Rok 2016 jest czasem dotykania fundamentów. Fundamentów naszej wiary - poprzez Jubileusz Chrztu Polski, fundamentów naszego państwa - w kluczowych sporach historycznych i konstytucyjnych, ale również fundamentów moralnych naszego społeczeństwa. Okazją ku temu będzie z pewnością Chrześcijański Kongres Społeczny, który odbędzie się w Poznaniu w sobotę 19 marca.

Kongres to coś więcej niż kolejne wydarzenie, konferencja czy dyskusja panelowa. Choć zacnych gości, reprezentujących różnorodne organizacje chrześcijańskie, będzie cała rzesza. Kongres to jednak również próba odpowiedzi na wezwanie sprzed niemal 20 lat, kiedy to Ojciec Święty Jan Paweł II wołał o powszechną mobilizację sumień. Dziś ta mobilizacja wydaje się szczególnie potrzebna. Po to, by w politycznych sporach stawać po stronie rzeczywistych wartości. Po to, by świętowanie rocznicy chrztu nie stało się tylko sentymentalnym westchnieniem. Czy wreszcie po to, by na najważniejsze moralne wyzwania przestać w końcu patrzeć jak na tematy zastępcze.

<<<KONIECZNIE PRZECZYTAJ CAŁĄ PRAWDĘ O CHRZCIE POLSKI! LEKTURA OBOWIĄZKOWA! >>>

W swoich słynnych słowach z Kalisza z roku 1997 Ojciec Święty wzywał m.in. do „wspólnego wysiłku etycznego, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”. Taki wysiłek nie dokona się samoistnie. Trzeba konkretnego zaangażowania w konkretne inicjatywy i przede wszystkim współpracy ponad podziałami. Bo jak mówił wtedy Jan Paweł II „prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka”. Prawem, którego naruszania nie możemy przyjmować z obojętnością czy zniechęceniem. W końcu, jak mówił wtedy nasz Wielki Rodak „świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka pomiędzy cywilizacją życia i cywilizacją śmierci”.

Nie można nie przypominać tych słów, kiedy przez Polskę przebiega wstrząsająca, tragiczna historia dziecka umierającego przez godzinę w osamotnieniu, w zgodzie z procedurami szpitala, w którym zgodnie z obowiązującym prawem wykonywano aborcję. W roku przebiegającym pod znakiem porządkowania państwa i dobrej zmiany, ale przede wszystkim w roku świętowania Jubileuszu Chrześcijaństwa w Polsce oraz rocznicy Ślubów Jasnogórskich, nie można utrzymywać prawa, które z każdym dniem coraz bardziej obciąża sumienia nas wszystkich. Bo – cytując raz jeszcze Jana Pawła II – „cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej”.

Niech zatem tegoroczny II Chrześcijański Kongres Społeczny będzie okazją, by na drodze przemieniania rzeczywistości postawić kolejny krok naprzód. By tak się stało, spotkajmy się wspólnie w Poznaniu, w sobotę 19 marca.

Michał Baran, Fundacja JEDEN Z NAS