Prof. Krzysztof Szczerski dla Fronda.pl: Polska zdezerterowała. Zostawiła Gruzję na pastwę Rosji - zdjęcie
23.01.15, 16:08

Prof. Krzysztof Szczerski dla Fronda.pl: Polska zdezerterowała. Zostawiła Gruzję na pastwę Rosji

21

Portal Fronda.pl: Rosyjska Duma ratyfikowała dziś traktat o sojuszu i partnerstwie strategicznym z separatystyczną Abchazją. Czy można mówić o faktycznej aneksji tego terytorium?

Prof. Krzysztof Szczerski, PiS: To dalszy krok do przypieczętowania zdobyczy terytorialnych w wojnie gruzińskiej z 2008 roku. Rosja wykorzystuje klasyczny model działania: atakuje, a potem dąży do zamrożonego konfliktu, a jeśli to możliwe – realnie anektuje terytorium. Abchazja jest uznawana wyłącznie przez Moskwę, nie ma więc prawa do samodzielnych traktatów. Jednak de facto już od kilku lat pozostaje pod rosyjską kontrolą i Kreml postępuje dalej, by tę kontrolę umocnić.

Czy możemy się spodziewać, że Rosja będzie próbowała rozszerzyć swoje terytorium kosztem Gruzji jeszcze dalej?

Na pewno będzie dalej destabilizowała swoje pogranicze. Nie musi to być koniecznie Gruzja. Obecnie ze strony gruzińskiej nie ma żadnej realnej odpowiedzi. Tbilisi wie, że jest bezsilne: nie ma żadnej międzynarodowej pomocy w tej sytuacji, co jest, swoją drogą, głęboko niepokojące. Moskwa będzie próbowała ponownie rozpalać Kaukaz. Można spodziewać się prowokacyjnych ruchów między innymi w mołdawskim Naddniestrzu. Rosja nie cofa się dziś na żadnym polu. Cały czas kontynuuje swoją agresywną i imperialną politykę.

Powiedział Pan Profesor, że Gruzja jest pozbawiona międzynarodowej pomocy. Dlaczego?

Na zachodzie brakuje woli do takich działań. Wiele się zmieniło w polityce od 2008 roku. Wtedy głównie dzięki aktywności śp. Lecha Kaczyńskiego świat został postawiony na nogi. Dzisiaj nie ma nikogo, kto przyjąłby taką rolę, jaką wtedy pełnił Lech Kaczyński. W jednej z pierwszych międzynarodowych wypowiedzi Bronisław Komorowski powiedział, że Gruzja przestaje być ważnym partnerem polskiej polityki zagranicznej.  Polska nie pełni w kwestii gruzińskiej ważnej roli od czasu tragedii smoleńskiej. Także w Stanach Zjednoczonych oraz w państwach Europy Zachodniej brakuje odpowiedniej woli do działania. Sama Gruzja przeszła poważne zmiany polityczne. Nie rządzą nią już osoby, które widzą przyszłość swojego kraju wyłącznie w sojuszu z Zachodem. Pamiętajmy, że w 2008 roku na poważnie debatowano o członkostwie Gruzji w NATO. Dziś wydaje się to wszystkim w zasadzie niemożliwe.

Jaka powinna być reakcja Polski na ratyfikację rosyjsko-abchaskiego traktatu?

Nie tylko w tym kontekście, ale wobec wszystkiego, co robi Rosja, Polska powinna domagać się przestrzegania prawa międzynarodowego. Powinna podnosić tę sprawę na forum międzynarodowym. Jest jasne, że nie ma dziś woli, by konfrontować się z Rosją na twardym polu. Pozostaje jednak jeszcze miękkie pole, a więc właśnie prawo międzynarodowe, które Moskwa regularnie łamie. Niestety, Polska w ogóle nie korzysta z możliwości pewnego wywołania Rosji do tablicy w tym obszarze.

Dlaczego Rosji zależy na właśnie na zajęciu Abchazji?

Chodzi przede wszystkim o przejęcie kontroli nad drogami przesyłu surowców energetycznych przez Kaukaz. Rosja musi przypilnować południowego kanału tranzytu z Azji Centralnej do Europy. Dopóki jest taki a nie inny status Iranu, a więc państwa izolowanego, i dopóki trwa w Iraku wojna z Państwem Islamskim, dopóty jedyną trasą przesyłu surowców jest droga przez Kaukaz. W 2008 roku Rosja napadła na Gruzję, by zablokować nie tylko samą zachodnią integrację tego kraju, ale także po to, by przejąć kontrolę nad wspomnianym kanałem przesyłu surowców.  Do tego Abchazja jako państwo samodzielne lub część Federacji Rosyjskiej jest strategicznie ważna. Pamiętamy też, że Abchazja została całkowicie ograbiona przez putinowską Rosję przy okazji olimpiady w Soczi. Materiały do budowy wioski olimpijskiej zostały skradzione z Abchazji; region ten był też przydatny jako zaplecze w tym kontekście.

A czy jest jeszcze realne, by Gruzja odzyskała stracone terytorium?

Tak jak mówiłem, mamy do czynienia z klasycznym zamrożonym konfliktem. Nie ma z pewnością obecnie możliwości, by przywrócić integralność Gruzji siłą. Konflikt można rozwiązać, po pierwsze, poprzez dramatyczną zmianę polityki rosyjskiej: odejście ekipy, która odpowiada za agresję na Gruzję oraz powrót Rosji do standardów demokratycznych.  Po drugie konflikt mógłby zostać rozwiązany poprzez wspomniany już powrót do przestrzegania prawa międzynarodowego, a to musiałoby zostać wymuszone przez wspólnotę międzynarodową. 

Rozmawiał Paweł Chmielewski

Komentarze (21):

anonim2015.01.23 16:14
"Polska zdezerterowała. Zostawiła Gruzję na pastwę Rosji" A, co ? - miała wysłać swoją "niezwyciężoną armię" i bohatersko polec za "wolność waszą i naszą" ?
anonim2015.01.23 16:26
enrque111 - nie umiesz Pan czytać, czy udajesz z niechęci do PiS? Przecież Szczerski mówi wyraźnie, że chodzi mu o zabiegi dyplomatyczne na arenie międzynarodowej. Tymczasem ty, dokładnie tak jak wczoraj premier Ewa Kopacz, zaraz widzisz podżeganie do wojny tam, gdzie go nie ma. To po prostu oszczerstwo wobec Szczerskiego.
anonim2015.01.23 16:32
@Fichten Przestań się ośmieszać. Czy te " zabiegi dyplomatyczne na arenie międzynarodowej" w obronie Gruzji miałyby przypominać te, które Polska poczyniła w obronie Banderlandu ..... pardon - Ukrainy ?
anonim2015.01.23 16:50
Póki co to tylko ty się ośmieszasz, a raczej obnażasz zadziwiający brak kultury. Odpowiadając na pytanie: nie, nie miałby tak wyglądać. To chyba oczywiste, że skoro mówi o tym polityk PiS, to ma na myśli diametralnie inny rodzaj zabiegów dyplomatycznych niż te, które przeprowadzał rząd PO w sprawie ukraińskiej.
anonim2015.01.23 17:25
Fichten - polityka zagraniczna realizowana za pomocą włażenia USA w tyłek bez wazeliny kosztem europejskich kontaktów rzeczywiście jest diametralnie inna niż polityka rządu PO. Jej probleme jest to że jest równie efektywna jeśli chodzi o realne efekty.
anonim2015.01.23 17:33
@Fichten Może zatem nas oświecisz, na czym polegałyby te "diametralnie inne rodzaje zabiegów dyplomatycznych" ?
anonim2015.01.23 17:54
@durny-lewak Wiem, że jest ci trudno skupić się i nie wyjść na durnia, ale spróbuj. Ja próbuję zmotywować podobnych tobie biedaków do logicznego myślenia, a nie wypisywania uciesznych głupot, z których nic nie wynika.
anonim2015.01.23 21:15
@AirWolf Mam nadzieje ,ze zrozumiesz. Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było”.
anonim2015.01.23 22:15
@AirWolf Nie zrozumiałeś więc "PISowski cymbał" spróbuje prościej.Pewien pan z wąsikiem zaczął od anschlusu Austrii,potem była Czechosłowacja a dalej juz jakoś poszło...Teraz jasniej?
anonim2015.01.23 23:00
@AirWolf Nie chodzi o mesjanizm czy jakieś tam sympatie tylko o chłodna kalkulację.Czy ja muszę Ciebie uczyć historii?Czy musze przypominac pewnego idiotę ,który "przywiózł pokój" za ustępstwa a wojnę i tak pózniej miał?Wzasadzie ta nasza dyskusja nie ma sensu.Obecne władze Gruzji nie oczekuja naszego wsparcia a nam rzeczywiscie tylko plastikowe szabelki zostały.
anonim2015.01.24 7:35
Czekamy teraz na wizję Dudy.
anonim2015.01.24 7:40
@jan21 http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=6336#.VMCcvywR9qA
anonim2015.01.24 8:37
Znalezione w sieci: Kwaśniewski został zobowiązany przez CIA aby gazociąg jamalII przechodził przez terytorium Ukrainy i dopiero do Polski i do krajów UE, L. Kaczynski stanowczo podtrzymał to stanowisko pomimo Rosja stawiała warunek, że gazociąg ma iść najkrótrzą drogą, ale stanowisko Kaczorów było takie jakie Waszyngtonu i dlatego powstał pomysł budowy gazociągu przez Bałtyk. Polska straciła rocznie 3-4 mld$ tylko za sam przesył gazu oraz gdy przechodzą takie rury przez Polskę to wtedy i bezpiczeństwo naszego kraju jest większe. L.Kaczyński i Olechowski lobbowali aby odkupić od Chodorkowskiego i Bank OFF NY rafinerię w Możejkach, to największa kupa złomu w Europie. Koszty inwestycji które poniósł Orlen wyniosły około 40 mld zł. L. Kaczyński to największy szkodnik z wszystkich szkodników którzy rezydowali i rezydują w PRL-bis Wrzodak Z.
anonim2015.01.24 9:53
@durny-lewak "...u faceta, który odrzuca naukę dla baśni..." W którym miejscu ja odrzuciłem "naukę od baśni" ??? "...za takich jak ja powinieneś dziękować swojemu Bogu..." Dziękuję Bogu za wszystko, co mnie spotyka, również za idiotów, których znajduję na swej drodze życia, ponieważ wędrówka przez ten świat wiąże się z pokonywaniem wszelakich trudności i przeciwieństw. "...zostałem relegowany z uczelni za przestępstwo przeciwko dekretowi o SW..." Nie wiem co to jest SW (służba więzienna ?), a twoje perypetie z jakimś "duszpasterzem" są niczym w porównaniu z moimi konfliktami z różnymi modernistycznymi kapłanami, jednakże traktuję to jako hartowanie mojej wiary, a nie przyczynek do jej porzucenia. Apostazja z powodu tak błahego, świadczy jedynie o wyjątkowej mizerii moralnej i braku podstawowej wiedzy religijnej.
anonim2015.01.24 10:22
@durny-lewak Nie odpowiedziałeś mi jeszcze w którym miejscu ja odrzuciłem "naukę od baśni" ?
anonim2015.01.24 11:45
@swojski_lewak Odpindol się ode mnie. Mogę głodować, mogę obfitować. Nikt i nic nie oderwie mnie od Chrystusa. Nawet jak będę miał nóż na gardle - w sensie dosłownym - będę śpiewał "Jezus Chrystus moim Królem jest"...W E-dur.
anonim2015.01.24 17:40
@AirWolfTo kto miały być naszym partnerem strategicznym jak nie byłe kraje bloku wschodniego? Peru? Słyszałeś może o idei Międzymorza? @marekwu Dzęki.Ten Weinberger to jakiś prorok?Mam na myśli zamach na polskie władze i najwyższych wojskowych.
anonim2015.01.24 19:22
@jan21 Odpowiem tak, jak mój kolega na pytanie majora od aerodynamiki. - Płowaś, pytanie na czwórkę... Zastanów się... Odpowiedziałeś, jak powstaje siła nośna na płacie. OK. A teraz - uwaga - skup się... Jak to jest... rakieta nie ma skrzydeł a lata. ...- I odpowiedź, która stała się historyczną anegdotą do końca szkoły... - No, patrzaj Pan...
anonim2015.01.24 20:39
Komu brak, temu brak. Mnie nie brak żadnego masona.
anonim2015.01.24 21:48
Dlaczego pederaści brukselscy mieliby się zajmować Gruzją? Mają przedszkola.
anonim2015.01.25 23:20
Zapytam konkretnie: jaki interes ma Polska w Gruzji?