Prymas: Nie wolno być niewolnikiem egoizmu narodowego - zdjęcie
11.11.18, 20:50

Prymas: Nie wolno być niewolnikiem egoizmu narodowego

Do wzajemnej życzliwości, solidarności i uczciwości w budowie wspólnego domu wezwał w sobotę Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii podczas mszy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Katedrze Westminsterskiej w Londynie.

„Miłość ojczyzny wzywa do otwarcia naszych serc dla drugich” – zaznaczył w swym kazaniu arcybiskup metropolita gnieźnieński.

Jak wskazywał Prymas, ,,swoistym zobowiązaniem dobrze przeżytych przez nas, wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami, uroczystości jubileuszowych powinno być większe otwarcie na siebie nawzajem i życie zgodne z zasadami solidarnej miłości''.
„Patriotyzm, a więc miłość naszej ojczyzny – jak przekonywał – wzywa nas do wzajemnej życzliwości, do solidarności, do uczciwości i troski w budowaniu wspólnego domu” - podkreślał.

Arcybiskup wskazywał, że nie można być ,,niewolnikiem egoizmy narodowego'' ani budować wokół sibie ,,murów zrodzonych z nienawiści i lęku''.

,,Miłość ojczyzny wzywa do respektowania praworządności i szacunku dla siebie nawzajem, wzywa do (...) do włączania, a nie wykluczania; do jednoczenia, a nie dzielenia; do przygarniania, a nie odrzucania'' - pouczył hierarcha.

bb/tvp info, fronda, pap