Warszawska prokuratura przystąpi do sprawy pomiędzy Zbigniewem Bońkiem a Piotrem Nisztorem i „Gazetą Polską”. Taką decyzję podjął Prokurator Krajowy Bogdan Świeczkowski.

Prokuratura Regionalna w Warszawie opublikowała dziś komunikat, w którym informuje, że Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski wydał Prokuraturze Regionalnej w Warszawie polecenie przystąpienia do sądowej sprawy cywilnej pomiędzy Zbigniewem Bońkiem a dziennikarzem Piotrem Nisztorem i „Gazetą Polską”. Jak wskazano w komunikacie, udział prokuratora w tych postępowaniach ma zapewnić zagwarantowanie ochrony praworządności i interesu społecznego i jest podyktowany kontrowersjami, jakie wzbudziła decyzja sądu.

Jako „kontrowersyjną” prokuratura ocenia decyzję sądu, który zakazał Piotrowi Nisztorowi oraz „Gazecie Polskiej Codziennie” publikacji wszelkich treści dotyczących Zbigniewa Bońska na okres roku. W ten sposób, wedle prokuratury, postanowienie sądu ogranicza konstytucyjną wolność słowa oraz narusza prawo obywateli do informacji:

- „Kontrowersje budzi ograniczenie pod groźbą sankcji finansowych konstytucyjnej wolności słowa, która jest wartością nadrzędną, jak również naruszenie prawa obywateli do informacji. Udział prokuratora w tych postępowaniach ma na celu zagwarantowanie ochrony praworządności i interesu społecznego” – czytamy w komunikacie.

kak/PAP, niezależna.pl