Prof. Chazan pisze list do Prezydenta. Apeluje o... - zdjęcie
18.07.15, 15:30

Prof. Chazan pisze list do Prezydenta. Apeluje o...

11

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

zwracam  się  do Pana z prośbą, z gorącym apelem, by nie składał Pan podpisu akceptującego tzw. „Ustawę o leczeniu niepłodności”.

Ustawa wprowadza w Polsce bardzo liberalne zasady dotyczące tzw. sztucznego rozrodu.  W naszym kraju  opinia  publiczna szanuje poczęte życie, jego godność i świętość, w większym stopniu, niż ma to miejsce w większości krajów europejskich. Nasze przepisy prawa odnoszące się do tych problemów, chociaż niedoskonałe, podążają  za  poglądami obywateli  wynikającymi  z naszej wielowiekowej kultury,  tradycji i przywiązania do wiary.

Ustawa zdecydowanie kłóci się z tą tradycją, wprowadza poważny dysonans w naszej kulturze prawnej. Jej  przepisy  pozwalające  na  niszczenie wielu istnień ludzkich, określające zarodek ludzki, najwcześniejszą formę rozwoju organizmu człowieka jako „grudkę tkanek” nie liczą sią godnością człowieka, dziecka i rodziców, związaną nieodłącznie z rodzicielstwem.

Powiedział Pan, że nie może być strażnikiem ludzkich sumień. Oczywiście, każdy człowiek odpowiada za własne sumienie. Jednak my wszyscy i Pan, jako Prezydent naszego kraju  w szczególności odpowiadamy za losy dzieci poczętych w sztuczny sposób, poza łonem swoich matek, za losy naszych sióstr i braci. Nie są już one własnością swoich rodziców. Troszczenie się o nich jest naszym i Pana obowiązkiem. To są ludzie jak my wszyscy, jak Pan również. Godni naszego szacunku, naszej miłości. Chcemy, aby wszyscy oni przeżyli koszmar hodowli na szkle, selekcji, zamrażania, odmrażania. Chcemy, by bez przeszkód rozwijali się i urodzili, rośli szanowani i kochani, jak my wszyscy. Ale proponowana ustawa i sama istota procedury in vitro nie pozwalają na to. Dlatego nie powinniśmy zgadzać się na to, by teraz, już przy pełnej prawnej akceptacji,  zarodki nadal były tworzone bez opamiętania,  ich setki tysięcy przechowywane były latami w ciekłym azocie, ogromna większość z wyrokiem śmierci.

Wyjątkowo liberalna ustawa stwarza furtkę dla wielu wynaturzeń i działań w sposób oczywisty niezgodnych z  godnością  i powołaniem człowieka,  z prawami poczętych w ten nieludzki sposób dzieci. W majestacie prawa utrwalać się będzie i szerzyć przekonanie, że dzieci mogą być dostępne na zamówienie. Stąd tylko krok do przekonania, że każdy, kto zechce, będzie musiał je otrzymać. Raz uchylone drzwi otworzą się w przeciągu na oścież. Wszystko będzie możliwe. Możliwe będzie zastępcze rodzicielstwo (surrogacy) , gdzie jedno dziecko będzie mogło mieć pięcioro rodziców, możliwa będzie adopcja dzieci przez pary homoseksualne. Dopuszczalna będzie eugeniczna selekcja zarodków, diagnostyka preimplantacyjna pod kierunkiem ambitnych pseudonaukowców prowadzić ma do wyprodukowania „super ludzi”. Nie jest prawdą, że nie będą niszczone  zarodki  nie rokujące prawidłowego rozwoju w przyszłości. Metody określania takiego „rokowania” są bardzo nieprecyzyjne, przeznaczać się będzie do niszczenia  zarodki  według  subiektywnej oceny laboranta lub lekarza weterynarii. Trzeba też podkreślić, że każda metoda sztucznego rozrodu pociąga za sobą śmierć żywych istot ludzkich.

Treść ustawy świadczy o tym, ze państwo pozbywa się obowiązku kontrolowania tworzonych przez wieki podstaw prawnych, na  których opiera się rodzina, w której poczyna się i rodzi dziecko.  Według nowej ustawy wystarczy tylko „zgodne  oświadczenie”  rodziców dziecka. Podobnie adopcja zarodka będzie przebiegała bez zachowania warunków prawnych,  przy  pomocy  których  państwo skrupulatnie kontroluje teraz przebieg adopcji dziecka już urodzonego, w imię dobra tego dziecka. To niczym nieuzasadniony przewrót w dziedzinie prawa rodzinnego.

Ustawa odczłowiecza dziecko. Po to by można je było sztucznie tworzyć selekcjonować, abortować. Życie dziecka podporządkowane ma być pragnieniom ludzkim a nie swojej własnej wartości. Pozory restrykcji maja jedynie zagłuszać sumienia.

Wielce Szanowny Panie Prezydencie, niech Pana nie zwiodą piękne słowa zawarte w Ustawie, że „proponowane leczenie niepłodności(in vitro w istocie nim nie jest) jest prowadzone z … uwzględnieniem prawnej ochrony życia, dobra i  praw dziecka”. Bowiem w innej części tekstu dzieli się życie ludzkie na stadia „zarodka, płodu, człowieka i zwłok lub szczątków ludzkich”.  Dziecko mające się za chwilę urodzić nie jest  więc według ustawy jeszcze człowiekiem, podobnie jak osoba ludzka po śmierci przestaje nim być. Taka jest prawda o  wizji człowieczeństwa twórców Ustawy.

Uzasadniony jest więc pogląd, że lepsza byłaby  dotychczasowa  sytuacja  prawna niż  usankcjonowanie moralnych niegodziwości i realnych zagrożeń dla życia wielu niewinnych ludzi, którzy mają być powoływani do życia zgodnie z Ustawą, ale w sposób sprzeczny z prawem naturalnym, prawem stanowionym i  z  człowieczeństwem tych ludzi.

Panie Prezydencie, to bardzo ważna sprawa. Powiem wprost, od tego, jak Pan się zachowa  w końcowych dniach swojej prezydentury zależeć będzie w dużym stopniu jak wspominać będą Pana kadencję jako Prezydenta Rzeczpospolitej obywatele naszego kraju.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Chazan

Komentarze (11):

anonim2015.07.18 16:20
Te wszystkie listydo prezydenta,ta cala kampania przeciwnikow in vitro to calkowita sciema.Im nie chodzi o zadne 'wartosci',im chodzi o to aby ciemny lud trzymac'za morde'.Oni robia to po aby wygrac ,osmieszyc ludzka,niezalezna inteligencje.To dopiero poczatek.Nie daj Boze wygranej Pisu tej jesieni.Najgorsze zabobony i koscielne idiotyzmy ,beda mialy wtedy nieograniczone pole do wypelzniecia z klatek w ,ktorych trzymal je do tej pory zdrowy rozsadek ,swiatlych ,wyksztalconych ludzi. Jak to dobrze ,ze mieszkam w cudownej ,wolnej Irlandii.Kler katolicki tutaj jest coraz bardziej marginalizowany.Mam nadzieje dozyc czasow ,kiedy nie bedzie go tutaj wcale.
anonim2015.07.18 18:42
@gemini45 - masz całkowitą rację, tylko celujesz w niewłaściwą stronę. Ta kampania przeciwników globalnego ocieplenia, żarówek żarowych, termometrów rtęciowych, krzywych ogórków jest rozkręcona aby ciemny lud trzymać za mordę. Oni robią to po to aby wygrać, ośmieszyć ludzką, niezależną inteligencję. Żadna z partii zasiadających w polskim parlamencie nie odważy się zażądać wyjścia Polski z Eurokołchozu, więc najgorsze zabobony jak "dżender" i tym podobne umysłowe robactwo mają nieograniczone pole do pełzania po państwowych uniwersytetach i mogą jak nowotwór toczyć wolność słowa i elementarny zdrowy rozsądek. Spróbuj w tej "cudownej ,wolnej Irlandii" zapalić przy ratuszu miejskim dżointa, albo popytaj policjanta, czy wolno Ci jeździć bez zapinania pasów.
anonim2015.07.18 21:52
Chwała Panu za takich odważnych ludzi jak prof Chazan ; )
anonim2015.07.18 21:55
I prosze Cie Jezu bys umacnial, i prowadzil prof Chazana, bys napelnial go pokojem, męstwem i błogoslawil. Amen ; )
anonim2015.07.19 7:55
@Harcownik - wierzę prof. Chazanowi. W obecnych czasach, gdy realizuje się eugenikę rodem z Hitlera, a w "polskim" parla-męcie przegłosowuje się takie cuś, ktoś kto ma cywilną odwagę sprzeciwić się temu zasługuje na szacunek. Przecież miałby chłopina dużo łatwiejsze i przyjemniejsze życie, gdyby nie musiał się użerać ze zdrajcami polskiej racji stanu z rządzącej warszawskiej mafii z jej reprezentantką, Kopaczką, i trwać przy radosnym i intratnym mordowaniu dzieci nienarodzonych.
anonim2015.07.19 16:37
@joenam Kobieta ,która chciała zabić swoje chore dziecko została w szpitalu prof.Chazana zdiagnozowana w czasie nie innym niż jakiekolwiek przypadki kobiet w ciąży(zagrożonej lub nie). Została poinformowana gdzie może legalnie zabić swoje dziecko.Tam aborcjonista Dębski jej odmówił. Prof.Chazan zabijał podczas aborcji bo w czasie swoich studiów uczono go według lewicowej aksjologii odhumanizowującej pierwsze okresy życia ludzkiego.Jak zrozumiał swój błąd przestał zabijać. Twoja nienawiść nie ma merytorycznych podstaw.Jest efektem skutecznie zastosowanej socjotechniki mającej na celu takie operowanie opinia publiczną żeby była bierna wobec współczesnej eugeniki.
anonim2015.07.19 16:52
Stary skrobacz i rozwodnik (a może już załatwił sobie kościelne unieważnienie pierwszego małżeństwa ?)Chazan chce sumieniem innych odkupić swoje winy. Sam zamordował kilka tysięcy płodów rozrywając je na kawałki - bo w czasach jego działalności tak wykonywano aborcję, a teraz płacze nad zapłodnioną komórką jajową często niezdolną do dalszych podziałów i rozwoju? Odwoływaniem się do cudzych sumień i zakazami chce umniejszyć swoje dokonania na tym poletku? Niech spienięży swój majątek i odda go na domy samotnych matek, niech pracuje za przysłowiowy chleb do końca życia a resztę niech przeznaczy na biedne dzieci. Dorobił się przecież na tysiącach skrobanek....Wtedy być może będzie wiarygodny.
anonim2015.07.19 17:15
@liliannna A skąd wiesz ,że nie spieniężył i nie oddał?Bo w internecie nie napisali?Od lat prof.Chazan pomaga kobietom w ciąży,uratował wiele istnień ludzkich (nie wiesz czy więcej wykonał aborcji czy więcej uratował istnień) i za to płacą.Nie wiesz co zrobił jak zrozumiał czym jest aborcja.Najłatwiej i najpodlej oskarżać wedle swoich przypuszczeń. Rozwód prof.Chazana albo jego przeszłość medyczna nie ma nic do faktu ,że in vitro to procedura eugeniczna. Jak nie ma możliwości obalenia argumentu to atakuje się autora.
anonim2015.07.19 23:50
@Jack_Holborn® Załóżmy, że nowy rząd chciałby opuścić struktury UE - może więc podasz nam alternatywę dla Polski? Co w zamian? Skąd miano by wziąć finansowe środki na natychmiastowe spłacenie długów? - bo to, że wierzyciele upomnieli by się o natychmiastową spłatę całości zadłużenia, to rzecz pewna. Masz ochotę na to, aby Polska podzieliła los Kuby? Nie z powodu wprowadzenia reżymu, ale gospodarczej izolacji.
anonim2015.07.20 2:48
@Klara (oporna uczennica Pańska) Z reparacji za II WŚ ,które nam się od Niemiec należą.I niech nas sobie UE "izoluje". Otworzymy się na sensowniejszą współprace gospodarczą np.: z Rosją,Chinami,Brazylią itp.Mogę się założyć ,że i niektóre kraje UE(GB,Węgry) ostatecznie oleją pohukiwania Niemiec ,które ostatecznie więcej na izolacji Polski oznaczającej de facto wyjęcie naszego kraju z ich strefy wpływu by straciły niż my.
anonim2015.07.20 12:17
Joenam konfabulacje na temat motywacji innych są dowodem wyjątkowej podłości.A brak wiedzy na temat tego jak w poprzedniej epoce uczono na temat aborcji są wyjątkową ignorancją. Tak czy inaczej ,choćbyś nie wiadomo jak się spinał nie zagadasz faktów: w wyniku aborcji i procedur in vitro umierają żyjące istoty ludzkie.Niezależnie czy mówi o tym rozwodnik,były aborter,katolik,ateista,kobieta ,mężczyzna itp.