obietnic i dobrze rządź z pożytkiem dla lokalnych wyborców.
anonim2013.08.20 9:40
Ignacyk - są takie same jak Twoje argumenty:( Lewacy się cieszą, katole jadą na prymasa - czy świat oszalał?! Przecież prymas nic takiego nie powiedział - należy się szacunek, zachowanie jest grzeszne, Kościół nie uzna małżeństw, a wszystko od strony cywilno-prawnej to jest sprawa państwa, a nie Kościoła - i gdzie w tym jakaś nowość? Każy debil wie, że tak jest, i że tak było, więc czym się podniecać?
anonim2013.08.20 9:47
"Grzeczny" - tzn. grzeczny. Co najmniej powściągliwy w ocenie komunistycznej władzy. I tylko tyle. A co pamiętam? Mechanizm przyznawania paszportów (jw.)
anonim2013.08.20 9:50
@andrzej34 Jak tam pedalskie zachowania zwierząt? Hehehehehe! Nie kompromituj się dalej!!!
anonim2013.08.20 9:52
Ignacyk - czyli tym samym insynuujesz, że prymas Wyszyński i nasz papież też byli "grzeczni" - taki logiczny wywód - przyznają paszporty tylko grzecznym, oni dostali paszporty czyli są grzeczni... chore. Jeśli jednak przyjmiesz założenie, że nie musieli być grzeczni aby paszport dostać to czemu oskarżasz o "grzeczność" obecnego prymasa? Masz jakieś dowody czy tylko zdanie z wywiadu którego nie zrozumiałeś?
anonim2013.08.20 10:05
Co do uboju rytualnego sięzgadzam. Co do reszty- NIe. Prymas pisze tak, jakby [państwo mogło byćneutralne światopoglądowo . A tak na prawdękażdy akt, jak te regulacje finansowe itd.. są wspiertaniem pewnych opcji. Ja sięna wspieranie homoseksualistycznej choroby nie zgadzam.
anonim2013.08.20 10:05
Krzysiekj: Znowu porównanie do Prymasza Wyszyńskiego i biskupa Wojtyły. W tamtych czasach odmowa paszportu dla hierarchów kościelnych zdarzała się, ale była wydarzeniem politycznym, zaś przyznawanie paszportu zwykłemu księdzu było grą na jego pozyskanie lub zneutralizowanie. To oczywiste. czy to się udało w odniesieniu do ks. Kowalczyka? Nie wiem, ale z drugiej strony trudno go tez posądzić o nadmiar charakteru i niezależność wobec rzeczywiście, a nie nominalnie rządzących Polską szumowin
anonim2013.08.20 10:10
zawsze był z PO więc nic mnie to nie dziwi
anonim2013.08.20 10:48
Przecież to osoba z agenturalna przeszłością, niezlustrowana ...
anonim2013.08.20 11:09
.Prymas ( czy my mamy jeszcze prymasa, czy duchownego prymasopodobnedo?) zapisał sie do PO...i wiernie służy swojemu szefowi Donaldowi....a może ma jakieś zobowiązania wobec grupy trzymającej władzę, o których nie chciał się z wiernymi podzielić...i teraz tylko wywiązuje się tych zobowiązań
anonim2013.08.20 11:14
semprevita A dlaczego pytasz mnie a nie Ojca Rydzyka ? A poza tym, wiesz jaka jest różnica między agentem niezlustrowanym, nierozliczonym, a zlustrowanym, takim, który przyznał się i przeprosił ?
anonim2013.08.20 11:21
Jakim prawem gejom należą się takie same prawa spadkowe - a pewnie i wspólne rozliczanie w fiskusie - jak małżeństwu. Czy z racji tego że współżyją ze sobą w sposób obrzydliwy, mają być uprzywilejowani wobec np. dwojga starszych sióstr, czy braci mieszkającech ze sobą....i to mówi osoba podająca się za prymasa....horror!
anonim2013.08.20 11:27
Popierał abpa Paetza, popiera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:27
Popierał abpa Paetza, popoera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:27
Popierał abpa Paetza, popiera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:27
Popierał abpa Paetza, popiera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:27
Popierał abpa Paetza, popiera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:27
Popierał abpa Paetza, popiera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:28
Popierał abpa Paetza, popiera Bufetową - nic nowego!!! A coście myślemli, że kim jest ten abp Kowalczyk?
anonim2013.08.20 11:31
Prymas Kowalczyk dokłądnie za tydzień kończy 75 lat. Mam nadzieję że uda się na "zasłużoną" emeryturę!
anonim2013.08.20 11:41
@CzęstochowskiPoeta Zgonie z zaprezentowaną przez ciebie logiką, Kościołowi nic do prawnie zalegalizowanej aborcji....bo to w końcu państwowe ustawodawstwo...a my przecież nie jesteśmy teokracją
anonim2013.08.20 11:57
A co to za " awtorytet " z zydowskiej dla Polakow ? Chodzi o " Andrzej 34 "
anonim2013.08.20 11:59
Brak lustracji w KK . Takue sa efekty .
anonim2013.08.20 12:07
mordimer: W Kościele nie potrzebna lustracja, a wiara. Ludzie wiary wiedzą jak postąpić po zdradzie. Piotr ich uczy.
anonim2013.08.20 12:12
Prymas niczego strasznego chyba jednak nie powiedział, bo: 1. Gronkiewicz na tle 'fachowców' z PO wypada całkiem nieźle (a na tle obecnych ministrów, to nawet wybitnie) 2. Państwo już obecnie reguluje sprawy związków osób tej samej płci: można wziać wspólny kredyt i być razem właścicielami, można sporządzić testament /za darmo/, któy reguluje dziedziczenie i którego nie uszczupli nawet żądanie tzw. zachowku (bo takie przysługuje małżonkowi, dzieciom i rodzicom, których po prostu nie ma w takiej sytuacji). 3. już św. Francidzek poważnie traktował zwierzęta, więc chyba nie jest wielkim problemem ogłuszać i wypuszczać krew (a nie robić tego na żywo).
anonim2013.08.20 12:23
andrzej34: A czy ten prymas ma w ogóle coś do powiedzenia? W najlepszym razie - to dyplomata, który mówi nie żeby powiedzieć, a coś załatwić. To optymistyczna ocena...
anonim2013.08.20 12:30
prymas od ochronny lobby homoseksualnego
anonim2013.08.20 12:50
http://bezdekretu.blogspot.com/2009/01/znami.html
anonim2013.08.20 13:30
Crumb, wobec osób pełniących tak ważne funkcje trzeba być wyjątkowo ostrożnym, zwłaszcza w zubekizowanej Polsce, a owoce tego wywiadu prymasa są złe, więc muszą być jakieś przyczyny, nieprawdaż ? Stanowisko Ojca Rydzyka wobec arcybiskupa Wielgusa jest dla mnie też niezrozumiałe, ale to nie znaczy, że mam nie zauważać i doceniać bezcennej i pozytywnej roli jaka odgrywają stworzone prze niego media. Mam wrażenie, że przeciwnicy Kościoła chcieliby, aby w Kościele były same nieskazitelne anioły, a to gruba pomyłka.
anonim2013.08.20 13:49
Zaczadzony platformą,
anonim2013.08.20 13:57
@andrzej34 Andrzeju....piszesz dość niejasno...jednak z tego co zdołałem wydedukować osądzasz że wydałem osąd pisząc, że obrzydliwością jest grzech sodomski. Każdy grzech jest przed Bogiem obrzydliwością, jednak nie o wszystkich grzechach w Piśmie św. napisane jest że są obrzydliwością...więc poniekąd nie był to tylko mój osobisty osąd, a stoi za nim boży głos. Nie zamierzasz chyba przekreślić znaczenia Słowa Bożego ze względu na własne mniemania, lub słowa Franciszka, które (tego do końca pewnym być nie można ) zostały być może źle przez Ciebie zrozumiane ( kimże ja jestem żeby osądzać ) Nie ludzi wszak osądzamy a grzech.....i mój i innych...ale nie ludzi...to zakazane
anonim2013.08.20 14:10
Ja nie znam żadnej ważnej wypowiedzi obecnego Prymasa Polski. Ciekawe ilu polskich katolików wie kto jest dziś prymasem?
anonim2013.08.20 14:44
Nie wiem,skąd troska o "pary" jednopłciowe.Są głosy,że istniejące już prawo można wykorzystać do ułatwienia im życia.Ta wypowiedź jest zaskakująca-proponuje się państwu,aby wspierało to,co Pismo Święte uważa za obrzydliwość....Co do bufetowej- nie jest potrzebne sugerowanie ,jak się zachować w czasie referendum.Zrobił to już premier prezydent/choć nie powinni!/....Platforma zyskała sojusznika w tych trudnych czasach...Szkoda!!!
anonim2013.08.20 14:49
Crumb, prawda jest jedna. Nie może być tak, że że dwie, wykluczające się "racje" są wartościowe. Ta, która jest sprzeczna z faktami, logiką jest bezwartościowa. Chętnie słucham "racji" które poszerzają, ubogacają wiedzę o sprawie, ale nie takie, które często powtarzane za medialnym zlewem prawdę rozmywają, zaciemniają, lub wręcz fałszują. Żyłeś za komuny ?
anonim2013.08.20 14:56
Widocznie musi mieć w tym jakiś interes, że ją popiera, bo każdy normalny Warszawiak już dawno ma dość Bufetowej.
anonim2013.08.20 14:57
I pajacowanie w jaskrawej kamizelce, w drążonym tunelu metra jej nie pomoże.
anonim2013.08.20 15:01
Biskup sam nie wie co plecie Abp. Kowalczyk 18 listopada 2010: "Udział w wyborach to obowiązek sumienia - stwierdził prymas Polski abp Józef Kowalczyk zachęcając do udziału w wyborach samorządowych 21 listopada. Jak dodał, uchylanie się od obowiązku głosowania to uchylanie się od odpowiedzialności za Ojczyznę, o której wolność i suwerenność walczono z takim poświęceniem." Abp. Kowalczyk 19 sierpnia 2013: "Referendum jest prawną możliwością wypowiedzenia się za lub przeciw. Ale to nie jest żaden przymusowy obowiązek. Referendum jest instytucją konstytucyjną, z której można skorzystać lub nie."
anonim2013.08.20 15:03
A PO bardzo zadłużyło Polskę. Gdyby nie tzw "życie na kredyt" nie byłoby żadnej "zielonej wyspy". Ten wzrost był finansowany tylko z kredytów. Niestety ten rząd nie ma, żadnego długofalowego pomysłu na gospodarkę i będzie coraz gorzej, a nie coraz lepiej. Trzeba odsunąć tych ludzi jak najprędzej od władzy.
anonim2013.08.20 15:28
Czym tu się nakręcać.ArcyTW dostał i skrupulatnie wykonał polecenie swojego oficera prowadzącego.Z powodu takiego duchowieństwa od kilku lat omijam polski KK szerokim łukiem.Dodam że polski KK to dzieło życia zdrajcy tysiąclecia czyli JPII. Tytuł zdrajcy tysiąclecia zasłużony jednym zdaniem:"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".Zdaniem wypowiedzianym po dyscyplinujacym telefonie jaki wykonał do Wojtyły ober złodziej,uwczesny szef Komisji Europejskiej Romano Prodi.
anonim2013.08.20 16:53
Czci Godny Księże Prymasie z całym szacunkiem i życzliwością życzę księdzu tego co chrześcijanin może życzyć drugiemu chrześcijaninowi. Pokory i nawrócenia .
anonim2013.08.20 17:05
Czyżby objawił swoją inną prawdziwą naturę.
anonim2013.08.20 17:16
I jak z takimi "pasterzami" możemy wygrać wojnę z islamistami lub wojującym ateizmem...Po prostu szok...Byleby tylko było słychać brzęk (judaszowych) srebrników...
anonim2013.08.20 19:36
szok, kowalczyk jest dowodem na to, że Jan Paweł II nie powinien zostać świętem, jak takie zero mogło być nuncjuszem i niszczyć polski Kościól
anonim2013.09.13 15:19
Dziwny jest ten prymas Kowalczyk.Po takich wypowiedziach można się domyślać kim jest.