Uczył tak Chrystus, napominał św. Paweł, przypominają o tym Ojcowie Kościoła, czy współcześni mistycy. Warto o tym mówić w czasach, gdy wielu katolików apologetyki szuka właśnie w nieposłuszeństwie, które zaczyna się od proboszcza, a kończy na papieżu.

Bardzo pięknie o tej cnocie mówił wielki święty Kościoła Wschodu znany jako Sylwan z Góry Atos. Mędrzec, który miał dar niezwykłej syntezy teologicznej. Jego teksty, krótkie i celne jak strzały, uderzały w samo sedno. Oto kilka fraz Sylwana o cnocie posłuszeństwa.

94. Człowiek pyszny nie chce żyć według woli Bożej, bo lubi kierować sobą sam. Nie pojmuje, że człowiekowi brak rozumu, by kierować sobą bez pomocy Boga.

100. Pyszni i nieposłuszni nie chcą oddawać się woli Bożej, bo lubią pełnić wolę swoją. Wielki Pimen powiedział: „Nasza wola jest ścianą ze spiżu pomiędzy nami a Bogiem”; nie pozwala się ona do Boga zbliżyć ani kontemplować Jego miłości. 

106. Popatrzcie na tego, który umiłował swoją wolę. W jego duszy nigdy nie ma pokoju, zawsze jest niezadowolony: to nie tak, tamto niedobrze. A kto w sposób doskonały oddał się woli Bożej, u tego modlitwa jest czysta, dusza jego miłuje Pana i wszystko dlań przyjemne, miłe (…).

108. Diabeł boi się duszy łagodnej i pokornej, która zwycięża go poprzez posłuszeństwo i modlitwę.

236. Niewielu zna tajemnice posłuszeństwa. Człowiek posłuszny jest wielki w oczach Bożych. Jest naśladowcą Chrystusa, który w sobie dał obraz posłuszeństwa.

237. Człowiek posłuszny oddał się woli Bożej i za to otrzymuje wolność i pokój w Bogu. Modli się zaś umysłem czystym, gdy ludzie pyszni i nieposłuszni tak modlić się nie mogą, choć nawet wiele działali.

240. Jeśli upadli aniołowie zachowaliby posłuszeństwo, to przebywaliby na niebiosach śpiewając chwałę Panu. Także Adam, jeśli zachowałby posłuszeństwo, to on i jego ród zostaliby w raju. Ale i teraz można przywrócić sobie raj przez okazanie skruchy.

310. Wolę Bożą trzeba rozpoznawać poprzez polecenia tych, od których zależysz, a nie samemu przy czymś się upierać.

Opr. Tomasz Teluk na podstawie: Sylwan z Góry Atos, W drodze, Poznań, 2000