21.11.19, 21:30zdj. screen Youtube

Prof. Krasnodębski jasno i wprost: Polskie sądy nie są sprawą niemieckich polityków

"Reforma polskiego systemu sądownictwa to nie jest sprawa niemieckich polityków"-powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wraz z europosłanką niemieckiej SPD, Katariną Barley, był gościem programu "Studio Europa", realizowanego wspólnie przez Interię i Deutsche Welle w Brukseli.

Politycy skomentowali m.in. wtorkowy wyrok TSUE. Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ocena niezależności nowej Izby Dyscyplinarnej leży po stronie polskiego Sądu Najwyższego. TSUE wymienił przy tym punkty wymagające zbadania. 

"To bardzo ciekawe wydarzenie, bo po raz pierwszy Trybunał odbiegł od stanowiska rzecznika generalnego, którego opinia w tej sprawie była znacznie twardsza. Ciekawe jest też to, że Trybunał uznał, że w tych kwestiach nie może się wypowiadać, tylko przyznał kompetencje polskiemu sądowi. Uznał, że tę sprawę powinniśmy załatwić w kraju"-zauuważył Krasnodębski. Dopytywany, co wyrok TSUE oznacza dla Polski, europoseł odpowiedział, że jak na razie nic. 

"Dopóki nie będzie rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego i dopóki my nie podejmiemy pewnych decyzji"-wskazał profesor. Jak dodał Zdzisław Krasnodębski, nie można stwierdzić, że polscy sędziowie nie są niezależni po fakcie mianowania ich przez głowę państwa. Wiceprzewodnicząca PE, Katarina Barley oceniła wyrok unijnego trybunału jako "bardzo mądry".

"Ten wyrok podkreśla, że kwestii sądownictwa nie można rozpatrywać osobno, tylko jako całość. Sama sprawa mianowania sędziów przez prezydenta to nie problem sam w sobie. Jeśli dojdziemy do wniosku, że rząd nie chce kontrolować władzy sądowniczej, to wtedy wszystko jest w porządku"-oceniła niemiecka polityk. Zdaniem eurodeputowanej SPD, problem pojawia się wtedy, gdy "wymiar sprawiedliwości staje się jedynie przybudówką władzy wykonawczej". 

"Ja zawsze pytam moich zagranicznych kolegów i dyskutantów czy mogą wskazać jakiekolwiek konkretne przykłady łamania praworządności w Polsce? Nie mogą, bo oczywiście nie ma takiego przypadku, żeby powiedzieć, że w Polsce są łamane fundamentalne prawa, albo że wyroki są niesprawiedliwe"-odpowiedział na to Krasnodębski. Europoseł PiS zaznaczył, że nie tylko w Polsce politycy mają wpływ na wybór sędziów. Zaobserwował to, gdy spędził dużą część życia w Niemczech, a konkretnie w Bremie, gdzie "od zawsze rządzi jedna partia: SPD i to ona, a konkretnie jej minister landowy, powołuje sędziów".

"W Niemczech wpływ polityków na powołanie i organizację sądów jest bardzo duży. Dlatego uważam, że nie ma żadnego naruszenia praworządności czy podziału władz w tym, że parlament wybiera członków KRS"-ocenił europarlamentarzysta. 

"Niezależność to nie kwestia organu powołującego. W Niemczech jest tak, że politycy często powołują polityków na sędziów. Niezależni stają się, gdy wchodzą w rolę sędziów. W Polsce przyjęliśmy radykalny model, że sędziowie są niezależni, ponieważ sami siebie powołują. Idea samorządności doprowadziła do pewnych problemów, czyli że nie ma organu kontrolującego. W efekcie pojawił się problem legitymizacji demokratycznej takich wyborów"-podkreślił profesor Zdzisław Krasnodębski. 

"Mamy różne systemy i kultury polityczne w UE. Wspólnota może działać, jeśli będziemy się rozumieli i szanowali w swojej odmienności"-tłumaczył. 

"Reforma polskiego systemu sądownictwa to nie jest sprawa niemieckich polityków (...) Jeżeli chodzi o PE, to istnieje tu pewna większość, ale nie jest tak, że nie ma mniejszości i zdań odrębnych"-wskazał profesor Krasnodębski.

yenn/Interia.pl, Fronda.pl

Komentarze

lady chapel2019.11.22 7:19
"Trzeba to anulować, bo my przegramy" - tak wyglądało wczoraj głosowanie w polskim bajzlu (sejmie) w sprawie KRS. HAŃBA!!Kto oglądał czy słuchał - szok... Witek biedna i nieporadna, co rusz podpowiada jej ktoś co robić i jak przeprowadzać obrady. Powtarza głosowanie gdy okazuje się, że wynik dla PiSu jest niekorzystny, gdy głosowanie przegrane. HAŃBA!
JD"A2019.11.22 7:11
Sędziowie jak i prawo tworzone przez nich to spuścizna komuny i służb obcych miały one zagwarantować bezkarność wszystkim służącym temu reżimowi . Zdrada złodziejskie prywatyzacje i inne przekręty przez które straciła Polska i tym samym Polacy miliardy przepadły przez tych sędziów i takie prawo . Sędziowie skorumpowani układami i kasą orzekają jak im korzystniej . Błąd że Bolek powstrzymał dekomunizacje wiadomo dlaczego i teraz tak naprawdę mafiozi i inne męty są bezkarni a drobne wykroczenia zwykłych szaraków karane nadmiernie lub za kasę skoro sędzia nie POgardzi nawet 50 złotymi emerytki z apteki . Polskie sądy to bezprawie i Polacy mają tego dość czas na zmiany i żaden niemiec nie będzie się to wtrącał jesteśmy suwerennym państwem a Donald niemieckie kukułcze jajo w Brukseli więc do roboty
rebeliant2019.11.22 7:02
Światem rządzi biznes i jeżeli dochodzi do konfliktu biznesów, to zasłaniane jest to różnymi faszyzmami, walkami o klimat, walkami o praworządność itp. Dlatego też jeżeli macie do czynienia np. z TGBT... to wiedzcie, że za tym idzie jakiś konflikt interesów. W tym przypadku chodzi o broń depopulacyjną w postaci zepsucia seksualnego.
MirekT2019.11.22 5:50
Piotr Nowak, dlaczego ukrywasz przed Portalem Fronda swój pseudonim na Parafii : GŁĘBOKIE GARDŁO Z PRZYJAZNYM ODBYTEM?
Jan2019.11.22 1:34
Zaraz, zaraz a kto podpisywał traktat lizboński i się chwalił jako swój sukces? Kaczyński! A w tym traktacie napisane jest że dowolnej rangi dyrektywa unijna jest nadrzędna nad dowolnym prawem w Polsce (nawet konstytucją). Michalkiewicz o tym ostatnio wspomina polecam zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=RiGalW97v4w
Jestem z Białegostoku2019.11.22 0:49
Nie będzie niemiec pluł nam w twarz , ni dzieci nam germanił... Polskie sądy ,polska sprawa, muslimy w niemczech , niemiecka sprawa. I tak ma zostać , damy wam jeszcze Donalda i pokowiosnenowoczesnąpsl w prezerncie, prezentów się nie odmawia.
gnom2019.11.22 1:29
Kiedy zamierzacie się przyłączyć do związku radzieckiemu?
JUDASZ TO CZLOWIEK SZATANA2019.11.22 7:57
GDY IZRAEL Z ARABAMI BEDZIE ZYL ZA PAN BRAT
Jestem z Białegostoku2019.11.22 12:25
Rusyfikować też nie pozwolimy. Pozdrawiam.
Newsroom2019.11.21 23:33
Niemcy oraz ta reszta obłąkanej lewackiej hołoty w UE może nam skoczyć - wiecie gdzie czy nie ? UE uzurpuje sobie prawo, szczególnie Niemcy- ingerują( wtykają nos ) w cudze sprawy.
Reforma polskiego systemu sądownictwa to nie jest 2019.11.21 23:28
sprawa germanców.
Ciekawy2019.11.21 23:25
13. EMERYTURA Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO? PROPOZYCJA BIEDRONIA
JUDASZ TO CZLOWIEK SZATANA2019.11.22 7:51
BIEDRON TO BEDZIE PLACIL PODATEK OD POKONTNEGO PEDALOWANIA
Piotr Nowak2019.11.21 23:09
Minister Ziobro ma już wszystko przygotowane ! Będzie siŁ działo ! Pierwsza kadencja była, można powiedzieć, kadencją wstępną. Kadencja druga musi być głęboką orką; orką w celu uporządkowania państwa. Druga część reformy sądownictwa nastąpi od 2020 roku: - w maju odejście niemki Gensdorf w tzw. stan spoczynku i wybór nowego prezesa i sędziów SN, - reorganizacja sądów okręgowych , rejonowych i apelacyjnych, w ich miejsce sądy regionalne i okręgowe (w miejsce rejonowych) - weryfikacja wszystkich sędziów, wymiana prezesów sądów i odsunięcie od orzekania tych sędziów, którzy nie tylko nie będą mogli więcej orzekać, ale sami będą sądzeni, - powołanie ławników do orzekania, tak aby sami sędziowie nie robili cyrku z sądów, - powołanie sędziów pokoju i rzeczników pokrzywdzonych przez sądy, wprowadzenie nowych przepisów antykorupcyjnych, antymafijnych i antypolitycznych.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.11.21 23:46
Tym mniem siem nie podszywaj pod mego Pietrka, on jezd uczsiwy i nie podpisujem jak ten Bolek. Alem to dawno tera jest nowe zagranie.
Topek2019.11.21 22:57
To się nie nazywa reforma tylko przejęcie dla własnego użytku, to trzeba przyjąć do wiadomości
Piotr Nowak2019.11.21 23:11
To co radziłbyś ?! Pozostawić sądy w rękach PO i żeby kasta robiła co chce ?! Jeśli tego chcesz to nadajesz się do domu wariatów !
JUDASZ TO CZLOWIEK SZATANA2019.11.22 7:49
ZYD JUDASZ BRONI ZYDOW JUDASZY
KKK2019.11.21 22:31
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
anonim2019.11.21 22:18
PiS-uary już na chama chcą przejąć sądy aby po obaleniu PiS-dzielskiego reżimu nikt ich do paki nie wsadził! A co chwila wypływają kolejne PiS-owskie afery i wałki, które przez ich reżimowe służby oraz skorumpowaną i upolitycznioną prokuraturę są zamiatane pod dywan!
Piotr Nowak2019.11.21 23:16
Masz rację PO-je-bie ! Ostatnia afera PIS-u to łapówkarz burmistrz z Warszawckich Włoch, który jeźdźił z otwartym oknem. I wyobraź sobie PO-je-bie, że jakiś durny turek wrzucił mi 200 tys zł w reklamówce ! Dobre co gupi szwedzie ? A powiedz mi jeszcze gupi szwedzie, skoro my nazywamy cię sku-rwy-sy-nem, to kim jest twoja mamusia ?!
Kuszelas2019.11.21 23:44
Gejem!
Jestem z Białegostoku2019.11.22 0:41
A ty tęsknisz do tego jak POrąbańcy zawłaszczyli państwo. Jesteś POprostu fałszywy. Pozdrawiam.
Urszula2019.11.22 10:58
A PiS nie zawłaszcza państwa. Skąd. Wcale.
B522019.11.22 6:03
co boli że czerwona szarańcza siedzi na ławce dla rezerwowych ale nic się martw Polacy kiedyś zapomną jak wasi idole ich dymali i kiedyś znowu wybiorą czerwoną szarańczę
JD"A2019.11.22 7:16
Nie dajcie się prowokować przez takie męty jak Karlsson szkoda zdrowia a POtem szum robią że jesteśmy pełni nienawiści jeden do drugiego skłóceni o to w tym właśnie chodzi .Przestaniecie komentować to zniknie bo mu się znudzi nie widząc oczekiwanego rezultatu
JUDASZ TO CZLOWIEK SZATANA2019.11.22 7:47
ICEK KULTURY TROCHE BURAKU CZOSNKOWY