Premier Beata Szydło w Żaganiu: Rząd dopełnił zobowiązania, gościmy najwspanialszą armię świata - zdjęcie
14.01.17, 15:10źr. zdj. Youtube/Radio Maryja

Premier Beata Szydło w Żaganiu: Rząd dopełnił zobowiązania, gościmy najwspanialszą armię świata

Trwa oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy, którzy przybyli do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W uroczystości w Żaganiu wzięli udział m.in. premier Beata Szydło i minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

"To wielkie święto. Rząd dopełnił zobowiązania, które podjął w trosce o bezpieczeństwo Polaków. To wielki dzień gdy możemy przywitać żołnierzy amerykańskich, reprezentantów najwspanialszej armii świata"– powiedziała premier Beata Szydło podczas powitania żołnierzy. 

Szefowa rządu podkreśliła, że zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa jest obowiązkiem władz państowych.

"Obecność wojsk amerykańskich w Polsce to kolejny krok strategii wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszego regionu. Właśnie bezpieczeństwo jest tym podstawowym elementem, podstawowym pragnieniem, które każdy z nas nosi w sercu. Każda polska rodzina musi czuć się bezpiecznie. Obowiązkiem polskiego państwa, władz, rządu, jest to bezpieczeństwo zapewnić. Dziś uczyniliśmy w tym kierunku ogromny krok – podkreślała premier.

"To jest dzień, w którym nadzieje się ziściły, ale trzeba pamiętać, że były okupione ogromną pracą i wielkim wysiłkiem" – dodawał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Uroczystość jest transmitowana na telebimach w 15 innych miastach w kraju, głównie wojewódzkich. W wielu polskich miastach resort obrony organizuje wydarzenia pod hasłem „Bezpieczna Polska”, na których będzie można z bliska zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz pokazy przygotowane przez żołnierzy, jak również posłuchać koncertów.

Imprezy te, oprócz Żagania, odbywają się w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.

Pierwsi żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Carson w stanie Kolorado przybyli do Polski już tydzień temu. Brygada liczy ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

JJ/PAP, TVP Info, Fronda.pl