05.07.19, 12:40Fot. Pixabay, CC 0

Pracował w ministerstwie, szpiegował dla Rosji. Marek W. skazany

Na podstawie materiału zgromadzonego przez ABW Marek W. został oskarżony o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Sąd uznał, że jest on winny popełnienia czynów z artykułu 130 ust. 1 Kodeksu karnego” - poinformował w informacji prasowej Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

W marcu bieżącego roku warszawski sąd okręgowy skazał Marka W., byłego urzędnika oskarżonego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW Marka W. zatrzymała w marcu 2018 roku”

- informuje Żaryn.

Poniżej pełna treść komunikatu:


 

"W marcu bieżącego roku warszawski sąd okręgowy skazał Marka W., byłego urzędnika oskarżonego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW Marka W. zatrzymała w marcu 2018 roku.

 

Na podstawie materiału zgromadzonego przez ABW Marek W. został oskarżony o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Sąd uznał, że jest on winny popełnienia czynów z artykułu 130 ust. 1 Kodeksu karnego. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazał zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 10 lat. Na poczet kary zaliczono skazanemu pobyt w areszcie — czas od zatrzymania w marcu 2018 r. do wydania wyroku.

 

Skazany był zatrudniony w Ministerstwie Gospodarki, a następnie w Ministerstwie Energii. Z materiałów ABW, potwierdzonych przez orzeczenie sądu, wynika, że w tym czasie Marek W. utrzymywał kontakty z oficerem GRU, w czasie których przekazywał stronie rosyjskiej informacje dot. bezpieczeństwa energetycznego. W kontaktach z oficerem rosyjskiego wywiadu W. przekazywał informacje, które pozyskiwał w czasie pracy w sektorze państwowym. Jednocześnie pomagał tworzyć charakterystyki osób zatrudnionych w resorcie, którymi interesowało się GRU."

dam/informacja prasowa


Komentarze

michu2019.07.5 18:34
Ciekawe, czy szpiegów innych państw nie ma, czy są trudniej wykrywalni?? ;)
stara znajoma2019.07.5 13:47
@Marcin - homo lesiu keller-krawczyk Imbecyl-pedofil lesiu keller-krawczyk kolejna przebieranka. Stary pedał, osamotniony ...
polak2019.07.5 13:07
w normalnym kraju dostałby --CZAPE
Andrzej Malik2019.07.5 13:59
Przypomnij mi w jakim kraju w ciągu ostatnich 10-ciu lat wykonano KS na skazanym o szpiegostwo? Mogą być nawet spoza Europy- nie krępuj się.
Marcin2019.07.5 13:06
A dobrze tak szpiegowi, do mamra go o suchym chlebie... A teraz proszę o równowagę sił, i skazanie całego "Polskiego rządu" na rzecz szpiegowania dla jankesów ;) ...zapomniałem, i żydowstwa, of course ;)