Prokurator generalny: Aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją - zdjęcie
29.05.18, 06:10fot. P. Tracz, KPRM

Prokurator generalny: Aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją

Zabijanie dzieci nienarodzonych z powodu ich choroby jest niezgodne z polską Konstytucją. Tak uznał Zbigniew Ziobro - prokurator generalny. W jego ocenie tak zwana przesłanka eugeniczna, która pozwala na mordowanie około 1000 dzieci z powodu stanu ich zdrowia, jest całkowicie niezgodna z ochroną życia ludzkiego, którą zakłada polska Konstytucja.

Prokurator generalny wyraził swoją opinię w stanowisku do wniosku posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, zadającego pytanie w tej sprawie Trybunałowi Konstytucyjnemu. ,,Opinia prokuratora nie jest elementem koniecznym do podjęcia prac nad wnioskiem przez Trybunał, głos Zbigniewa Ziobry jest dodatkowym wzmocnieniem naszego stanowiska.

Argumenty konstytucyjne w tej sprawie są bardzo mocne i wskazują na niekonstytucyjność obowiązujących w Polsce przepisów'' - powiedział w rozmowie z ,,Naszym Dziennikiem'' poseł Wróblewski. Jak dodał poseł, pozostając na płaszczyźnie prawnej nie dostrzega on żadnej możliwości, by orzeczenie TK było niezgodne z jego wnioskiem. Wniosek zakłada stwierdzenie nielegalności aborcji eugenicznej.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro opisując swoje stanowisko wskazał między innymi, że konstytucyjna ochrona życia oraz zdrowia dotyczy nie tylko ludzi już narodzonych, ale także tych rozwijających się w łonie matki. ,,Słabsza ochrona dziecka nienarodzonego, obciążonego istotnymi wadami genetycznymi lub nieuleczalną chorobą wydaje się być uzasadniona jedynie względami eugenicznymi, co, jak już powiedziano, nie znajduje umocowania w Konstytucji'' - cytuje ,,Nasz Dziennik'' z dokumentu. ,,Za podstawowy obowiązek należy uznać zapewnienie przez Rzeczpospolitą Polską każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia, a zatem również życia w fazie prenatalnej'' - pisze się dalej. 

Kilka dni temu w Irlandii zakończyło się haniebne głosowanie w sprawie aborcji, w którym obywatele opowiedzieli się za mordowaniem dzieci nienarodzonych. W ten sposób Polska stała się jedynym znaczącym krajem w całej Europei, w którym zabijanie nienarodzonych jest w znacznym stopniu ograniczone.

Zakazując odbierania życia chorym dzieciom mamy szansę stać się jedynym państwem na całym kontynencie wiernym Panu Jezusowi; ale przecież nie tylko na wierności Jemu kończy się ta sprawa. Tu chodzi o ochronę życia, więcej - o poszanowanie i godność ludzi niepełnosprawnych. W krajach zachodnich niepełnospranych po prostu się eliminuje.

W Polsce otacza się ich opieką i miłością. Bądźmy znakiem wiary w Boga i miłości do ludzi, także tych wykluczonych. Bóg wynagradza sprawiedliwych - bądźmy zatem sprawiedliwymi w Europie. 

mod