28.12.18, 09:35Fot. KPRM via Flickr, CC 0

Premier Morawiecki: Nie stosujemy taryfy ulgowej. Przestępstwa muszą być traktowane jednakowo

Człowiek nie jest istota doskonałą. Najważniejsze jednak, jak państwo i jego instytucje reagują w chwili próby. My nie mówimy jak nasi poprzednicy „przykra sprawa, odniosę się do niej w poniedziałek” - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” szef polskiego rządu podkreślił:

Nie reagujemy, jak to działo się w przypadku Amber Gold, przykrywaniem sprawy i jej tuszowaniem. Nie stosujemy taryfy ulgowej, bo nieprawidłowości, przestępstwa muszą być traktowane jednakowo - bez względu na to, kto się ich dopuszcza”.

Podkreślał też, że sposób, w jaki były szef KNF prowadził rozmowę z Leszkiem Czarneckim w kwestii zaoferowania przychylności dla Getin Noble Banku w zamian za korzyść finansową „absolutnie dyskwalifikuje go jako urzędnika państwowego”.

Premier zaznaczył tu jednak, że „[…] ten jeden procent, te mityczne ileś milionów złotych, to już są interpretacje”. To – dodał – będzie wyjaśniane przez służby i prokuraturę.

Pytany natomiast o przekręty w SKOK Wołomin odpowiedział:

SKOK Wołomin to jedno z największych oszustw w sektorze bankowym ostatniego dziesięciolecia. Sprawa musi być dogłębnie wyjaśniona”.

Morawiecki podkreślił, że według niego podejmując się służby politycznej należy to robić dla naprawy państwa polskiego a nie dla pieniędzy i dodał:

Natomiast człowiek jest tylko człowiekiem, widzimy także w skali międzynarodowej, jak upadają wielkie nazwiska. Zawsze mogą znaleźć się osoby, które się pogubią, które się skuszą. Ale my takich przypadków w swoich szeregach nie tolerujemy”.

dam/PAP,Fronda.pl