Prezydent weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - zdjęcie
16.09.20, 09:19fot. flickr.com/kprp

Prezydent weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

5

W przyszłym tygodniu odbędzie się 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda.

Z uwagi na pandemię koronawirusa sesja odbędzie się w formie wirtualnej, a wystąpienia przywódców zostaną nagrane i odtworzone w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent będzie miał tylko jedno wystąpienie w trakcie tej sesji ONZ.

W rozmowie z PAP powiedział też:

- Tegoroczna, rozpoczynająca się w przyszłym tygodniu, 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest wyjątkowa i z pewnością przejdzie do historii. Po pierwsze dlatego, że będzie ona miała charakter „zdalny”, z uwagi na pandemię koronawirusa, a po drugie ponieważ w tym roku obchodzona jest 75. rocznica ustanowienia Organizacji Narodów Zjednoczonych

Oraz:

- Będzie to najważniejsze, programowe wystąpienie prezydenta – pierwsze po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Rzeczypospolitej na drugą kadencję

Jak podkreślił Szczerski, prezydent Duda powie o polskim wkładzie w działalność ONZ na przestrzeni dekad, jak na przykład „Rafała Lemkina – autora pojęcia „ludobójstwo” oraz projektu konwencji ws. zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku.”

Szef kancelarii prezydenta powiedział też o wznowieniu udziału polskiego kontyngentu w misjach pokojowych ONZ:

- W listopadzie 2019 roku 250-osobowy polski kontyngent, którego trzon stanowią żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina im. gen. Józefa Hallera, wznowił swój udział w misji pokojowej ONZ UNIFIL w Libanie

Dodał też, że 30 września na sesji ws. ochrony środowiska, prezydent zwróci uwagę o troskę Polski w ochronę środowiska naturalnego.

 

mp/pap

Komentarze (5):

Anonim2020.09.16 14:22
Miło że poważni przywódcy zaprosili clowna, dzięki temu spotkanie będzie mniej sztywne i nieco to rozluźni atmosferę podczas dyskusji nad na prawdę poważnymi problemami. Świetna decyzja.
Iwona2020.09.17 0:25
"Anonimie"...Co ty bredzisz!? ....Przecież ciebie nie zaprosili...!?A to ty jesteś tym clownem i to jeszcze delikatnie mówiąc! Nie podskakuj więc wyżej nosa, bo ci się to nie uda!
Lan naja2020.09.16 9:32
Dis is dis is very very....😀
Anonim2020.09.16 9:27
Prezydent weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - i przy okazji spotka się z organizacjami żydowskimi? będą rozmawiać o żydowskich roszczeniach? oczywiście, spotkanie zamknięte, w tajemnicy? motłoch służący do głosowania nie jest w stanie zrozumieć zawiłości sprawy?
Kamil2020.09.17 0:27
Aj, waj Lechu! Jak tobie się te głupstwa śnią!... Przeczytaj ten art. i się nie ośmieszaj do reszty, głupku!