Prestiżowe stanowisko dla polskiego ministra sportu - zdjęcie
07.11.19, 16:09Zdj. Zorro2212, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons, edytowane

Prestiżowe stanowisko dla polskiego ministra sportu

1

Minister sportu, Witold Bańka został szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Rada Fundacji zatwierdziła już wybór Bańki na prezesa tej organizacji. 

Swoją kadencję nowy szef WADA rozpocznie dokładnie 1 stycznia 2020 r., zastępując pełniącego tę funkcję od 2014 r. Craiga Reedie'ego, który funkcję tę pełni od 2014 roku.

W stolicy Górnego Śląska zatwierdzono decyzję podjętą 14 maja w Montrealu, kiedy zgodnie z zasadą rotacji przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji WADA wybrali Bańkę. Jego kontrkandydatem był Marcos Diaz z Dominikany.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).

Organizacja istnieje od 20 lat. Powstała w roku 1999 jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. WADA publikuje także listę substancji zakazanych oraz wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (1):

ceramik2019.11.7 19:44
Wreszcie szare komórki u zachodnich decydentów zaczynają działać i coraz więcej Polaków jest na znaczących stanowiskach. Lepiej późno niż później.