Powrót do uboju rytualnego. "Ekolodzy" protestują - zdjęcie
19.01.15, 17:40Powrót do uboju rytualnego. "Ekolodzy" protestują (fot. media)

Powrót do uboju rytualnego. "Ekolodzy" protestują

11

Polskie zakłady mięsne zamierzają wrócić do uboju rytualnego. W grudniu ubiegłego roku wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego została w Polsce przywrócona jego legalność, co z wielką radością przyjęły gminy żydowskie i muzułmanie. Pomimo zmiany w prawie straty polskich producentów i tak są już ogromne, bo stracone zostały liczne rynki, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, które teraz producenci będą próbowali odzyskać.  Zapowiadają też według „Rzeczpospolitej”, że będą domagać się od państwa odszkodowania za okres, w którym w wyniku zakazu uboju rytualnego spadła cena pozyskiwanego przez nich mięsa.

Powrotowi do uboju rytualnego chcą jednak przeszkodzić organizacje zajmujące się obroną „praw” zwierząt, na przykład „Viva!”. Cezary Wyszyński z tej fundacji zapowiada w rozmowie z "Rz", że zostaną podjęte próby pokazania Polakom, jak wielkim „barbarzyństwem” jest ubój rytualny. Wyszyński powołuje się przy tym na opinię 60 proc. Polaków, którzy są jakoby przeciwko temu ubojowi – zupełnie, jakby miało to jakiekolwiek znaczenie w sensie słuszności legalizacji tego uboju lub też jego zakazu. Kolejny przykład na szalone rozumienie demokracji, w myśl którego wszystko można po prostu przegłosować.

Jest poza tym jasne, że ubój rytualny nie powinien zostać zakazany. Nie ma sensu tłumaczyć rzeczy oczywistych, to znaczy, że wolność praktyki religijnej musi mieć pierwszeństwo nad rzekomymi "prawami" zwierząt - tym bardziej, jeżeli "prawa" te traktowane są przez społeczeństwo w sposób oparty na głębokiej hipokryzji. Niechęć wobec uboju rytualnego jest po prostu przejawem niedojrzałej emocjonalności: krew, która leje się podczas takiego rodzaju uboju, z pewnością bardziej porusza, niż prawidłowo przeprowadzony ubój standardowy. To zrozumiałe - pytanie tylko, czy to mądre?

pac

Komentarze (11):

anonim2015.01.19 17:51
"Nie ma sensu tłumaczyć rzeczy oczywistych, to znaczy, że wolność praktyki religijnej musi mieć pierwszeństwo nad rzekomymi "prawami" zwierząt" - bynajmniej to nie rzecz oczywista by tolerować każde barbarzyństwo i zabobon. Nie wiem skąd na katolickim portalu głosy obrony barbarzyństwa islamskiego czy żydowskiego!?
anonim2015.01.19 18:40
Gdzie w wyroku TK było napisane, że następuje powrót do stanu sprzed delegalizacji uboju rytualnego. Tam stwierdzono jedynie iż można prowadzić ubój rytualny na potrzeby gmin wyznaniowych. A o masowej-komercyjnej produkcji w żaden sposób nie popierano w tym wyroku. Po drugie dziwne jest, że katolicki portal będzie popierał barbarzyńskie praktyki.
anonim2015.01.19 19:07
nie mają większego znaczenia skomlenia ateistycznych gamoni
anonim2015.01.19 19:12
" Powrotowi do uboju rytualnego chcą jednak przeszkodzić organizacje zajmujące się obroną „praw” zwierząt, na przykład „Viva!”. " Nihil novi - to środowisko protestuje przeciw WSZELKIEGO rodzaju ubojowi, także zwykłym rzeźniom. To są potencjalnie następni terroryści, którzy będą usiłowali nas zmusić do zaniechania hodowli zwierząt przeznaczonych na ubój. Ba, oni stają nawet w obronie wigilijnych karpi. Czyli, ich zdaniem, mamy zmienić jadłospis i wsuwać tylko zieleninkę.
anonim2015.01.19 20:23
Jaki jeszcze poglad gotowa przedstawic fronda, by zerujac na emocjach czytelnikow zwiekszyc sobie klikalnosc i tym samy, przychody z reklam?
anonim2015.01.19 21:30
@SaraL mam nadzieję ,że masz choćby tyle samo współczucia dla abortowanych dzieci co dla przeznaczonych na ubój rytualny zwierząt :/
anonim2015.01.19 21:34
Barbarzynstwo, bestialstwo, niewazne jaka religia uperfumowane, pozostanie barbarzynstwem... I tak jest i w przypadku uboju rytualnego jak i w przypadku uboju nierytualnego. Ten ostatni poki co skraca meke zwierzecia. No i nie jest przypudrowany zadnymi chorymi zabobonami.
anonim2015.01.19 21:38
obrońcy praw zwierząt niech się zajmą tymi "wielce miłośnikami " zwierząt co trzymają psy w blokach
anonim2015.01.19 22:00
Glupszego tekstu popelnionego przez "pac" dawno juz nie widzialem. Najchetniej naplul bym temu gamoniowi w twarz! Idiota, ktory nic nie zrozumial z chrzescijanstwa.
anonim2015.01.19 22:25
majestic,debilu,zrób coś pożytecznego i idź się powieś.
anonim2015.01.20 13:53
@Love???_Poland??? I wszystko jasne. Twoja pogarda do wiary i ludzi wierzących jest godna najlepszych mistrzów komunizmu. Zmień sobie nick na love_communism. A jeszcze lepiej na ja_ljublju_komunizm.