28.12.18, 12:20Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Premier do opozycji: Jak macie czelność stać teraz wobec Polaków, skoro doprowadziliście do takich podwyżek?

Trwa dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmują się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Rząd wniósł projekt obniżenia akcyzy na energię elektryczną oraz zmiany stawki opłaty przejściowej. Ustawa zezwala również na sprzedaż niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2. 

Na początku obrad premier Mateusz Morawiecki wygłosił bardzo mocne wystąpienie. 

"Pokazujemy determinację do walki o niskie ceny energii w okolicznościach niesprzyjających. Za rządów PO-PSL, tylko przez cztery lata, 2008-2012, ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosły o 50 proc."- podkreślił polityk. 

Premier przekonywał, że rozwiązanie proponowane przez rząd będzie dobre dla polskich rodzin.

"My pokazujemy jednocześnie determinację do walki o niskie ceny energii w okolicznościach niesprzyjających"- powiedział. Następnie Morawiecki zwrócił się do obecnych na sali posłów PO i PSL, Za rządów tej koalicji, w ciągu zaledwie czterech lat: 2008-2012, ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosły o 50 proc. 

"Jak macie teraz czelność stać wobec Polaków i nie tłumaczyć się z tego, co wy zrobiliście wtedy? Jak mogliście doprowadzić do takiego stanu, do takich podwyżek między rokiem 2008 a 2012? Już dzisiaj mamy w UE jedne z najniższych cen dla gospodarstw domowych. Utrzymujemy je na tym poziomie; nie doprowadzimy do wzrostu cen energii"- przekonywał szef rządu. Morawiecki podkreślił, że proponowane przez Radę Ministrów rozwiązanie będzie korzystne także dla samorządów. 

"Wypracowywane są też metody w przypadkach gdy dystrybucyjne firmy prywatne już wypracowały jakieś nowe kontrakty z samorządami. Tworzymy mechanizm powrotu do cen sprzed 1 lipca 2018 r"- wskazał. 

"Nasz rząd jeszcze w poprzednim okresie, w roku 2017 zajął się tym tematem, pracował nad miksem energetycznym. Zaproponowaliśmy pewną strategię, która w najbliższych kilku latach - drodzy rodacy - doprowadzi do tego, że będziemy mieli jeszcze bardziej konkurencyjne ceny"- przypomniał polityk. 

Dzisiejsze, nadzwyczajne posiedzenie Sejmu jest bardzo burzliwe. Krótko przed świętami marszałek Sejmu, Marek Kuchciński poinformował, że w piątek 28 grudnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie, a parlamentarzyści będą pracować nad projektem nowelizacji ustawy obniżającej akcyzę za energię elektryczną.

yenn/PAP, Fronda.pl