Premier Litwy: Nie będzie zgody na sankcje dla Polski! - zdjęcie
19.09.20, 10:49Fot. Krystian Maj/KPRM, via: Facebook (Mateusz Morawiecki)

Premier Litwy: Nie będzie zgody na sankcje dla Polski!

19

Parlament Europejski przyjął w ub. czwartek skandaliczną rezolucję, w której stwierdził pogarszanie się standardów praworządności w Polsce. Jeszcze tego samego dnia głos w sprawie zabrał premier Litwy Saulius Skvernelis, który stanowczo oświadczył, że popiera Polskę w jej sporze z KE, a jego kraj sprzeciwi się jakimkolwiek sankcją wobec Polski.

W czwartek w Wilnie premier Litwy Saulius Skvernelis wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Obaj przywódcy odnieśli się do przegłosowanej tego dnia w Parlamencie Europejskim skandalicznej rezolucji stwierdzając pogarszanie się w Polsce praworządności. Główne zastrzeżenia eurodeputowanych budzi przeprowadzana w Polsce przez rząd Zjednoczonej Prawicy reforma sądownictwa oraz rzekoma dyskryminacja osób LGBT.

W czasie swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polskę łączą z Unią Europejską dobre stosunki, mimo braku zrozumienia przez zachodnich polityków pewnych kwestii związanych z koniecznością reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Tymczasem premier Litwy Saulius Skvernelis stanowczo podkreślił, że jego kraj opowiada się po stronie Polski w jej sporze z Komisją Europejską i nie poprze żadnych sankcji, które ta ewentualnie mogłaby chcieć przeciwko Polsce wymierzyć:

- „Popieram Polskę. Opowiadam się za dialogiem, w którym Komisja Europejska słyszałaby argumenty Polski, a Polska – argumenty Komisji, i by rozwiązanie zostało znalezione poprzez dialog” – mówił.

Zaznaczył przy tym, że żadnego konfliktu nie da się rozwiązać stosując przymus:

- „Nigdy nie poprzemy (sankcji) i nie zgodzimy się na to” – oświadczył.

Dodał też, że podobne reformy sądownictwa jak w Polsce musiały przeprowadzić wszystkie europejskie kraje, które wcześniej były poddane wpływom ZSRR, w tym Litwa. Jak mówił, Europa Zachodnia nie potrafi tego zrozumieć, ponieważ sama nie miała tego typu problemów.

kak/PAP

Komentarze (19):

Andy Semicki Rabin2020.09.26 15:03
30 lat współpracy z Niemcami dało widać Litwinom mocna w dupę! Ale lepiej, żeby zrozumieli późno, gdzie mają przyjaciół, niż wcale.
Jakub2020.09.19 19:41
Kochamy Litwinów, nie chcemy zabierać im Wilna ich odwiecznej stolicy. Litwinów polskojęzycznych podających się za Polaków, po udowodnieniu ich polskich korzeni chcemy przywitać i osiedlić w Polsce. Nad tym powinien popracować rząd a nie nad kotami.
kxtolickx derxtytyzxcjx Polski2020.09.25 13:48
Prowokxtorzy litewscy chcx z nxszx pomocx oczyscic Litwe z Polxkow. Co zx ohydx.
grimm2020.09.19 15:39
jak wejdzcie ustawa "bezkarność+", to okaże się , że PE ma rację. PIS cały czas pracuje na to by powiedzieć, że w Polsce zaprowadzili komunizm i bezprawie.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.25 13:50
Konfedercjx Rosyjskx ZXWSZE z Komunx.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.19 15:36
rusku gdzie jesteś kocham cię mam 76 lat tylko ty mi go podniesiesz
"Przyszłość należy do Słowian ."2020.09.19 11:57
Jestem głupia pisda ruso - mongolska która wyciera Polskim Panom doopy , ale jestem pisda która poucza innych o pisowni polskowo jazyka . Mam ambicje filozoficzne , polityczne a ostatnio "genetyczne " . Tak , tak , to ja : ebz , bubu , zelfa a kiedyś miałam obrazek i nazywałam się Stachu .
Anonim2020.09.19 11:45
Ludzie prezes PiS z premierem na czele chcieli stworzyć nową kastę urzędniczą która zwolniona byłaby z odpowiedzialności karnej a p Mateusz mówi o praworządności , to co oni robią to budowa państwa feudalnego.
frondziarze są zabawni2020.09.19 11:40
„jego kraj sprzeciwi się jakimkolwiek sankcją wobec Polski” — Sankcją to nie jest, co?
Anonim2020.09.19 11:33
A na sankcje wobec Białorusi się zgadzają ? Problem niezwykle podobny . W jednym i drugim przypadku chodzi o nieprzestrzeganie prawa . Pytanie tylko czyjego korzystnego dla kogoś w danej chwili ? Przyszłość należy do Słowian . I wcale sobie nie przeczę :) . Wszystko jest w idealnej harmonii . Piszę tylko szczątkowo . Tu odrobinę , tam odrobinę .
katolicka deratyzacja Polski2020.09.25 13:52
Konfederxcjx Rosyjskx dxzy do Rozbiorow.
Polska jest najważniejsza2020.09.19 11:30
Powinniśmy przekonać wszystkie kraje że dla dobra przyszłości polski sankcje dla rządu pisdzielskiego powinny być wprowadzone, a Polacy są gotowi by troche zacisnąć pasa do czasy likwidacji tej władzy ze społeczeństwa i polityki
Anonim2020.09.19 11:35
lewacki lumpie , jak twoje scierwo bedzie rządzić polską nigdy nie przyjdzie mi do glowy apelowac o sankcje, tylko wy jestescie antydemokratyczna zarazą ktora najlepiej co potrafi co wchodzic na glowe lub gwalcic, nie tylko dzieci
game over zboki2020.09.19 11:25
Nie ma ANI JEDNEGO dowodu że homoseksualizm nie jest chorobą. Uczucia, miłość? Odpowiadam - większość z nas kocha zwierzęta ale prawie nikt z nimi nie kopuluje. Jest za to szereg dowodów że ............ 1Homo to dezorientacja i choroba psychiczna tak jak ch.fizyczna jest impotencja i bezpłodność oraz tak samo jak ch.psychiczna są nałogi 2transwestyci z rozdwojeniem jaźni to ich bracia, podobnie jak transseksualiści którzy leczą się u psychiatry lub chirurga z pomocą hormonów 3)do 46% było molestowanych(wiki) 4choroba to opinia prześladowanej części lekarzy 5byli są i będą chętni do leczenia się także w Holandii 6częsty jest późny wiek rozwoju choroby 7nagminne są paranoidalne gadki o niepewności orientacji 8pasywni są niepodważalnym dowodem na różnorodność choroby 9często występują inne zaburzenia umysłowe 10nierzadkie są erekcje na płeć przeciwną przy niemocy w kontakcie bezpośrednim 11jest ogromna nadreprezentacja w środowiskach artystów, więźniów, duchownych z wybujałą wyobraźnią 12nadproporcjonalnie wielka liczba hiva i pedofilii 13fobia-paniczny strach utrudn normalne funkcjon, homofobia NIE ISTNIEJE ............................................. Choćbyście stanęli na głowie to osoby homo nadal będą się użalać jak na zachodzie. Zamiast leczyć własne zaburzenia, m.in. fobie to wmawiają je osobom zdrowym. Sam mam lęk wysokości ale wg klasyfikacji nie załapuje się na akrofobie bo to ekstrema zaburzeń. Homofobia to najwyżej lęk przed wyleczeniem z homoseksualizmu. Fobia – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Stopień lęku jest różny, a pojęcie fobii jest zarezerwowane dla skrajnych przypadków spektrum. Co do analogii mowy potocznej fobii przypomnę że nikt nie nazywa drugiego idiotą robiąc zarzuty co do nadzoru szkół specjalnych, kaleką np za powolną budowę udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy też żydem przy ostrym targowaniu się z kontrahentami izraelskimi............. Pojęcie choroby psychicznej nie musi wykluczać się z pojęciem grzechu, przykład kleptomania lub uzależnienia (nieumiarkowanie) ........Twierdzenie że zboczenia są wrodzone brzmią śmieszne jak preferencja wielu Włochów wyłącznie do blondynek rdzennie u nich nie występujących.Jak stwierdza włoski ekonomista Paolo Manasse, w artykule dla włoskiego „Metro”, Włosi wolą blondynki, a nawet wręcz preferują blond piękności, od Włoszek......Gdyby zboczenia były rzeczą jedynie wrodzoną to w była by ich taka sama ilość w każdym państwie, grupie społecznej, przedziale wiekowym, płci i każdego roku. Każdy wie że to bzdura
hihi2020.09.19 11:29
Na miliard Chińczyków ilu znacie gejów? Kultura azjatycka nie miała nigdy w zwyczaju zamykać ich w wiezięniach
katolicka deratyzacja Polski2020.09.25 13:54
Chinscy komunisci wykorzystujx gejow nx orgxny,ty idioto.
loko2020.09.19 11:22
popieram rezolucję w zakresie ochrony osób LGBT+, które powinny mieć zapewnione bezpieczeństwo...dowody z ostatnich tygodni dają do zrozumienia, że trwa poważna nagonka z powodu kolorowych włosów lub trzymania się za rękę (pobita dziennikarka z kuzynką)...nie będzie mojej zgody na przeslado3wanie tych osób!
Anonim2020.09.19 11:11
Czcimy pamięć Polaków pomordowanych w Ponarach. Świeć Panie nad ich duszami.
Anonim2020.09.19 11:05
A są jakieś sankcje dla Polski na agendzie UE?