Premier Mateusz Morawiecki wziął w niedzielę udział w spotkaniu noworocznym w Rzeszowie. Jak przekonywał, Polacy stoją dziś przed "czterema wielkimi wyścigami".

 

Pierwszym z nich jest wyścig gospodarczy o "lepszą i bardziej sprawiedliwą gospodarkę". Instrumentami będą tu rewolucja cyfrowa i ekologiczna.

Drugi wyścig to wyścig o wartości, takie jak rodzina, prawo, praworządność i wiara. Wartości te są "fundamentem, na którym można nadbudowywać kolejne piętra", stwierdził.

Trzeci wyścig to z kolei "wyści o pamięć, ważny dla utrzymania azymutu na przyszłość". Od zwycięstwa w tym wyścigu zależy, "czy będziemy wciskani w przestrzeń wspólników-zbrodniarzy (...), czy będziemy nosić głowę wysoko jako spadkobiercy wspaniałych bohaterów z czasów najstraszliwszej II wojny światowej", wskazał. Polska będzie walczyła o prawdę i prowadziła kampanię informującą o tym, kto rozpoczął piekło II wojny światowej.

Czwartym wreszcie wyścigiem będzie bój o "duszę naszej wspólnoty, ducha narodu polskiego, który został okrutnie przetrącony podczas II wojny światowej". Idzie tutaj o "budowę wspólnoty celów, walkę o tożsamośc, o tradycję i jednocześnie o nowoczesność".

bsw/pap, fronda