Premier zapowiada NOWĄ STRATEGIĘ dla Europy - zdjęcie
09.05.19, 18:00Zdj. Twitter/Kancelaria Premiera (edytowane)

Premier zapowiada NOWĄ STRATEGIĘ dla Europy

7

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Rumunii. Po zakończeniu szczytu odbyła się konferencja prasowa. 

"Europa Środkowa powinna mieć swojego bardzo ważnego kandydata na jedno z kluczowych miejsc w Radzie Europejskiej albo w Komisji Europejskiej"-podkreślił szef polskiego rządu. Polityk był pytany przez polskich dziennikarzy, czy w trakcie szczytu w Rumunii nadarzyła się okazja do rozmowy o stanowiskach, kto jest polskim faworytem na szefa Rady Europejskiej czy szefa Komisji Europejskiej.

Morawiecki wskazał, że na ten temat rozmawiano na forum "bardzo niewiele", nie mówiono przy tym o personaliach. 

"Wszyscy uznali, że to jest jeszcze przedwczesne w związku z tym, że wybory do Parlamentu Europejskiego są jeszcze przed nami i trzeba poczekać na ich rezultat"-tłumaczył polityk. 

Pytany, czy Grupa Wyszehradzka będzie miała wspólnego kandydata np. na szefa Rady Europejskiej czy szefa KE, odpowiedział: "raczej wskazujemy na to, że Europa Środkowa powinna mieć swojego bardzo ważnego kandydata na jedno z kluczowych miejsc - w Radzie Europejskiej albo w Komisji Europejskiej".

Mateusz Morawiecki wskazał, że jest również "kilka innych, 4-5 kluczowych pozycji i jest taka niepisana zasada, że są one regionalnie dzielone". 

"Regionalnie tzn. Europa Południowa, Europa Centralna, Europa Północna, kraje strefy euro, kraje poza strefą euro - to będzie przedmiotem negocjacji"-wyliczył premier. 

„Rozmawialiśmy o sprawach przyszłości na kolejne dziesięciolecia. Zaznaczyłem również nasze bardzo konkretne stanowisko w zakresie polityki klimatycznej, czyli czyste powietrze, ale stopniowe przechodzenie na nowe źródła, stopniowa dekarbonizacja - taka, która odpowiada polskiemu przemysłowi, polskiej gospodarce, która nie likwiduje miejsc pracy w Polsce i UE, i jednocześnie gwarantuje, że ten program „Czyste powietrze+ będzie realizowany”- wskazał polityk. Przed szczytem premier Morawiecki podkreślał również, że przywódcy będą powoli opracowywać "nową strategię dla Europy". 

 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (7):

Ryszard Olejniczak2019.05.10 7:55
"Premier zapowiada NOWĄ STRATEGIĘ dla Europy" - Wałęsa też.
anonim2019.05.10 7:35
Panie Morawiecki, w PE PiS będzie miał tyle do powiedzenia co opozycja za rządów Pana Prezesa.
Rozbawiony 2019.05.9 21:25
A dlaczego nie dla świata albo ws echswiata? Matol jeden tylko ciemnota ten kit lyka
Xx2019.05.9 21:04
Beda reformy w UE,swiarmwstrzymal oddech.Zalewska ,Szydlo,Klempa w blokach sartowych.
anonim2019.05.9 19:44
Świat wstrzymał oddech...
anonim2019.05.9 19:41
PiS oczadział od kadzidła ,wody święconej i ciągłego nurkowania w spasionych kleszych d*pach!
MarionetkaWydałaGłosUgniatanejSłomy2019.05.9 19:36
Co za strateg z Polski, klękajcie narody Europy! On was zelektryfikuje, zdrowego powietrza amerykańskiego nawiezie, uszczęśliwi klęczeniem na modłach do bozi w policyjnej eskorcie i jeszcze obśmieje przy lunchu, że jesteście warci roboty za michę ryżu...