Portugalski dziennik: Polska, czyli europejska potęga! - zdjęcie
09.01.19, 21:15

Portugalski dziennik: Polska, czyli europejska potęga!

"Diario de Noticias", czołowy portugalski dziennik umieścił Polskę w gronie europejskich potęg. Nasz kraj w artykule Leonidio Paulo-Ferreiry, zastępcy redaktora naczelnego gazety, został przedstawiony jako przykład sukcesu. 

Ferreira wspomina m.in. o trudnej historii Polski oraz wielkich Polakach, którzy zmienili bieg historii, jak np. Jan Paweł II czy marszałek Józef Piłsudski. Jednak zastępca redaktora naczelnego "Diario de Noticas" wspomina, że czołowy portugalski dzennik pisał o Polsce już w roku 1864, przedstawiając Polaków jako "naród walczący o odzyskanie swojej niepodległości". Gazeta stawia Polskę w szeregu z Grecją, Egiptem czy Japonią. Podobnie jak te kraje, Polska istnieje dzięki przejściu "próby ognia", której Polacy doświadczali w swojej historii niejednokrotnie. 

W ocenie Leonidio Paulo-Ferreiry, jesteśmy "narodem sukcesu". Jak przypomniał dziennikarz, walka Polaków o niepodległość zakończyła się w efekcie I wojny światowej. Zastępca redaktora naczelnego “Diario de Noticias” wspomniał również o trudnościach, których Polacy niejednokrotnie doświadczali ze strony sąsiadów. Ci bowiem systematycznie okupowali nasz kraj. W 1989, jak pisze Ferreira, ostatecznie wyzwoliliśmy się spod dominacji Moskwy. 

“O ile w czasie II wojny światowej Polska doświadczyła równocześnie ataku ze strony nazistów i sowietów, to dziś jest potęgą w Europie”- czytamy w portugalskiej gazecie. 

W dzienniku podkreślono również pontyfikat Jana Pawła II. Papież Polak, w ocenie dziennikarza gazety, pomógł nam wyzwolić kraj spod komunistycznej okupacji, ale również umocnił go “jako katolicki bastion w słowiańskiej części Europy". Inną kluczową dla naszej historii postacią był w ocenie Ferreiry Józef Piłsudski, nie tylko ze względu na odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale i walkę z bolszewicką Rosją w 1920 r. 

Jak przypomina gazeta, marszałek wypoczywał nawet na przełomie 1930 i 1931 r. na... portugalskiej Maderze. Z okazji imienim miał otrzymać mnóstwo ciepłych listów od rodaków- około miliona. 

To jednak nie koniec artykułów na temat Polski w  “Diario de Noticias”. Dziennikarka gazety podzieliła się wrażeniami z podróży po naszym kraju. 

yenn/PAP, Fronda.pl