Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w spotkaniu Bled Strategic Forum, które odbywa się w słowackim mieście Bled. W trakcie spotkania premierzy Polski, Słowenii, Chorwacji, Węgier, Czech, Włoch, Serbii i Bułgarii dyskutowali głównie na temat przyszłości Europy po Brexicie i pandemii Covid-19.

W odniesieniu do prawdziwego tła zarzutów, jakie kraje Europy Zachodniej coraz częściej stawiają krajom Europy Środkowej premier Morawiecki stwierdził:

- Co się tyczy demokracji, Europa Środkowa jest obwiniana, bo się rozwija, bo stajemy się bardziej konkurencyjni

Dodał też:

- Wszystkim naszym przyjaciołom, którzy mówią, że powinniśmy być stłamszeni, mówię: konkurencja jest dobra

Morawiecki przypomniał, że u podstaw tworzenia Unii Europejskiej leżał swobodny przepływ towarów i usług oraz wezwał kraj Unii do dalszej realizacji tej zasady.

Premier został też zapytany o wybory prezydenckie, które niedawno odbywały się w Polsce. W odpowiedzi szef polskiego rządu stwierdził, że prezydent Andrzej Duda wygrał te wybory „wbrew zagranicznym mediom i zagranicznym ośrodkom władzy, wbrew wszelkim przewidywaniom". Dodał także, że w Polsce media "w 80 procentach są w rękach opozycji". Mimo to demonstracje w Warszawie, Pradze, czy Budapeszcie odbywają się s sposób pokojowy, podczas gdy w niektórych krajach zachodnich "policja brutalnie bije protestujących".

mp/pap/twitter/kprm