Premier: Proponujemy Białorusi ruch bezwizowy  - zdjęcie
11.09.20, 14:05Fot. Krystian Maj, via: Twitter - Kancelaria Premiera

Premier: Proponujemy Białorusi ruch bezwizowy

13

Dobiegło końca spotkanie liderów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, którego głównym tematem była sytuacja na Białorusi. Po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przygotowanie pakietu gospodarczego dla Białorusi oraz propozycję bezwizowego ruchu dla białoruskich obywateli.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wszyscy liderzy państw V4 zgadzają się co do tego, że na Białorusi powinny odbyć się nowe, wolne wybory, aby naród białoruski miał możliwość suwerennego decydowania o swoim losie i przyszłości. W imieniu Grupy Wyszehradzkiej szef polskiego rządu potępił wszelkie akty represji i przemocy jakich dopuszcza się reżim Aleksandra Łukaszenki i zaapelował o natychmiastowe uwolnienie więźniów politycznych.

- „Potępiamy również w całej rozciągłości wszelkie represje, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących i w szczególności apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych. Dla narodu, dla społeczeństwa białoruskiego chcemy zaproponować ofertę gospodarczą, ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość i tę ofertę również dyskutowaliśmy. To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna” – poinformował Mateusz Morawiecki.

Ponadto zapowiedział propozycję bezwizowego ruchu dla obywateli białoruskich.

- „Ten pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość, Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach jakie chce priorytety realizować, ten pakiet będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej” – zapowiedział premier.

Dodał również, że w czasie dzisiejszego spotkania została omówiona kwestia gazociągu Nord Stream 2:

- „W naszym przekonaniu jest on dzisiaj projektem, który zmniejsza bezpieczeństwo tej części Europy i powinien zostać zatrzymamy” – podkreślił.

kak/PAP, niezależna.pl, 300polityka.pl

Komentarze (13):

Randka juz dzis2020.09.11 17:05
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. Zajrzyj tu: [email protected] . . . I slowo od naszego sponsora: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia.
wicek2020.09.11 16:47
I to jest broń której kacapy nie mają i której nie wyprodukują, a która zniszczyła ZSRR. Putin wie że przegrywa bo schował się w swojej norze się nie pokazuje. To typowe dla tchórzy.
NIE MA TAKIEGO NARODU2020.09.11 16:18
JAK BIAŁORUSKI !!! BIAŁORUŚ TO WYMYSŁ STALINA !!!
matis892020.09.11 15:23
A czy ktoś ostrzeże Białorusinów że przy takich przemianach to zawsze naród zostaje wydymany ??? Dokładnie tak jak u nas to było. Niby lider społecznego zrywu Wałęsa okazał się kremlowskim Bolkiem. Zaraz zlecą się eksperci-sojusznicy z innych krajów jak do nas z USA, którzy będą instruować komuchów i ''opozycję'' jak na przemianie wydymać, ograbić cały naród. Przy okrągłym stole tak się dogadają żeby komuna trwała następne 30 lat jak u nas do dzisiaj i by komuniści mieli się lepiej od wszystkich. Brak rozliczenia i lustracji. A już wiadomo że Białorusinów wydymają jeszcze lepiej bo ta podstawiona opozycja ani piśnie o ruskich standardach i nie jest ich przeciwnikiem. Lewackiej UE też nie są przeciwnikami, czyli już w zarodku widać że to bezideowy przekręt, gdzie nawet opozycja nie potrafi się określić, zachód czy Rosja.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.11 15:07
"powinny odbyć się nowe, wolne wybory..." wysłać tam Sasina on Białorusinom zorganizuje wybory!
zibi2020.09.11 14:41
morawiecki patrz na polske masz niezly burdel u siebie w kraju
OZ2020.09.11 14:39
... i jeszcze wysokie bezzwrotne pożyczki, mieszkania, pracę i po 10-ciu latach wysokie emerytury.
precz z POPIsowymi wasalami!2020.09.11 14:21
https://www.youtube.com/watch?v=TyvZ3ZerlVY
Anonim2020.09.11 14:11
Przecież na Bialorusi nie ma żadnych restrykcji koronawirusowych czyli zgodnie z idiotyczną logiką po wprowadzeniu ruchu bezwizowego nastąpi holocaust Polaków
Po 11 ...2020.09.11 14:35
Spokojnie. Nie znasz PiSu? Wprowadzą ruch bezwizowy i ... wymóg posiadania testu covidowego wydanego przez uznane europejskie laboratorium. Taki paragraf 22.
Duda-Gracz2020.09.11 14:40
Spoko-loko. Ok. 1/3 Polaków ma grupę krwi 0 Rh+, a ponad 40% haplogrupę R1a1, co czyni nas bardziej odpornymi na zarażenie SARS-CoV-2, a także lżejszy przebieg choroby Covid-19.
Anonim2020.09.11 14:48
Ale to może równie dobrze znaczyć że jesteśmy narażeni na inne wirusy bo w przyrodzie nic nie ginie. Jak ktoś odkryje na co chorujemy i czym jest naprawdę wyimaginowana grypa to lepiej nie myśleć...
Art2020.09.12 9:14
Spoko, nie będzie żadnego ruchu bezwizowego i żadnej wielkiej pomocy gospodarczej. O obu tych sprawach decyduje wspólnie UE, a nie Morawiecki czy jakikolwiek inny rząd.