Jak wcześniej zapowiadały źródła Polskiej Agencji Prasowej, premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś wieczorem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

- „Negocjacje trwają! Szukamy porozumienia w sprawie budżetu. W ramach przerwy w obradach Rady Europejskiej spotkałem się z premierami Grupy Wyszehradzkiej. Ale Europa jest większa! Kanclerz Merkel i Prezydent Macron doskonale to rozumieją. O 21:00 wracamy na salę obrad. Teraz czas na kawę i telefon do domu, a potem wracamy na salę obrad” – napisał wieczorem szef polskiego rządu na swoim profilu na Facebooku.

W Brukseli rozpoczął się dziś rano szczyt przywódców Unii Europejskiej, który ma potrwać do jutra. Tematem negocjacji jest fundusz UE na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy Gospodarczej UE.

Jak wynika z informacji przekazywanych przez PAP, pierwsze godziny dzisiejszych obrad zostały poświęcone kwestii sposobu wypłat środków z funduszu odbudowy. Przy lunchu natomiast tematem miało być zarządzanie. Popołudniu Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel miał zaproponować liderom skoncentrowanie się na kwestii powiązania budżetu z praworządnością, kwestii zasobów własnych oraz kluczu podziału środków.

To kwestia mechanizmu powiązania dotacji z praworządnością budzi najwięcej kontrowersji. Mechanizm ten popierają przede wszystkim Niemcy, sprzeciwia się mu natomiast m.in. Polska.

kak/PAP, Facebook