Prezydent w litewskiej telewizji: To KE i TSUE naruszają praworządność! - zdjęcie
20.10.21, 16:22Fot. screenshot - YouTube (Prezydent.pl)

Prezydent w litewskiej telewizji: To KE i TSUE naruszają praworządność!

58

Na antenie litewskiej telewizji LRT prezydent Andrzej Duda skomentował orzeczenie polskiego TK ws. nadrzędności Konstytucji i odniósł się do ataków ze strony unijnego establishmentu. Podkreślił, że w tym sporze to instytucje UE naruszają traktaty.

Pytany o groźby polskiej opozycji, która starszy, że Prawo i Sprawiedliwość chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, Andrzej Duda zaznaczył:

- „Przede wszystkim zacznijmy od tego, że w ogóle całe hasło polexit to wymyślony w Polsce przez opozycję – można powiedzieć – produkt PR-owy, by straszyć polskie społeczeństwo, by mieć jakiś temat, o którym będzie można mówić, dlatego że Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej nie powiedział niczego nadzwyczajnego”.

Wskazał, że obóz władzy w Polsce nie podważa unijnego prawa i zgadza się co do tego, że wstępując do wspólnoty Polska zrzekła się suwerenności w określonych kwestiach. Trybunał Konstytucyjny stwierdził natomiast, że Unia Europejska nie może wkraczać w obszary, w których Polska jej kompetencji nie przekazała. Jest to m.in. kwestia wymiaru sprawiedliwości.

- „Tymczasem od sześciu lat instytucje europejskie – Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – cały czas, permanentnie ingerują w kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości w Polsce, co jest ewidentnym naruszeniem traktatów, jest ewidentnym naruszeniem praworządności”

- podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że „to Komisja Europejska i europejski Trybunał (TSUE) naruszają zasadę praworządności wobec Polsk”.

Wyraził nadzieję, że problem ten dostrzegą również inne państwa członkowskie.

Wskazał również, że spór z Brukselą jest też sporem ideologicznym. Zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do liberalnych polityków unijnych, polskie władze prezentują konserwatywny światopogląd.

- „Chcemy być członkiem europejskiej wspólnoty cały czas, mamy te same wartości, które ma europejska wspólnota. Ale chcemy, by ona była oparta właśnie na tych wartościach, które stanowiły bazę dla Unii Europejskiej i jej powstania”

- wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się też do kłamstw na temat „stref wolnych od LGBT”.

- „Nigdy czegoś takiego nie było. Jeden działacz LGBT bardzo radykalny i bardzo agresywny zrobił taką kampanię w internecie, fałszując rzeczywistość. To jest fake news. Nigdy nic takiego nie zostało w Polsce przyjęte. Nigdy w rzeczywistości nie było żadnej strefy wolnej od LGBT. To fake news, całkowita potwarz dla Polski. Nigdy nic takiego nie miało miejsca”

- podkreślił.

kak/PAP

Komentarze (58):

Alojz2021.10.21 19:57
Jędruś, bój się Boga! Ty wierzysz w te brednie?
Filip2021.10.21 8:11
Prawo unijne jest zgodne z Konstytucją RP i między nimi nie ma konfliktu. Dlatego wniosek Mateusza Morawieckiego do Trybunału Julii Przyłębskiej powinien zostać umorzony. Wyrok Julii Przyłębskiej w tej kwestii jest sprzeczny z Konstytucją RP, gdyż Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE. Jest to jednak zapowiedz nie uznawania w przyszłości nie wygodnych dla władzy wyroków TSUE, co musi doprowadzić w konsekwencji do polexitu.
Foster2021.10.20 21:58
Napiszcie też co odpowiedziała Prezydent Litwy ?. Czy poparla Dudę ?
janton2021.10.20 21:08
dajcie mu spokój on się cały czas uczy ,gdy śpi , gdy się budzi, w podróży ,podczas obiadu ,on się uczy cały czas a ,że nic mu do łba nie wchodzi to nie dziwota ....on z pisu
Foster2021.10.20 19:03
Przypomnę tylko symptomatyczną wypowiedż prof. Strzembosza w jednym z wywiadów. Na pytanie czy prezydent Duda złamał polską Konstytucję odpowiedział, że na wyliczanie, kiedy prezydent złamał konstytucję nie ma czasu, ale jak mówił, kiedyś policzył, że stało się to siedem razy. - A przysięgał na tę konstytucję: "tak mi dopomóż Bóg". Obydwaj jesteśmy wierzący - podkreślił. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że prof. Strzembosz jak mało kto zna prawo i wie co mówi.
🗣2021.10.20 18:15
Oto protest Piotra Szczęsnego: Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władzę wolności obywatelskich. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji, w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji RP. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakiekolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji - najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z Prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane. Protestuję przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody, szczególnie przez tych, którzy mają ją chronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu). Protestuję przeciwko dzieleniu społeczeństwa, umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu "religii smoleńskiej" i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się "miesięcznice smoleńskie" i przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przed władze do debaty publicznej. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów, takich jak np. Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK. Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii. Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i innych z LGBT), muzułmanów i innych. Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze niecałkowite), Trójki – radia, którego słucham od czasów młodości. Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, nieskonsultowanej i nieprzygotowanej reformie oświaty. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych potrzeb służby zdrowia.
Kawa na ławę.2021.10.20 18:02
Brawo, bardzo dziękuję Panie Prezydencie za te słowa.
JK2021.10.20 17:45
Kto toto wybierał niech sobie w łeb teraz strzeli. Ja mam czyste sumienie i ręce.
Duda jest do dudy2021.10.20 17:44
Kidy ten durny pajac skończy ośmieszać Polskę?
mlody2021.10.20 17:40
PiS podobno chce testować wytrzymałość Unii Europejskiej. Problem w tym, że w mur będą walić naszą głową.
Po 11 ...2021.10.20 17:26
Są dwa artykuły obok siebie: "Prezydent w litewskiej telewizji" i "Spurek w euforii". Na pewno nie pomyliliście zdjęć?
Foster2021.10.20 17:22
Kto ułaskaił nieprawomocnie skazanych ?. Kto odmówił zaprzysiężenia na sędziów Trybunału Konstytucyjnego kandydaów wybranych przez Sejm, pomimo tego, że w ich przypadku nie doszlo do złamania prawa, co potwierdził Trybunal Konstytucyjny.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.20 17:18
Prezydent odniósł się też do kłamstw na temat „stref wolnych od LGBT”. - „Nigdy czegoś takiego nie było..." To może ten pałacowy debil wytłumaczy dlaczego Ministerstwa Sprawiedliwości rękami ziobry dało 250 tysięcy złotych dla Tuchowa!
Pisz po polsku.2021.10.20 18:04
Robisz za dużo błędów.
Niemka Kornhauser2021.10.20 17:15
Za kogo ja wyszłam za mąż ?!
Zabużanka2021.10.20 17:30
Miała się ty rozwieść, ale Andriusza poszedł w prezydenty…
Nie jestem Niemką.....2021.10.20 17:44
Agata Kornhauser-Duda (2 kwietnia 1972) - Jest wnuczką krakowskiego Żyda Jakuba Kornhausera (1913–1972)
Zabużanka2021.10.20 18:21
Ale szprechasz…
Foster2021.10.20 20:15
Ale jest też żoną "prawdziwego Polaka".
Nie ufać siostrom Karnowskim2021.10.20 17:15
Znaczy „Interviu su idiotu”?
Tomasz2021.10.20 17:13
Niemce robio papier do tyłka z polskiej makulatury i sprzedajo po zawrotnej cenie 3,99 zł za 8-pak we Rossmannie.
Szczery2021.10.20 17:19
Prawdziwy polski patriota podciera się GaPolem.
Alojzy Cedzidło2021.10.20 17:09
PiS da, PiS naleje, z PiS-em spełnisz swe nadzieje.
Po 11 ...2021.10.20 17:05
Boże, jak się tak skupiłem, patrzyłem na jej usta, to prawie wszystko zrozumiałem, co ta litewska dziennikarka mówiła. Gorzej z odpowiedziami Andżeja. Dodam jeszcze, że program miał taki tytuł: "Interviu su pudingu"
Pokłosie2021.10.20 17:04
Przewodniczący PE reaguje ws. Polski. Będzie pozew przeciwko Komisji Europejskiej Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oświadczył w środę, że zwrócił się do służb prawnych PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej. Powodem ma być niestosowanie przez nią rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Co Pisy - wyślecie komandosa Piotra Dudę i narodowca Roberta Bąkiewicza pod TSUE?
Panie Duda2021.10.20 17:04
Kiedy odwiedzi Pan Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie mocno rozbudowany dzięki dotacjom z Unii Europejskiej?
Foster2021.10.20 17:01
Nie rozumiem dlaczego nam nie chcą dać tych pieniędzy, Przecież Premier Szydłowa tak zapewniała, że nam się te pieniądze należą.
mega masakra!!! szok!!!!2021.10.20 16:56
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przekazał, że poprosił służby prawne PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej. Jak wskazał, Komisja nie korzysta z mechanizmu, który miałby zablokować dostęp do środków unijnych krajom, które nie przestrzegają zasad praworządności. Chodzi m.in. o Polskę.
Tomasz2021.10.20 16:59
To se zablokujo Niemce te 86 centów z każdego jewro co je pożyczają na procent biedakom w Polen.
Hej, cebulaki i janusze2021.10.20 17:01
Przetłumacz to, Tomaszku, z wolskiego na polski. Potrafisz?
Loeigas2021.10.20 17:06
https://www.dw.com/pl/niemiecki-biznes-zaniepokojony-konfliktem-polski-z-ue/a-59492348
Lege Artis2021.10.20 17:11
Jako handlowiec powinieneś widzieć na czym polega współpraca gospodarcza.
Gero2021.10.20 17:17
W stylu kolonialnym czy postkolonialnym? Czy też rabunkowo imperialistycznym? Bo styl najważniejszy!
Lola2021.10.20 17:07
Buzi słowiczku!!!!
Franek2021.10.20 17:13
Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki w wydanym w środę (13.10.2021) oświadczeniu zwraca uwagę na bardzo bliskie powiązania gospodarcze Polski i Niemiec i ostrzega przed spekulacjami na temat możliwości wyjścia Polski z UE. „Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec na całym świecie. Polska, a także Węgry są poza tym ważnymi lokalizacjami dla inwestycji i innowacji ze strony niemieckich firm. Zainwestowały one w tych krajach prawie 56 miliardów euro i zatrudniają tam ponad 600 tys. pracowników. Wobec tego uważamy spekulacje o polexicie albo wyjściu Węgier z UE za nieodpowiedzialne” – czytamy." https://www.dw.com/pl/niemiecki-biznes-zaniepokojony-konfliktem-polski-z-ue/a-59492348
Lonia2021.10.20 17:08
zasady praworządności szukaj w konstytucji ZSRR
Anonim2021.10.20 16:52
Teraz i Litwini wiedzą, że to debil.
mlody2021.10.20 16:54
zyd anonim to bolszewicka gnida
Lola2021.10.20 17:00
Co mogą wiedzieć ludzie żyjący w puszczach? Jak grzyby rosną? Jak wiewiórka skika?
­2021.10.20 16:51
Andžejus Duda w mieście Vilnius ;-)
Lola2021.10.20 16:51
Bo jak mawia pani czwartek-sobota nie ma jednej moralności i jednej prawrządności a najlepsza jest dla kanibali anibalska albo kalego. Unia stoi na prawie Kalego tj. Sienkiewicza Henryka
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.20 16:46
PADofil to karykatura prezydenta i polityka, do tego debil!
zydowska kretynizacja polski2021.10.20 16:49
nam zydom nic w polsce sie nie podoba bo kaczynski dal nam kopa
Pisz po polsku.2021.10.20 18:06
Robisz za dużo błędów.
PILNE!!!2021.10.20 16:40
PILNE!!!! 2021.10.20 12:52 Polską okupację Litwa pamięta - tzw. bunt Żeligowskiego. Wilna Litwa Polsce nigdy nie oddała a unia z Polską nie oznaczała zrzeknięcia się na rzecz Polski jakichkolwiek ziem
Portofino2021.10.20 16:49
Już dawno wypaliliśmy fajkę pokoju.
Anonim2021.10.20 16:52
Szkoda, że Litwini o tym nie wiedzą...😁😁😁
Jacek2021.10.20 16:56
Jak ktoś w puszczach całe życie żyje i grzyby zbiera..... A potem socjalizmy buduje to nic dziwnego co?
Anonim2021.10.20 16:58
Wiedzą wiedzą i pamiętają - mnóstwo jest słupków upamiętniających dawną linię demarkacyjną
Gero2021.10.20 17:03
To słupki z czasów Nowogrodu Wielkiego wyznaczajace południk smoka.
Portofino2021.10.20 16:59
Było źle, gdy grupą trzymającą władzę byli volksdeutsche, ale takie było życzenie Putina i oni je spełniali.
mlody2021.10.20 16:51
a wy icki ciagle kochacie bolszewikow macie dla kwiaty juz
Hello2021.10.20 16:54
Sorry. Która Litwa ???? .Ta z 1569, z 16.02.1918, z 1940 czy ta z 1990? Bo można się pogubić
­2021.10.20 16:59
Z jednym wyjątkiem: WKL zrzekło się na rzecz Korony Polskiej Ukrainy.
Jola2021.10.20 17:10
A nas pozbawiono Jagiellońskiego Garba w 1944 r
robaczek2021.10.20 16:38
SIE ADRIANEK POCI NA ZLECENIA PREZESA ;] ....................... trza bronić swoich!! ;]
mlody2021.10.20 16:53
gdzie tylko zyd tam chamstwo i klmstwo robaczek koszerny
Portofino2021.10.20 17:05
Robaczek, nie mówi się trza, ale trza mówić trzeba.