To górnicze święto obchodzone jest od XIX wieku, w dzień św. Barbary. W niedzielę przypada tradycyjna Barbórka, która upamiętnia patronkę osób pracujących pod ziemią oraz narażonych na nagłą śmierć, w tym górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, a nawet więźniów.

W uroczystościach barbórkowych, w Brzeszczach i Jaworznie, bierze udział premier Beata Szydło.

Górnicza orkiestra dęta obudziła dzisiaj mieszkańców Katowic. Rozpoczęła się Barbórka
Premier Beata Szydło uczestniczy w uroczystościach barbórkowych w Brzeszczach w województwie małopolskim. Obchody rozpoczęły się uroczystym pochodem ulicami miasta. Rano szefowa rządu wzięła udział we mszy w kościele świętego Urbana w Brzeszczach. W południe będzie uczestniczyć w akademii barbórkowej w kopalni Sobieski w Jaworznie. Tegoroczne obchody święta są skromne, ze względu na pamięć ofiar niedawnej katastrofy w kopalni Rudna. Zginęło w niej ośmiu górników, a dziewięciu zostało poszkodowanych.

Patronka górników – św. Barbara z Nikomedii żyła na przełomie III i IV wieku. Odznaczała się wielkimi zdolnościami i niespotykaną urodą. Po przyjęciu chrztu została wydana Rzymianom przez ojca - poganina. Ponieważ nie chciała wyrzec się wiary, zginęła jako męczennica z rąk własnego ojca, w 306 roku.

Kult św. Barbary w Polsce sięga średniowiecza, a pierwszy kościół ku jej czci wybudowano w 1262 roku, w Bożygniewie, koło Środy Śląskiej. Barbara jest darzona wielką czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu i Zagłębiu Ruhry.

Z osobą św. Barbary związanych jest wiele polskich przysłów, jak: „Barbara święta o górnikach pamięta”, „Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie”, „Kiedy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto”.

4 grudnia górnicy występują w charakterystycznych strojach galowych, z czarnym czako z pióropuszem. Uroczystości barbórkowe rozpoczyna poranna msza święta, po której zwykle następuje przegląd orkiestr. Organizowane są akademie, na których zasłużeni otrzymują nagrody i odznaczenia. Świętu towarzyszą też zabawy i festyny oraz tzw. karczmy piwne, czyli spotkania gwareckie. Karczmy piwne są zwyczajem stosunkowo młodym, pochodzą bowiem z lat 80. XX wieku, podobnie jak ich odpowiednik – „babski comber”, który sięga lat 90.

W uroczystościach barbórkowych, w Brzeszczach i Jaworznie, weźmie udział premier Beata Szydło.

JJ/IAR